VIDEO: 65-ročný Štefan bežal 34 dní z Ríma do Košíc. Splnil sľub, ktorý dal mame pred 30 rokmi

  • Sľub mame prerástol do veľkej výzvy
  • Štefan prekonal vážnu dopravnú nehodu a niekoľko operácií
  • Za deň ubehol 65 km na úzkych cestách bez krajníc
Štefan odbehol z Ríma do Košíc
Štefan odbehol z Ríma do Košíc Štefan Bendula
  • Sľub mame prerástol do veľkej výzvy
  • Štefan prekonal vážnu dopravnú nehodu a niekoľko operácií
  • Za deň ubehol 65 km na úzkych cestách bez krajníc

Sľuby sú na to, aby sa plnili. Presne to si povedal pred 15 rokmi Košičan Štefan Bendula, ktorý si dal neuveriteľnú osobnú výzvu: odbehnúť z Ríma do Košíc.

Dnes má 65 rokov a sľub, ktorý dal mame, že sa z Talianska raz vráti domov, aj keby to malo byť pešo, splnil do bodky.

Štefan odbehol viac ako 1 500 km po výmene bedrového kĺbu

Pred behom mal Štefan intenzívnu prípravu, ktorá trvala niekoľko rokov. Pripravoval sa na tento skvelý výkon fyzicky aj psychicky. O jeho náročnej ceste a o tom, čo všetko musel zvládnuť počas behu z Ríma do Košíc, nám porozprával v rozhovore.

  • Prečo sa rozhodol Štefan splniť sľub, ktorý dal mame práve teraz?
  • Ako vyzeral beh z Ríma do Košíc?
  • Koľko prestávok si dal po ceste?
  • Aké nebezpečné momenty ho čakali počas behu?

Pred 30-timi rokmi ste sa prvýkrát vydali do Talianska. Čo vás tam viedlo, kde presne ste žili a prečo ste tak dlho ostali?

Taliansko ma stále priťahovalo svojou históriou, temperamentom, melodickými piesňami, morom. A tak som sa v deväťdesiatych rokoch vybral skúšať šťastie práve tam. Všetky cesty vedú do Ríma, hovorí známy výrok, a tak som si zbalil spacák, karimatku, troška jedla do batôžku a autostopom som sa dostal až do večného Ríma. Po Ríme som sa presunul do neďalekého prístavného mestečka Civitavecchia, kde som prežil dokopy 30 rokov. Našiel som si prácu, priateľov, žil som pri mori a Taliansko sa veľmi rýchlo stalo mojou srdcovkou.

Ako píšete na sociálnych sieťach, keď ste odišli do Talianska, dali ste svojej mamine sľub, že sa na Slovensko vrátite, aj keby ste mali ísť pešo. Čo vás viedlo k tomu práve teraz, že ste sa rozhodli sľub splniť po toľkých rokoch?

Áno, mojej mamke som dal vtedy sľub, že domov sa isto vrátim, aj keby som mal ísť pešo. Tento sľub postupne prerástol do veľkej osobnej výzvy, a tak keď som pred 15 rokmi začal uvažovať o návrate domov. Povedal som si, že to urobím tak po svojom, ako som sľúbil – pešo, respektíve behom. To som ešte žil v Taliansku a mal to byť pre mňa veľký návrat domov, preto som si pozmenil známy výrok na: Všetky cesty vedú… domov. Vypracoval som si projekt NO LIMITS RUN a začal s intenzívnejšou prípravou, ale z rôznych organizačných, finančných či zdravotných dôvodov sa mi to nedarilo realizovať, až tohto roku. Teda po 15 rokoch. Keď mi podal pomocnú ruku môj dlhoročný kamarát Marián Mičák a XIQUIO team, ktorý mi to všetko zorganizoval a zariadil – a jemu ide moja velikánska vďaka.

Z Ríma do Košíc ste odbehli vyše 1 500 kilometrov. Máte za sebou športovú minulosť, že ste to zvládli?

Dá sa povedať, že som celoživotný športovec. V mladosti som si vyskúšal veľa druhov športu, ale najviac som sa venoval hokeju, a ten som hrával až do 25 rokov. Ale po ťažkej autohavárii a polročnom pobyte v nemocnici a celkovo 10 operáciách pohybového aparátu, som pre lekárov už nebol spôsobilý pre tento šport, tak som na sebe tvrdo pracoval a hľadal iné možnosti sebarealizácie. Veľa som cvičil, plával, bicykloval, behával a s novým mottom: Hranice svojich schopností si určí každý sám. Postupne som si aj ja posúval svoje limity. Začal som pravidelne behávať maratóny, robiť ťažké Iron Man preteky: 3.8 km plávanie, 180 km bicykel, 42 km beh. Tieto preteky som dal 12x. Zvládol som Super Iron Mana: 5 km plávanie, 250 km bicykel, 50 km beh a aj niekoľko 100 km pretekov.

Ako vyzerala vaša príprava pred náročnou cestou a koľko ste sa na ňu pripravovali?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá