Zdravotný stav premiéra Fica zodpovedá prognózam nastaveným lekárskym konzíliom /SNKZ #68

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 27. mája, ti prinášajú naši moderátori Albert a Diana Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží 

Vývoj zdravotného stavu premiéra Roberta Fica v nedeľu zodpovedá prognózam nastaveným lekárskym konzíliom. V pondelok budú pokračovať kontrolné vyšetrenia. Na sociálnej sieti o tom informovala Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica, kde je Fico hospitalizovaný. 

Na linku tiesňového volania bola prijatá informácia o vážnej dopravnej nehode v obci Červená Voda v okrese Sabinov. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR o tom informovalo na sociálnej sieti. Podľa dostupných informácií došlo k zrážke osobného auta, pri ktorej bolo zranených niekoľko ľudí. 

Na Slovensku máme stále málo žien v politike. Dlhodobo sa ich počet pohybuje na úrovni približne od 13 do 21 percent, navyše političky prítomné v našej vrcholovej politike musia neraz čeliť nepríjemným veciam, ako sú napríklad se*izmus, podceňovanie na základe pohlavia, nedôvera v ich sily či dokonca obťažovanie.

NASA robí kroky k vytvoreniu prelomovej dopravnej infraštruktúry na Mesiaci prostredníctvom navrhovaného železničného systému, ktorý je súčasťou ambiciózneho programu Artemis zameraného na obnovenie pilotovaných letov na Mesiac do septembra 2026. Tento inovatívny projekt, známy ako Flexibilná levitácia na koľajniciach (FLOAT), má zlepšiť logistické možnosti budúcich lunárnych kolónií a podporiť rozsiahly vedecký výskum, informuje americký portál Voice of America. 

V Liptovskom Mikuláši sa v noci zo soboty na nedeľu (26. mája) strieľalo. Podľa informácií portálu Liptov 112 sa okolo 02:00 hod strhla bitka medzi dvomi miestnymi skupinami. Neskôr mal pred istým podnikom jeden z účastníkov potýčky zraziť dvoch ľudí. Streľba sa ozvala z policajného auta. Policajti podľa dostupných informácií strieľali po unikajúcom vozidle, ktoré sa im podarilo odstaviť v Ivachnovej približne 20 kilometrov od Liptovského Mikuláša. Zrazené osoby vyviazli so zraneniami – jedna z nich s ľahkými, druhú previezli do Martinskej nemocnice.

Výpadky liekov 

V bratislavskej rafinérii Slovnaft narastá nespokojnosť medzi zamestnancami v dôsledku zdĺhavých vyjednávaní o kolektívnej zmluve medzi firmou a odbormi. Hlavným predmetom rokovaní, ktoré trvajú už od marca, je požiadavka na zvýšenie platov. Informuje o tom denník SME. 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) naďalej eviduje výpadky pri antibiotikách aj liekoch na psychické či neurologické ochorenia. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré pre TASR poskytla hovorkyňa ústavu Jana Matiašová. V prípade antibiotík ŠÚKL eviduje aj isté percento s prerušenými dodávkami.

Minuloročné osadenie obrubníkov oddeľujúcich cyklopruhy od vozovky na Vajanského nábreží vyvolalo vlnu kritiky a s ňou aj sériu nepríjemných udalostí. Kritici poukazovali na to, že by sa úzke prejazdy medzi obrubníkmi mohli stať pascou pre cyklistov i vodičov áut. 

Ceny nehnuteľností a vývoj tohto trhu je aj na Slovensku dlhodobo pozorovaným trendom a pozornosť si získava aj na našom portáli. Len pred pár dňami sme ti priniesli rozhovor s odborníkom, ktorý ti radí, ako si najlepšie zaobstarať hypotéku na bývanie. V súčasnosti platí, že pre mladých ľudí je kúpa ich prvej nehnuteľnosti podstatne väčšou výzvou, než to bolo kedysi. 

Známy historik Timothy Snyder si myslí, že v súčasnosti sa nachádzame v zlomových okamihoch histórie. Snyder, ktorý pôsobí na Yaleovej univerzite a špecializuje sa na dejiny východnej a strednej Európy, tvrdí, že úspech či neúspech Ukrajiny na bojisku ovplyvní nás všetkých.