Železnica medzi Kyjevom a Košicami. Rokovanie ukrajinskej a slovenskej vlády prinieslo ovocie /SNKZ #37

play icon

Aj dnes, 12. apríla, ti prinášame nás unikátny NEWS podcast, v ktorom sa vždy dozvedáš správy, na ktorých záleží.

Náš Startitup podcast moderujú AI moderátori Albert a Diana, ktorí vždy poslucháčom poskytujú prehľad o tých najhorúcejších udalostiach, ktoré aktuálne hýbau Slovenskom.

Správy, na ktorých záleží

Tento víkend predpovedajú nadpriemerne teplé počasie, s teplotami až 25 stupňov Celzia v sobotu a dokonca 30 stupňov v nedeľu, kedy sa očakávajú aj búrky. Po slnečnom víkende sa má ochladiť, keďže nad severnú Európu prichádza arktický vzduch.

Nemecký poslanec Norbert Röttgen kritizuje Maďarsko a Slovensko za proruské postoje ich politikov a navrhuje, aby tieto krajiny opustili EÚ. Taktiež sa objavujú návrhy na redukciu európskych fondov pre Slovensko kvôli obavám z oslabenia právneho štátu a korupcie.

Ministerstvo školstva chce zaviesť nové opatrenia pre kontrolu absencií žiakov. Ak žiak opakovane chýba na základe päťdňovej ospravedlnenky, škola musí overiť u pediatra, či bol skutočne chorý, čo by malo zlepšiť dochádzku a zdravie detí.

Manželka poradcu ministra vnútra zomrela v domácnosti po možnej nehode. Policajti začali vyšetrovanie za trestný čin zabitia, hoci obhliadajúci lekár zatiaľ predbežne vylúčil cudzie zavinenie.

Spojené štáty považujú možný útok Iránu na Izrael za reálnu hrozbu a diskutujú o obranných opatreniach. Táto situácia nasleduje po izraelskom nálete na Sýriu, ktorý zabil vysokého iránskeho veliteľa.

Novinky na železniciach

Attila Végh sa dostal do sporu so spoločnosťou Renault Slovensko po verejnom vyjadrení podpory Peterovi Pellegrinimu. Végh kritizuje spoločnosť za ukončenie spolupráce na základe jeho politického názoru.

Slovenské železnice plánujú zvýšiť kapacitu trate medzi Bratislavou a Leopoldovom, čo má pomôcť uspokojiť rastúce požiadavky na dopravu v tejto oblasti.

Grécko ponúka „bezplatné dovolenky“ na ostrove Rhodos turistom, ktorí boli evakuovaní kvôli požiarom, ako formu kompenzácie a podpory obnovy turizmu.

Európsky parlament schválil reformu azylového a migračného systému, ktorá hľadá rovnováhu medzi bezpečnosťou a humanitárnym prístupom k utečencom, napriek rozličným názorom a kritike.

Slovensko a Ukrajina podpísali cestovnú mapu pre zvýšenie spolupráce, vrátane železničného spojenia a energetických projektov, čo má podporiť Ukrajinu aj v kontexte jej európskych ašpirácií.

Najsevernejší región Nórska požiada Európsku komisiu o povolenie na zavedenie časového pásma s 26-hodinovými dňami, čo je pokusom o podporu miestneho životného štýlu a prilákanie nových obyvateľov.

O.J. Simpson zomrel vo veku 76 rokov po boji s rakovinou. Jeho život bol poznamenaný kontroverzným súdnym procesom a osobnými vzťahmi, čo malo hlboký vplyv na americkú spoločnosť.