VIDEO: Historickú budovu revúckeho gymnázia čaká gigantická premena. Prejdeš sa tu aj vesmírom

  • Poznáme víťaza architektonicko-dizajnérskej súťaže, ktorej cieľom bolo dať historickej budove a areálu Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej novú tvár a využitie
  • Bývalé gymnázium zmení na interaktívnu expozíciu, vďaka ktorej sa môžeš poprechádzať aj vo vesmíre
YOUNG.S architekti
  • Poznáme víťaza architektonicko-dizajnérskej súťaže, ktorej cieľom bolo dať historickej budove a areálu Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej novú tvár a využitie
  • Bývalé gymnázium zmení na interaktívnu expozíciu, vďaka ktorej sa môžeš poprechádzať aj vo vesmíre

Historickú budovu Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej a priľahlý areál čakajú veľké zmeny. Banskobystrický samosprávny kraj plánuje celý objekt premeniť na modernú, interaktívnu expozíciu.

„Tento región trpí tým, že tu nie je dostatočne vybudovaná infraštruktúra, čo odrádza investorov, aby sem prišli. Revúca bola v minulosti známym pôsobiskom významných literátov a práve na túto tradíciu chceme nadviazať. Som veľmi rád, že pre historickú gymnaziálnu budovu sme našli využitie, ktoré bude prínosom pre mesto i celý kraj,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Zanedbaná pamiatka v Bratislave dostala novú tvár. Pradiareň 1900 je unikátna

Prvým významným krokom k obnove celého areálu bola dvojkolová architektonicko-dizajnérska súťaž, ktorá prebehla v druhej polovici tohto roka. 

„Išlo o komplexnú súťaž, ktorá na Slovensku nemala obdobu, nakoľko jej príprava vyžadovala účasť multiprofesných tímov,“ vysvetlil Jozef Balužinský z Úradu BBSK, ktorý má revitalizáciu budovy Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej na starosti.

zdroj: YOUNG.S architekti

Víťaza vybrala nezávislá medzinárodná odborná porota. Tú najviac zaujal návrh bratislavského architektonického štúdia YOUNG.S architekti, ktoré celý koncept poňalo ako oslavu slova a literatúry. Tomuto smerovaniu prispôsobili aj názov budúcej expozície Litterra – vo voľnom preklade „Zem písmena“.

Múzeum pre všetky zmysly

Cieľom  je propagácia slova, vzdelávanie širokej verejnosti v oblasti literatúry, divadelníctva, kozmonautiky a mineralógie, ale aj vytváranie zázemia pre ľudí z kreatívneho priemyslu. 

zdroj: YOUNG.S architekti

„Litterra vďaka svojmu odvodeniu z latinčiny, jazyku vzdelanosti, a novodobému tvaru vo forme #litterra prepája svet veľkých literátov ako revúcky rodák M.G. Reuss a súčasných, aj potenciálnych čitateľov,“ hovorí architekt Jozef Bátor. 

Kaviareň aj expozícia kozmonautiky

Budúca expozícia počíta s pavilónmi rozprávok, komiksov a slova, návštevníka tiež pozýva na výlet do vesmíru.

Prepojenie druhého podlažia s podkrovím je dosiahnuté vložením nového čierneho oceľového schodiska v centrálnom priestore, ktoré už svojou farebnosťou evokuje nástup do vesmíru. Nástupná časť na treťom podlaží je navrhovaná ako celočierny priestor, kde sa cez vstupný portál dostávame do mesačnej krajiny,“ dopĺňa architekt. 

zdroj: YOUNG.S architekti
zdroj: YOUNG.S architekti

V rámci tohto priestoru sú na jednotlivých platformách osadené expozície určené na priblíženie sa k námetu Cesty balónom na Mesiac, podľa diela Hviezdoveda od M.G. Reussa.

V zadnom objekte sa počíta s expozíciou mineralógie a kozmonautiky, návrh ráta aj s dvomi rezidenčnými bytmi určenými pre hosťujúcich umelcov či prednášajúcich.

zdroj: YOUNG.S architekti

Využitý bude tiež hlavný dvor  – určený bude napríklad na výstavy a čítačky, divadelné predstavenia, kino či cvičenie jogy. V zime sa tu bude dať aj koručuľovať.

Udržateľný model

Celkové náklady na revitalizáciu sú 2,3 milióna eur a obnovený areál by mal ľuďom začať slúžiť už v roku 2022. „Litterra má potenciál byť lákadlom pre turistov z celého Slovenska, ktorí tak môžu objavovať aj ďalšie krásy Gemera – napríklad vzácne gotické kostolíky, unikátne gemerské spojky či sysľovisko v neďalekom Muráni, ktorý sa pýši aj jedinečnými buchtami,“ povedal vicežupan Ondrej Lunter.

zdroj: YOUNG.S architekti
zdroj: YOUNG.S architekti

„Toto je príklad toho, ako sa má robiť regionálna politika. Z pôvodnej idey múzea rozprávok, ktorá súvisela s Pavlom Dobšinským, sme sa dostali až k takémuto projektu európskeho významu, ktorý do nášho regiónu prinesie rozvoj cestovného ruchu. Je to signál, že sme nezastali a stále pracujeme,“ uzavrel revúcky primátor Július Buchta.

Zdroj: YOUNG.S architekti

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech