VIDEO: Čína vraj má Covid pod kontrolou. Videá preplnených krematórií však hovoria krutú pravdu

  • Na sociálnych sieťach sa objavujú desivé záznamy z Číny
  • Zaznamenávajú explóziu úmrtí v krajine
  • Pred krematóriami sú kolóny, davy čakajú na urny
Videá zachytávajú preplnené krematóriá v Číne
Kolóna pohrebných áut čakajúcich v zástupe do krematória. Ľudia čakajú na urny, Twitter/Leo Lord-Jones, Voices Against Autocracy, China Lockdown 2022
  • Na sociálnych sieťach sa objavujú desivé záznamy z Číny
  • Zaznamenávajú explóziu úmrtí v krajine
  • Pred krematóriami sú kolóny, davy čakajú na urny

Čínou sa preháňa ďalšia vlna koronavírusu. Internetom sa šíria hororové videá a fotografie zaznamenávajúce krematóriá na pokraji kolapsu zo všetkých častí krajiny. Ako informuje agentúra TASR, tamojšie úrady priznávajú, že už nie je možné zastaviť rastúci počet prípadov a šíriacu sa nákazu. Spôsobilo to ukončenie povinného hromadného testovania obyvateľstva.

Ako vysvetľujú Radio France Internationale a The Telegraph, Peking počas takmer posledných troch rokov udržiaval občanov krajiny v lockdowne. Avšak minulý mesiac, po období hromadného testovania a karantén, vláda obmedzenia uvoľnila, vysvetľuje TASR. V súčasnosti sú však už opäť vyprázdnené miestne lekárne a nemocnice bojujú s viacerými problémami.

Paradoxne, ľudí vyzývajú nastúpiť do práce

Pred nestíhajúcimi krematóriami sa tvoria kolóny pohrebných vozidiel, ukazujú nižšie zverejnené záznamy. Napriek tomu úrady v 30-miliónovom meste Čchung-čching vyzvali ľudí s „miernymi“ príznakmi, aby šli do práce.

„Počet tiel z posledných dní je mnohonásobne vyšší než predtým,“ uviedol nemenovaný zamestnanec krematória pre agentúru AFP. „Nie sme si istí, či je to spojené s Covidom, musíte sa opýtať vedúcich predstaviteľov,“ dodal. 

V neľahkej situácii sa ocitli aj krematóriá z juhočínskej metropoly Kuang-čou, pričom jedno z nich potvrdilo, že denne spaľuje viac než 30 tiel. Ďalšie uviedlo, že je „mimoriadne vyťažené“. „V celom Kuang-čou je to tak. Neustále nám volajú,“ hovoria zamestnanci.

Spojené štáty varujú, že vzhľadom na potenciál ďalších mutácií a veľkosť čínskej ekonomiky situácia opäť znepokojuje zvyšok sveta.

„Vieme, že kedykoľvek sa vírus šíri, má potenciál zmutovať a predstavovať hrozbu pre ľudí na celom svete,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničia USA Ned Price. „Vzhľadom na veľkosť čínskeho HDP a veľkosť čínskej ekonomiky počet prípadov vírusu znepokojuje i zvyšok sveta,“ dodal.

Nestíhajú pochovávať

„Absolútne preplnené“ krematóriá sa podľa slov ich zamestnancov vyskytujú aj v severovýchodnom meste Šen-jang. Zariadenia nestíhajú a telá zosnulých museli ponechať nepochované až päť dní. Pred mestským krematóriom v Dongjiao videli reportéri viac ako tucet čakajúcich vozidiel. Väčšinou šlo o pohrebné autá. Vodiči im tvrdili, že čakajú niekoľko hodín.

RFI citujúc agentúru AFP podotýka, že pri otázke, či nárast potreby krematórií spôsobil covid, zamestnanec odpovedal slovami: „Čo si myslíte? Nikdy som nezažil rok, ako je tento.“

Napriek extrémnemu nárastu počtu zosnulých dnes (20. 12.) úrady v Pekingu informovali len o piatich úmrtiach na Covid-19. Včera uviedli iba dva nové prípady. Zdravotnícki predstavitelia hlavného mesta vysvetľujú, že do štatistík úmrtí na Covid budú započítavať iba tých, ktorí priamo zomreli na respiračné zlyhanie spôsobené týmto vírusom.

„Nevyhýbame sa nebezpečenstvám Covidu. Zároveň musíme posúdiť nebezpečenstvo Covidu vedeckým spôsobom,“ tvrdia čínski predstavitelia.

Nižšie uvedené video zobrazuje dav ľudí čakajúcich na urny pozostalých. Prebrať si ich môžu, keď začujú svoje číslo.

Hrozí milión úmrtí

Podľa nových prognóz inštitútu Institute for Health Metrics and Evaluation so sídlom v USA (IHME) môže náhle zrušenie obmedzení spôsobiť explóziu prípadov vedúcu k vyše miliónu úmrtí, informuje agentúra Reuters.

Podľa projekcií by mal počet prípadov v Číne dosiahnuť vrchol okolo 1. apríla. Počet úmrtí môže vtedy dosiahnuť 322-tisíc. Riaditeľ IHME Christopher Murray uviedol, že sa dovtedy nakazí asi tretina čínskej populácie. 

„Nikto si nemyslel, že sa budú držať prísnych obmedzení tak dlho,“ povedal Murray v piatok po zverejnení projekcií IHME. 

Čínske obmedzenia mohli podľa neho fungovať pri udržiavaní skorších variantov vírusu. Vysoká prenosnosť omikronu to však znemožnila.

„Čína od pôvodného prepuknutia epidémie nehlásila takmer žiadne úmrtia. Preto sme brali do úvahy údaje z Hongkongu, aby sme tak získali reálnejšiu predstavu o úmrtnosti,“ dodal Murray.

Zdroje: TASR, Radio France Internationale, The Telegraph, Reuters, Twitter/Leo Lord-Jones, Twitter/China Lockdown 2022, Twitter/Voices Against Autocracy

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá