Vedátor Samuel: Nezdieľaj informáciu, na ktorej pravosť by si nestavil 500€

Hosťom rozhovoru je vedec Samuel Kováčik, ktorý založil projekt Vedátor, cez ktorý popularizuje vedu. Rozoberali sme mimoriadne horúcu tému, 5G. Nová technológia sa dnes stretáva s odporom časti verejnosti, Samuel však jednoducho vysvetľuje, čo 5G sieť vlastne je, ako funguje a ako veľmi sa podobá napríklad na obyčajné svetlo. 5G sieť je podľa Samuela obrovským skokom do budúcnosti. Nejde ani zďaleka len o násobne rýchlejšie internet, no predovšetkým o schopnosť vysielačov obsluhovať násobne viac zariadení.

Navzájom tak môžu byť prepojené stovky strojov – čo môže byť základom nielen pre smart cities, ale napríklad autonómne vozidlá, ktoré spolu doteraz nemohli dostatočne rýchlo a spoľahlivo komunikovať. Vyššia rýchlosť a takmer neexistujúca odozva medzi servermi môže navyše otvoriť nekonečné možnosti vo svete telemedicíny a telechirurgie – teda operácií na diaľku. Špičkový svetový lekár tak napríklad vôbec nebude musieť byť v slovenskej nemocnici, pacienta môže bezpečne zoperovať aj z druhej strany zemegule.

Prečo sa v dnešnej dobe mladí ľudia búria proti novým technológiám?Ukazuje sa, že sa to v histórii deje pravidelne, podobnými ťažkosťami si prišli napríklad lokomotívy či napríklad hromozvody, nad ktorými dnes už ani nerozmýšľame. 5G je ten istý prípad – nová technológia časť ľudí nelogicky desí, no eventuálne sa ukáže, že sa naozaj niet čoho báť.

Na sociálnych sieťach sa dnes bohato objavujú hoaxy a dezinformácie, čo výrazne prispelo nárastu nepravdivých a falošných informácií. Vedátor má pre teba 2 tipy, ako si informácie preveriť.Vnímaj informácie na internete tak, že polovici neveríš. Vždy si over zdroje a autora textu a Samuel prízvukuje, že občas majú rôzne zdroje dokonca rovnakého autora. Ak sa chystáš niečo zdieľať s rodinou a kamarátmi, mal by si to robiť iba s informáciami na ktorých pravdivosť si ochotný staviť aj 500 €.

Ako sa dá proti dezinformáciám bojovať? To všetko a oveľa viac sa dozvieš v Startitup Diskusnom Klube so Šimonom Žďárským.

Instagram Vedátora

  • 24 hod
  • 48 hod
  • 7 dní