Je video pohovor tvoja nočná mora? Vybrali sme pár tipov ako uspieť na online pohovore

  • Online pohovory sú skvelou voľbou pre zamestnávateľov, ktorí chcú spomaliť šírenie koronavírusu
  • Sú čoraz obľúbenejšie a vyhľadávanejšie. Mnoho spoločností využíva na výberové konanie digitálne technológie
Unsplash/Bench Accounting, Kobu Agency
  • Online pohovory sú skvelou voľbou pre zamestnávateľov, ktorí chcú spomaliť šírenie koronavírusu
  • Sú čoraz obľúbenejšie a vyhľadávanejšie. Mnoho spoločností využíva na výberové konanie digitálne technológie

Pracovné pohovory dokážu vygenerovať stres, ktorého sa zbavíš len ťažko. Možno si myslíš, že video pohovor bude jednoduchší, no to nie je pravda. V aktuálnej situácii sú pohovory cez video bežnou záležitosťou. Úlohou video pohovoru je nahradiť osobný kontakt, nič iné sa nemení.

Video pohovor je pre uchádzačov náročnejší z viacerých hľadísk. Číslo 1 je jednoznačne technika, ktorá sa môže rozhodnúť prestať fungovať vo chvíli, kedy ju najviac potrebuješ. Problémom môžu byť taktiež nepozvaní hostia ako deti alebo domáci miláčik. Aby si video pohovor zvládol na výbornú, vybrali sme pre teba niekoľko typov, vďaka ktorým určite uspeješ.

zdroj: Unsplash/Glenn Carstens

Priprav si techniku

Na spôsobe pohovoru sa s personalistom dohodneš ešte pred jeho začatím. Vo väčšine prípadov ti navrhne jednu z aplikácií ako Skype alebo Zoom. Báť sa nemusíš ani v prípade, že si technický antitalent. Jediné, čo musíš urobiť, je kliknúť na link, ktorý ti pošle personalista. Krátko pred pohovorom si skontroluj pripojenie zariadenia, na ktorom budeš fungovať. Zároveň si skontroluj funkčnosť kamery a mikrofónu, pretože bez týchto dvoch vecí sa nepohneš.

„Cieľom je byť v čase naplánovaného hovoru dokonale pripravení, zdĺhavé riešenie technických problémov na vašej strane, alebo zmätené hľadanie toho správneho tlačidla na obrazovke môže pracovný pohovor výrazne skrátiť a ovplyvniť výsledný dojem,“ upozorňuje Miroslav Garaj, Regional Managing Director spoločnosti Grafton Recruitment.

Zabúdať by si nemal ani na plán B. Ten sa zíde v prípade, že si nie si istý s niektorými vyššie spomenutými záležitosťami. Ak sa bojíš, že ťa zradí pripojenie, presuň sa na miesto, kde je internetové pripojenie spoľahlivé. Použiť môžeš aj mobilný hotspot. V prípade strachu z nedostačujúcej kvality obrazu alebo zvuku, sa neboj požiadať o pomoc blízkych. Minimálne jeden z nich určite disponuje kvalitnejším zariadením ako ty. Pravdepodobne nebude mať problém požičať ti ho. 

zdroj: Unsplash/Corinne Kutz

Dôležité je prostredie

Dbať by si mal aj na miestnosť, v ktorej sa rozhodneš pohovor vykonávať. Pre tvojho budúceho zamestnávateľa je veľmi dôležité, aby videl tvoju mimiku a reakcie. Určite ho nezaujme neporiadok, neustlaná posteľ, rozhádzané oblečenie alebo plyšové hračky. Pred začiatkom pohovoru si zapni web kameru a prezri si, čo všetko je viditeľné. Miestnosť, pre ktorú sa rozhodneš, by mala disponovať dostatkom denného alebo umelého svetla. Podľa odborníkov dokáže príliš tmavý obraz skaziť celkový dojem.  Web kameru umiestni tak, aby tvoje pozadie bolo neutrálne.

Ak budeš pohovor vykonávať doma, informuj o tom všetkých členov domácnosti. Nechceš predsa, aby ťa vyrušil tvoj malý brat alebo mama, ktorá ti bude spod postele vyťahovať špinavé ponožky. Pozor si dávaj aj na časté odbiehanie. Ideálne je, ak počas pohovoru budeš sedieť na mieste a nikde nepôjdeš. 30 minút vydržíš úplne v pohode.

zdroj: Gifer.com

Oblečenie

Nenechaj sa zlákať domácim prostredím. Hoci sa zdá, že video pohovor je menej formálny, nie je to tak. Aj v tomto prípade je dôležité, čo máš na sebe. Uprav sa teda tak, ako keby si išiel do firmy. V prvom rade si preštuduj firemnú kultúru . Vďaka tomu získaš predstavu o tom, čo je vhodné. Ak si teda dúfal, že na sebe budeš mať košeľu a trenky, radšej na to zabudni. 

Zvoliť by si mal jemné farby, ak sa rozhodneš pre kravatu, vyhni sa výrazným vzorom. Pozor si dávaj aj na okuliare. Osvetlenie miestnosti uprav tak, aby si zabránil oslneniu šošoviek. Ak to neurobíš, hrozí, že personalista ti neuvidí do očí. Keďže je očný kontakt veľmi dôležitý, táto chyba by ťa mohla stáť veľa. 

Nepozeraj sa na personalistu

Túto chybu robí mnoho ľudí. Počas odpovedí na otázky personalistu sa nepozeraj na monitor, ale do webkamery. Takto sa tvoje oči zosúladia s jeho očami. Počas počúvania otázok sa na monitor pozerať môžeš. Keď počúvaš, neseď ako prikovaný. Prikyvuj, podľa potreby sa usmievaj alebo rob niečo, čím personalistovi ukážeš, že jeho slovám venuješ pozornosť. 

zdroj: Unsplash/headway

Príď skôr

To isté by si urobil v prípade klasického pohovoru, tak prečo nie aj teraz? Program, v ktorom sa bude pohovor konať, otvor skôr. Taktiež zavri všetky zbytočné okná a karty. Pripravené si nechaj len tie, ktoré môžeš potrebovať (napríklad portfólio). Uisti sa, že je pripravené v minimalizovanom okne, ktoré ľahko nájdeš. 

Kariérna trénerka The Muse Adrean Turner taktiež radí, aby si si pred pohovorom vykonal niekoľko dychových cvičení, vďaka ktorým budeš na pohovor dokonale pripravený.

 

 

 

 

 

 

Zdroje: Grafton Recruitment, Indeed, The Muse

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá