VIDEO: Na juhu Slovenska dnes zachytili tornádo. Stalo sa tak po silnej búrke

  • Pred pár dňami bolo tornádo v Česku, dnes na Slovensku
  • Malo by ísť o tornádo najslabšej úrovne
Screenshot 2024-05-22 at 18.26.04
Youtube/iMeteo
  • Pred pár dňami bolo tornádo v Česku, dnes na Slovensku
  • Malo by ísť o tornádo najslabšej úrovne

Pred pár dňami sme v tomto článku informovali o výskyte tornáda neďaleko slovenských hraníc, konkrétne na severe Česka. Došlo k nemu vo Valtířove na Ústecku. 

Dnes podobný veterný vír zaznamenali pri Rimavskej Sobote, o čom informoval portál iMeteo, ktorému to potvrdili aj analýzy dát z radarov a video jedného z čitateľov. Podľa neho by malo ísť o tornádo najslabšej úrovne IF0. 

Vyčíňajúce počasie

Dnešné búrky na Slovensku sú v porovnaní s poslednými dňami miernejšie, napriek tomu sa objavili lokálne silné búrkové bunky, ktoré môžu priniesť nebezpečné podmienky.

Najmä na juhu stredného a východného Slovenska, najmä v blízkosti slovensko-maďarských hraníc, sa od skorého popoludnia tvoria intenzívne búrky.

Jedna takáto silná búrková bunka zasiahla krátko pred 16:00 v okolí Rimavskej Soboty a uvoľnila výdatné zrážky s úhrnom 20 až 30 mm, ktoré zasiahli aj centrum mesta, píše portál iMeteo.

Významná udalosť sa vyskytla pri obci Kružno, kde sa vyskytlo slabé tornádo, čo potvrdila aj videoanalýza a radarové snímky. Toto tornádo, ktoré pravdepodobne nesúviselo so supercelou, sa vytvorilo z už existujúceho rotujúceho vzduchu pod búrkou, potenciálne ovplyvneného miestnym terénom.

Vzorky vetra v južnej slovenskej kotline, ktoré sa s nadmorskou výškou menili zo západu na východ a potom na juh, sa v kombinácii so silnou búrkou a vysokou vlhkosťou vzduchu postarali o vznik tornáda.

V súčasnosti nie sú hlásené žiadne materiálne škody spôsobené touto zriedkavou udalosťou tornáda v regióne, dodáva iMeteo.

Správu budeme aktualizovať.

Zdroje: archív Startitup, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá