VIDEO: Nepozvanie Putina na pohreb kráľovnej je nemorálne, tvrdí hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia

play icon

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová odsúdila rozhodnutie Spojeného kráľovstva nepozvať ruských predstaviteľov na pohreb kráľovnej Alžbety II. Podľa jej slov považujú za hlboko nemorálne, že sa Briti pokúšajú „využiť národnú tragédiu, ktorá sa dotkla sŕdc miliónov ľudí po celom svete, na geopolitické účely na vyrovnanie účtov“ s Ruskom. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Diplomatické vzťahy medzi Veľkou Britániou a Ruskom sa po jeho invázii na Ukrajinu takmer zrútili. Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina sa už skôr vyjadril, že neuvažuje o účasti na pohrebe. Čína, ktorá s Ruskom udržiava dobré vzťahy, v sobotu oznámila, že na pohrebe britskej kráľovnej Alžbety II. sa zúčastní viceprezident Wang Čchi-šan. Bude tam ako osobitný zástupca prezidenta Si Ťin-pchinga.

Skupina britských poslancov, ktorých sankcionovala Čína, vyjadrili obavy z pozvania čínskej vlády na pohreb panovníčky. Jeden z nich sa pre vysielateľa BBC vyjadril, že pozvanie by mali odvolať z dôvodu porušovania ľudských práv Ujgurov v oblasti Sin-ťiang.

Wang, ktorý je Simu blízky, bol v rokoch 2012 – 2017 členom politbyra komunistickej strany. Počas tohto obdobia viedol záťah na korupciu, ktorá bola jednou z iniciatív čínskeho vodcu. Za viceprezidenta Wanga menovali v roku 2018 a často navštevuje podujatia v Siho mene.

Viac sa dozvieš vo videu alebo v článku na našom webe.