Zomrel známy slovenský podnikateľ Fedor Flašík a legendárny spevák Dušan Grúň /SNKZ #44

play icon

Ako každé pracovné ráno, aj dnes, 23. apríla, ti naši AI moderátori Albert a Diana prinášajú Správy, na ktorých záleží.

Vypočuj si, aké udalosti aktuálne hýbu svetom aj Slovenskom.

Správy, na ktorých záleží

Národná diaľničná spoločnosť chystá verejné obstarávanie na výstavbu prvých úsekov diaľnice D3, pričom stavebné práce by mali začať už v máji. Plán zahŕňa tri úseky, pričom najdrahší úsek spája Žilinu s Kysuckým Novým Mestom. Má stáť takmer pol miliardy eur.

Dušan Grúň, obľúbený slovenský spevák, zomrel po týždni v intenzívnej starostlivosti v dôsledku zápalu pľúc a zlyhania orgánov. Jeho kariéra zahŕňala množstvo populárnych piesní a televíznych vystúpení.

Fedor Flašík, známy podnikateľ a mediálny expert, zomrel po dlhodobom boji s rakovinou lymfatických uzlín. Jeho zdravotný stav sa rapídne zhoršil, napriek pokročilým liečebným metódam. Jeho smrť verejne oznámila jeho exmanželka Monika Beňová.

Online obchod Temu čelí kritike z dôvodu bezpečnostných obáv a obvinení z predaja produktov z ujgurských pracovných táborov. Spoločnosť zároveň čelí obvineniam zo zneužívania platobných údajov zákazníkov, napriek tvrdeniam o zabezpečení svojich systémov.

Robert Fico kritizoval verejnoprávnu televíziu RTVS za stratu objektivity a porušovanie ľudských práv, pričom požaduje nové vedenie a zmeny v legislatíve. Premiér zdôraznil potrebu väčšieho priestoru na prezentáciu vládnych aktivít a vyjadril podporu národnej kultúre oproti kultúre transsexuálov.

Martina Šimkovičová predložila návrh zákona na rozdelenie Rozhlasu a televízie Slovenska na dve samostatné inštitúcie, aby sa zvýšila kvalita slovenskej tvorby a nezávislosť médií. Zmeny zahŕňajú zrušenie programovej rady a vytvorenie novej rady, ktorá bude mať na starosti výber generálneho riaditeľa.

Projekt pre mladých dospelých

Braňo Ondruš spustil projekt Vzdelávanie mladých dospelých, ktorý poskytuje možnosť získať vodičské oprávnenie bezplatne dospelým z detských domovov. Štát pokryje všetky náklady a projekt, ktorý potrvá do konca roka, má podporiť resocializáciu približne šeststo ľudí.

Miláno obmedzilo nočný život tým, že zakázalo predaj jedla a nápojov po polnoci a pouličné stánky musia zatvoriť už o ôsmej večer. Tieto opatrenia, ktoré vyvolali medzi obyvateľmi nespokojnosť, sú zamerané na predchádzanie rušenia nočného kľudu a zhromažďovaniu ľudí v noci.

Dominik Feri bol odsúdený na trojročný trest väzenia za sexuálne zločiny, vrátane dvoch znásilnení a pokusu o znásilnenie. Okrem väzenského trestu musí Feri finančne odškodniť svoje obete. Rozhodnutie o treste teraz nadobudlo právoplatnosť.

Rudolf Huliak oznámil nomináciu Štefana Harabina do súdnej rady, čo vyvolalo kontroverzie vzhľadom na jeho pôsobenie v justícii. Kritici, ako Viliam Karas, označili Harabinovu nomináciu za „zlý vtip“ a poukázali na jeho kontroverzné rozhodnutia a prístup v minulosti.

Erik Adamčo, brat známeho mafiánskeho šéfa, bol podmienečne prepustený na slobodu po viac ako 23 rokoch vo väzení. Jeho resocializácia bola hodnotená ako úspešná, no rozhodnutie o jeho prepustení môže byť ešte predmetom sťažnosti, o ktorej rozhodne vyšší súd.

Od prvého mája na Slovensku rastie suma základnej náhrady za používanie vozidiel na pracovné cesty, čo je reakciou na zvýšené náklady na dopravu. Náhrady sa líšia podľa typu vozidla a sú navýšené o 15 percent v prípade použitia prívesu, pričom zamestnancom je zaručené aj stravné pri dlhších cestách.