VIDEO: Výsledok volieb v USA môže uškodiť Ukrajine

play icon

Dnes (8.11.2022) obyvatelia Spojených štátov volia svojich zákonodarcov do oboch komôr Kongresu.

Ich rozhodnutie neovplyvní len politiku amerického prezidenta Joea Bidena, ale aj celý svet. Obavy má hlavne Ukrajina, ale rozhodovanie Američanov s napätím sleduje aj Európa. Momentálne obe komory Kongresu ovládajú demokrati, pričom Senát je rozdelený na 50 a 50 hlasov. Rozhodujúci hlas má viceprezidentka Kamala Harrisová. Demokratom hrozí, že prídu o Snemovňu reprezentantov a možno aj o Senát. Práve to, kto kontroluje Kongres, ovplyvní ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu.

Doteraz bolo hlasovanie o pomoci Ukrajine viac-menej nadstranícke. Bez dostatočnej podpory môže však Kongres pomoc Kyjevu zablokovať. „Za republikánov nepôjde na Ukrajinu ani jeden cent,“ uviedla kontroverzná kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová na predvolebnom zhromaždení v Iowe. 

Názor republikánky z Georgie zdieľajú aj ďalší predstavitelia takzvaného protrumpovskeho izolacionistického krídla Republikánskej strany, ktorí sa vyskytujú hlavne v Snemovni. Do Snemovne kandiduje mnoho stúpencov Donalda Trumpa, ktorých okrem popierania volebných výsledkov spája aj slogan Amerika na prvom mieste. Samotný Trump sa vyjadril rozporuplne o vojne na Ukrajine, pričom Vladimira Putina vychválil, následne vojnu odsúdil a neskôr tvrdil, že za vojnu je čiastočne zodpovedný Západ.

Zablokovanie pomoci Kongresom by pre Ukrajinu malo zničujúce následky, keďže sú úplne odkázaní na pomoc Západu.

Politico ale uvádza, že nie každý v Bruseli si uvedomuje, že voľby do Kongresu môžu zmeniť prístup nielen k Ukrajine, ale i k Európe. Kongres pod kontrolou republikánov môže výrazne skomplikovať vzťahy Washingtonu s Bruselom, vrátane takých vecí, akými sú obchod, clo, klimatické zmeny či izolácia USA.

Viac sa dozvieš vo videu alebo v článku.