Video, na ktoré všetci čakali, zlomilo negatívny rekord YouTube za neuveriteľných 8 dní

  • Tradícia "rekapitulačných" videí YouTube Rewind začala ešte v roku 2011.
  • Komunita si ju naozaj obľúbila, no postupne sa stále viac vzďaľovala očakávaniam ľudí.
  • Len za krátkych 8 dní sa YT Rewind 2018 stalo najneobľúbenejšie video na YouTube s počtom dislajkov viac ako 10 mil.
youtube.com
  • Tradícia "rekapitulačných" videí YouTube Rewind začala ešte v roku 2011.
  • Komunita si ju naozaj obľúbila, no postupne sa stále viac vzďaľovala očakávaniam ľudí.
  • Len za krátkych 8 dní sa YT Rewind 2018 stalo najneobľúbenejšie video na YouTube s počtom dislajkov viac ako 10 mil.

Skôr, ako sa pustíš do čítania tohto článku, ti to v prípade, ak si YouTube Rewind 2018 nevidel/a, odporúčam napraviť, aby ti neušla žiadna téma, o ktorej sa budeme baviť.

No poďme teda na to. Tvrdiť, že sa tohtoročný Rewind nestretol s príliš pozitívnymi ohlasmi by síce bola pravda, no nebolo by to vyjadrenie v tom pravom slova zmysle, pretože to, čo sa udialo od jeho vydania nečakal asi nikto. Rewind 2018 sumarizuje to najpodstatnejšie a poukazuje na všetky trendy v roku 2018 na YouTube, K dnešnému dňu sa tento počin od spoločnosti YouTube stal oficiálne najneobľúbenejšie video na tejto platforme. Takýto nie príliš závidenia hodný titul vychádza z celkového počtu dislajkov, ktorých má tohtoročný Youtube Rewind už viac ako 10 miliónov. Na prvom mieste vystriedalo skladbu od Justina Biebera z roku 2010 s názvom Baby, ktoré atakuje hranicu 10 miliónov, no zatiaľ na ňu s počtom 9,7 mil. nedosiahla. Zatiaľ čo skladba od Biebera potrebovala približne osem rokov na to, aby sa na túto neželanú pozíciu dostala, tak videu YouTube Rewind sa to podarilo za ani nie 8 dní.

Ide o naozaj veľmi zaujímavý a fascinujúci prípad, kedy nevinné video vytvorené marketingovým tímom spoločnosti YouTube dospeje do štádia, kedy sa stane najneobľúbenejším videom všetkých čias. Kedže bolo video zverejnené len prednedávnom, a to 6. decembra, reakcie ľudí sú stále hlasné a nezdá sa, že by kritika utíchala. Zatiaľ čo sa niektorí youtuberi, ako napríklad Marques Brownlee, bližšie pozreli na kontroverznosť videa, tak iní youtuberi pracujú na vlastných verziách tzv. Rewinds, ktoré vnímajú ako viac autentickejšie a osobnejšie. Spätná väzba, ktorá sa na Youtube za tohtoročné Rewind valí z každej strany len znásobuje disparitu medzi skutočnou komunitou youtuberov a tou „nablýskanou“ , ktorú sa YouTube snaží prezentovať.

„Myslím si, že problém s YouTube Rewind, je dosť jednoduchý, aspoň tak to vidím ja. Vy, komunita youtuberov, tvorcov a divákov to vidíte z jednej strany, avšak YouTube, ktorý ma celú tvorbu na starosti, to vníma ako niečo úplne iné.“ povedal Marques Brownlee vo svojom videu

Poďme sa ale trocha pozrieť na históriu týchto Rewind videí. Prvý krát sa pre tento krok rozhodol YouTube už v roku 2011, kedy to malo formu klasického rekapitulačného videa, ktoré celá nahovorila Rebecca Black, youtuberka a speváčka, ktorú preslávil singel Friday. Video predstavilo desať najsledovanejších videi. Jednoducho a exaktne zobrazovalo to, čo bolo počas roka 2011 populárne, a to bez akýchkoľvek kontroverzií alebo zvláštnosti.

V rozmedzí rokov 2011 a 2014 boli videá vytvorené rovnakým štýlom a očakávania komunity sa poväčšine zhodovali s vytvoreným Rewind videom. Rekapitulovalo najväčšie okamihy, najvplyvnejších tvorcov a youtuberov ako aj vtipné meme. Veci sa začali postupne meniť v roku 2015, kedy sa začali v komentároch objavovať prvé výraznejšie vlny nespokojnosti. Najvýraznejšia vlny kritiky sa začala v roku 2017 a celé to vyvrcholilo v tomto roku.

Komunita najviac vyčítala absenciu niektorých závažných a dôležitých youtuberov, tvorcov a udalostí, ktoré rezonovali naprieč rokom 2018. Na túto problematiku sa pozrel a vyjadril aj Philip DeFranco.

„Ľudia sa pýtajú: Kde je PewDiePie? Kde je Shane Dawson, ktorý má na svedomí pravdepodobne jednu z najväčích sérií na YouTube v tomto roku? A čo zmienka o súboji medzi KSI a Logan Paul, čo bola jednou z najziskovejších udalostí za jedno zhliadnutie vôbec?“ uviedol DeFranco

Podľa DeFranca je možnosť aj to, že YouTube jednoducho nevie, čo robí a o čo sa zaujíma tá „skutočná komunita“, alebo to jednoducho úmyselne ignoruje. Jednou z teórií je, že sa YouTube snaží vyhnúť sa akýmkoľvek problémom a preto sa vyhýba tvorcom alebo udalostiam, ktoré sprevádzali kontroverzie. Či už sa jedná o miláčika YouTube komunity PewDiePie, ktorý sa v diskusii na svojom kanály vyjadroval antisemitsky, alebo problémy, ktoré spôsobil Logan Paul pri svojom pobyte v Japonsku. Za svoju popularitu a tučné bankové konto môžu ďakovať predovšetkým svojmu talentu, ale v neposlednom rade aj službe YouTube, ktorá im umožnila, aby sa ich tvorba dostala do celého sveta a k miliónom ľuďom, ktorí k nim vzhliadajú a obdivujú ich. Keď sa okolo nich začali diať kontroverzné a nie príliš lichotivé udalosti, YouTube sa od ich „propagácie“ rozhodol dištancovať, čoho zrkadlom je aj posledné Rewind video.

Komunita, ktorú kedysi YouTube oslavoval a načúval jej aktivite, už nemá pocit, že je súčasťou tej kultúry, ktorú YouTube propaguje a rekapituluje ich činnosť a záujmy. Nie je jasné, čo bude spoločnosť robiť, ale jedno je isté, a to fakt, že YouTube Rewind už viac nie je udalosťou a slávnostným okamihom, na ktorý sa ľudia tešia.

zdroj: theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK