VIDEO: Do Šaštína za pápežom prišlo asi 60-tisíc ľudí. Pre OTP sme museli pristaviť celý sektor, hovorí organizátor

  • Navštívili sme areál v Šaštíne, kde vrcholil posledný deň návštevy pápeža Františka 
  • Pred samotnou svätou omšou Svätý otec pozdravil veriacich v ikonickom vozidle
  • Podľa informácií vedúceho organizačného tímu sa na príprave podujatia podieľalo viac ako 3 000 ľudí
pápež
Startitup/Juraj Pajdlhauser
  • Navštívili sme areál v Šaštíne, kde vrcholil posledný deň návštevy pápeža Františka 
  • Pred samotnou svätou omšou Svätý otec pozdravil veriacich v ikonickom vozidle
  • Podľa informácií vedúceho organizačného tímu sa na príprave podujatia podieľalo viac ako 3 000 ľudí

Štvordňová návšteva pápeža Františka sa skončila. Na Slovensko priletel v nedeľu poobede a návštevu zavŕšil na Zahorí v obci Šaštín – Stráže. Na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, prišlo podľa informácií hovorcu Konferencie biskupov zhruba 60 000 ľudí. Udalosť patrí medzi najväčšie akcie od začiatku pandémie. Pápež František tu slúžil svätú omšu, ktorou slávnostne ukončil svoju cestu po Slovensku. Po svätej omši ho čakala rozlúčka na letisku a odlet do Ríma. 

V areáli sa nachádzalo veľké centrálne pódium s viacerými veľkoplošnými obrazovkami. Pôvodne sa na poliach neďaleko šaštínskej baziliky Sedembolestnej Panny Márie malo stretnúť 350-tisíc ľudí. Nižší záujem návštevníkov si zbor biskupov vysvetľuje pandemickými opatreniami. Dôvodom však môžu byť aj niektoré postoje svätého otca, s ktorými nie všetci občania súhlasia.  

Zaočkovaní a OTP

Vstup na podujatie bol umožnený podľa pôvodného plánu iba zaočkovaným ľuďom. Predpokladalo sa totiž, že mnohých Slovákov táto akcia donúti sa predsa len dať zaočkovať. To sa však nestalo. Podľa vedúceho press centra Miroslava Janáka sa vďaka organizačnej zmene zavedenej na poslednú chvíľu, a teda povolenie účasti pre skupiny OTP sa počet zúčastnených zvýšil asi o 10 %. 

Na príprave podujatia sa podľa slov Miroslava Janáka podieľalo viac ako 3 000 ľudí, z toho bolo približne 1 500 dobrovoľníkov. Areál bol pripravený v rekordne rýchlom čase, podľa Janáka to bolo približne 10 týždňov. „Last minute“ zmena pravidiel pre vstup skupiny ľudí OTP – očkovaní, testovaní, prekonaní, si vynútila organizačné aj stavebné úpravy. Pre neočkovaných ľudí sa musel pripraviť oddelený sektor aj so samostatným vchodom. Okrem toho mali aj vlastnú toaletu a mali prísť čo najmenej do kontaktu s dobrovoľníkmi a personálom.

papže
zdroj: Startitup/Juraj Pajdlhauser

Areál sa otvoril už v utorok o desiatej večer a uzavrel o deviatej ráno. Pôvodný plán uzavretia bol o ôsmej ráno, avšak z dôvodu obrovských kolón sa doba uzatvorenia predĺžila. Podľa informácií organizačného tímu niektoré sektory dokonca púšťali návštevníkov aj po desiatej. Z  dôvodu obrovského počtu ľudí to z parkoviska do areálu bolo približne 20 až 60 minút peši.

Ochrana pápeža Františka bola v kompetencii Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Podľa Janáka však ochranné zložky tvorilo niekoľko stoviek ľudí. Snajperi sa nachádzali aj na verejných budovách. „Návšteva vyzerá veľmi dobre a pokojne. Verím, že by to celé malo prejsť v pokoji,“ dodáva Miroslav Janák.

papež
zdroj: Startitup/Juraj Pajdlhauser

Pápež František sa zaradil medzi najvýznamnejšie návštevy Šaštína. Celkovo sem príde ročne takmer 200 000 pútnikov. „Napriek všetkým komplikáciam kvôli okolnostiam pandemickej krízy prišlo za pápežom približne 60 tisíc veriacich,“ uviedol hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara. Podľa neho návšteva zanechala v ľudoch pocity veľkej radosti a zároveň množstvo krásnych podnetov na uvažovanie. 

Zdroj: TKKBS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech