VIDEO: Výbuch v Poľsku zrejme spôsobila ukrajinská strela

play icon

V Poľsku prišli v utorok popoludní o život dvaja ľudia po výbuchu v sušičke obilia v obci Przewodów neďaleko hraníc s Ukrajinou. Predbežné zistenia ukazujú, že raketou, ktorá zasiahla Poľsko, sa pravdepodobne snažila Ukrajina zostreliť ruskú strelu. S odvolaním sa na americké vládne zdroje o tom v stredu informovali agentúry AP a DPA, od ktorých TASR správu prevzala.

Ak by aj išlo o ukrajinskú raketu, ktorá mierila na ruskú, stále ide o zodpovednosť Moskvy, uviedli pre Die Welt viaceré zdroje zo summitu G20. Hoci poľská vláda uviedla, že raketa je pravdepodobne ruskej výroby, bližšie ju nekonkretizovala.

K rakete sa vyjadril aj americký prezident Joe Biden. Ten uviedol, že vzhľadom na trasu rakety je len málo pravdepodobné, že by bola odpálená z Ruska. Veliteľ poľských pozemných síl generál Mieczyslaw Bieniek je však silne presvedčený, že išlo o zablúdenú muníciu, ktorá dopadla na poľské územie. Preto podľa neho nie je dôvod aktivovať článok 5 Severoatlantickej zmluvy.

Maďarský premiér Viktor Orbán zvolal ihneď v utorok večer Radu obrany krajiny
v reakcii na zastavenie prepravy ropy cez ropovod Družba a dopad rakiet na územie Poľska.

Ruské ministerstvo obrany poprelo správy o údajnom dopade dvoch ruských rakiet v Poľsku, pri ktorom prišli o život dve osoby.

Viac sa dozvieš v článku alebo vo videu.