• Slovenský športovec spadol 150 kilometrov pred cieľovou páskou
  • Zo zeme sa zdvíhal ťažko a museli ho okamžite ošetrovať
peter sagan paríž roubaix
Ilustračný obrázok, Twitter/reprofoto/Eurosport

Slovenský cyklista Peter Sagan v roku 2023 nedokončí ďalšiu klasiku, na pretekoch Paríž – Roubaix spadol a o prvenstvo na jednom z najpopulárnejších pretekov cyklistického kalendárneho roka bojovať nebude. Súčasťou pádu bol aj na minulotýždňovej klasike Okolo Flámska.

Nepríjemný pád mal približne 150 km pred cieľom monumentálnej klasiky v kockovom sektore číslo 28 z Viesly do Quiévy. Jazdec klubu TotalEnergies sa po kolízii zdvíhal zo zeme ťažko a museli ho ošetrovať.

Dva pády počas siedmich dní

Trojnásobný majster sveta skončil na zemi už na druhom kockovom úseku. Viesly à Quiévy mal označenie 28, tri hviezdičky náročnosti a dĺžku 1 800 metrov. Sagan spadol už na méte 151 kilometrov pred cieľom, teda približne 106 kilometrov po štarte.

Spolu s ním sa nevyhli pádu ani Sébastien Grignard z tímu Lotto-Soudal a Piet Allegaert z Cofidisu. Sagan vo svojej rozlúčkovej sezóne s cestnou cyklistikou spadol už v druhej z troch monumentálnych klasík, ktoré boli tradične súčasťou jeho jarného programu, uvádza SME.

Jazdca tímu TotalEnergies museli ošetrovať a po niekoľkých minútach čakania bolo oficiálne potvrdené, že musel odstúpiť z pretekov. Pred týždňom nedokončil preteky Okolo Flámska, keď bol približne 142 kilometrov pred cieľovou čiarou zapletený v hromadnom páde, ktorého vinníkom bol poľský cyklista Filip Maciejuk.

Po dnešnom páde si Sagan ľahol do trávy vedľa cesty a jeho tím onedlho nato potvrdil, že v pretekoch končí. „Koniec pretekov pre Petra Sagana,“ znelo stanovisko od tímu TotalEnergies.

Podľa informácií France TV mal Sagan reznú ranu na tvári a mieril do nemocnice v meste Cambrai. Zároveň má podozrenie na otras mozgu.

V roku 2023 mu chýba šťastie z minulých sezón

Sagan sa stal víťazom prestížnych pretekov Paríž-Roubaix v roku 2018, kedy sólovo zaútočil a napokon v záverečnom špurte zdolal na velodróme Švajčiara Silvana Dilliera.

Saganovi, ktorého počas kariéry často zdobila vzácna zručnosť vyhýbania sa hromadným pádom, v roku 2023 táto schopnosť chýba. Jeden z najpopulárnejších slovenských športovcov histórie pritom veľakrát zvládol aj rizikové situácie, v roku 2016 doslova preskočil Fabiana Cancellaru.

V apríli je to však po pretekoch Okolo Flámska už jeho druhý pád v priebehu siedmich dní a hoci nemá v tejto sezóne najlepšiu formu, na Paríž-Roubaix túžil po dobrom výsledku.

Aj keď sú to posledné preteky, bude to veľmi stresujúce. Bolo by pekné dnes vyhrať. Na Paríž-Roubaix však nikdy neviete, ako sa to vyvinie. Favoriti veľakrát neuspeli. Pokúsim sa o najlepší výsledok,“ povedal rodák zo Žiliny.

Zdroje: SME, Twitter/Eurosport, Twitter/Eurosport 2