Daor: Za graffiti na nás viackrát strieľali. Policajti môžu zabiť za niečo úplne nepodstatné (Pod Maskou)

play icon

Na slovenskej street artovej scéne by ste len veľmi ťažko hľadali známejšie meno, ako je to nášho dnešného hosťa. No aj napriek jeho významu je jeho identita skrytá pod rúškom tajomstva. 

Daor je umelec, ktorý spopularizoval graffiti na Slovensku, mimo iné stojaci za dokumentárnymi projektami Show Must Go On. Človek, ktorý pre svoju vášeň precestoval celý svet a pre umenie riskoval svoju slobodu. Čím sa vyznačuje kvalita graffiti, koľko krajín navštívil a kde mu hrozilo najväčšie nebezpečenstvo?

„V Turecku po nás strieľali, potom v Južnej Amerike, v Ázii. V Ázii som mal tiež strach na niektorých miestach, ale skôr z toho, že čo môže prísť potom. Oni majú strašne veľa kamier, aby ťa odsledovali.“ 

Daora tento adrenalínový koníček dostal aj do japonského väzenia, v ktorom si odsedel 3 mesiace. Čo ho tieto extrémne situácie naučili do budúcna, dáva si väčší pozor a aký je to pocit, keď po tebe strieľajú? „To si v danom momente ani neuvedomíš, že to je strieľanie. Alebo si to uvedomíš a zrýchliš, ale určite to nemá ten dopad, že zastavíš, že niekto zakričí stop. Práveže dáš ešte turbo a bežíš,“ opisuje situáciu Daor.

Čo na to hovorí jeho rodina, ľutuje niečo a považuje sám seba za zločinca? „Mám kamarátov z Venezuely, čo maľovali v Chille metro a tam to je šialené, lebo tam je veľa kriminality,“ hovorí Daor a dodáva, že pri tejto akcii začali po venezuelčanoch ochrankári strieľať. „Jedného strelili do nohy, ale dostal sa odtiaľ preč. Utiekol, zaviazol si to a prchol z krajiny. Ten druhý chalan to dostal do brucha, a bol 3-4 mesiace v nemocnici.“

Nenechaj si ujsť druhý diel nášho nového formátu Pod Maskou, v ktorom ti budeme pravidelne prinášať rôzne zaujímavé, ale aj kontroverzné príbehy ľudí.