VIDEO: Šialený rast cien bytov sa zastavil, nájmy ale letia nahor

play icon

Zdá sa, že cena za byty „z druhej ruky” sa v posledných mesiacoch v Bratislave ustálila.
Záujemcovia o bývanie tak zaplatia za bývanie v hlavnom meste tesne pod 3 900 eur za jeden meter štvorcový.

K zastaveniu cenového rastu došlo aj pri novostavbách. Avšak spoločnosť Bencont zaznamenala trend rastu bratislavského nájomného. To sa vyšplhalo na priemerných 13,68 eur mesačne za jeden meter štvorcový vrátane energií.

Počas druhého štvrťroka sa priemerná cena bratislavských bytov „z druhej ruky” dostala na 3 877 €/m². V prípade starších bytov je evidentný aj pokles dopytu, rovnako ako pri novostavbách. Na konci tretieho štvrťroku práve tie dosiahli cenu 4 899 eur za jeden meter štvorcový. Ide o rovnaké číslo ako v prípade druhého štvrťroku 2022.
„Rovnako ako jednotková cena starších bytov sa zabrzdil aj rast absolútnej ceny, ktorá momentálne v priemere za Bratislavu dosahuje 246-tisíc eur. V medziročnom porovnaní sa tak zvýšila o 19 %, zatiaľ čo v porovnaní s druhým štvrťrokom len o 0,7 %,” uviedol hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik. Okrem toho spoločnosť eviduje aj pokles podielu
troj a štvorizbových bytov „z druhej ruky”. Tento fakt môže byť spôsobený ich rýchlejším výpredajom, keďže kupujúci nemajú peniaze na väčší byt v novostavbách, a tak sú nútení siahnuť po starších bytoch. Bencont Investments však eviduje pokračovanie rastu bratislavského priemerného nájomného na meter štvorcový. Medzi prvým a druhým štvrťrokom 2022 stúpol o 6,8 %.

Viac sa dozvieš v článku alebo vo videu.