VIDEO: Domácnostiam majú zastropovať ceny energií na budúci rok

play icon

Premiér Eduard Heger tvrdí, že odpovede na energetickú krízu sa dočkáme čoskoro. Povedal to v diskusnej relácii TA3, V politike. 
Plán pomoci domácnostiam s cenami energií vláda predstaví začiatkom decembra. Konkrétne čísla budú závisieť od cenovej regulácie na ďalší rok, ktorú zverejní Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Premiér pripomenul, že návrh rozpočtu na budúci rok je postavený prioritne na energetickej pomoci. Okrem domácností pomôžu aj podnikom, verejnému sektoru či niektorým nadmerne ohrozeným skupinám.

Pomoc tiež priblížil mesiac dozadu, a to v epizóde diskusnej relácie TV JOJ Na hrane. „Veľmi dobrá správa je, že 5 miliárd eur naša vláda vyčlenila na boj s energetickou krízou.“

Predseda vlády podporil aj kritizovaný návrh na dočasné zníženie DPH iba pre niektoré oblasti cestovného ruchu, ako sú lyžiarske strediská či akvaparky.„My pomáhame všetkým, čo sa týka energií, dávame strop pre všetky podnikateľské subjekty. Akurát vidíme, že vleky, akvaparky a podobne, spotrebujú energie výrazne viac. Strop, ktorý sme nastavili, je pre nich nepostačujúci a hovoria, že budú musieť vypnúť,“ upozornil Heger s tým, že ak sa to stane, hotely či reštaurácie tiež nebudú mať návštevníkov.

Ako uvádza vo svojom reporte SSE, ceny energií v porovnaní s minulosťou astronomicky stúpajú. Oproti cenám spred 1 – 2 rokov, ich súčasná hodnota vzrástla 5-násobne. V minulosti sa základné pásmo cien pohybovalo v sumách 50 – 60 eur/MWh, dnes dosahuje aj 370 eur/MWh.Rovnako cena zemného plynu prekračuje 140 eur/MWh, pričom sa ceny spred niekoľkých rokov pohybovali v sumách 15 – 20 eur/MWh.

Pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová uviedla, že ceny pohonných hmôt by mali na teraz stagnovať. Navyše neskôr by vzhľadom na vývoj na ropnom trhu mohli pohonné látky na slovenských čerpacích staniciach zlacnieť. Všetko však bude záležať od vývoja svetových cien ropy.

Viac sa dozvieš v článku alebo vo videu.