Výsledky eurovolieb ukázali, že opozícia môže poraziť najsilnejšiu stranu na Slovensku /SNKZ #79

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 11. júna, ti prinášajú naši moderátori Albert a Diana Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží

Slováci volili zástupcov do Európskeho parlamentu 8. júna, pričom víťazom sa stalo Progresívne Slovensko so ziskom 27,81 % hlasov. Strana dominovala v Bratislave a ďalších krajských mestách, zatiaľ čo Smer-SD ovládol východné Slovensko a Považie.

Výsledky volieb ukázali, že opozícia môže poraziť najsilnejšiu stranu Smer-SD, keď Progresívne Slovensko získalo najviac hlasov (27,81 %). Historicky najvyššia účasť dosiahla 34,38 % a PS získalo šesť mandátov v EP.

Od 6. do 9. júna sa konali voľby do Európskeho parlamentu, kde Slováci mohli voliť z 23 politických subjektov. Zvolení poslanci budú musieť nájsť za seba náhradu v slovenskom parlamente.

Do Európskeho parlamentu sme zvolili 15 poslancov, medzi nimi Ľudovít Ódor a Veronika Cifrová Ostrihoňová za Progresívne Slovensko. Judita Laššáková naznačila, že by jej asistentom mohol byť Daniel Bombic, čo vzbudilo pozornosť.

V pondelok desiateho júna organizujú zamestnanci RTVS výstražný štrajk a verejné zhromaždenie. Počas štrajku budú pochodovať od budovy Slovenského rozhlasu k budove Ministerstva kultúry.

Na rakúsko-maďarských hraniciach sa vytvorila supercela, ktorá spôsobila tornádo pri meste Szombathely. Na východe Rakúska padali veľké krúpy, ktoré poškodili lietadlo, a silné búrky zasiahli aj naše územie.

Spoločnosť Apple usporiada 10. júna konferenciu Worldwide Developers Conference, kde predstaví novinky vrátane integrácie generatívnej AI do produktov. Očakáva sa aj predstavenie vylepšenej verzie headsetu „Apple Glass“.

Blíži sa dovolenková sezóna a SHMÚ vydáva ďalšiu výstrahu pred povodňami

Dovolenková sezóna sa blíži a mnoho Slovákov hľadá finančne dostupné destinácie. Tipy zahŕňajú Budvu v Čiernej Hore, Ochrid v Severnom Macedónsku a Belehrad v Srbsku, ktoré ponúkajú cenovo dostupné ubytovanie a stravovanie.

Počet neúspešných uchádzačov o vodičský preukaz výrazne vzrástol po zavedení nových teoretických testov, ktoré zvýšili náročnosť skúšok. V Trnavskom kraji dosiahlo percento neúspešných testov 26 %, zatiaľ čo v Žilinskom kraji 21,5 %.

Poberatelia dôchodkových dávok dostanú tento rok v decembri plnohodnotný trinásty dôchodok, minimálne v hodnote 300 eur. Starobní dôchodcovia dostanú 606,3 eura, čo umožnila novela zákona o sociálnom poistení.

Nepriaznivé počasie panuje od rána, pričom búrky a výdatné dažde zdvíhajú hladiny riek. SHMÚ vydal výstrahu pred povodňami a hasiči zasahovali viac ako 30-krát v jednom okrese.

Po zdražovaní by mali ceny benzínu a nafty na Slovensku klesať, uviedol analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Ceny nafty sú najlacnejšie na Slovensku, v Česku a Slovinsku, pohybujúc sa pod 1,50 eura.