VIDEO: Poslanec Pollák vydal rómsku kuchársku knihu. Romana Tabák dávala rómskym deťom hodiny tenisu

  • Peter Pollák krstil svoju kuchársku knihu
  • Na akcii nemohli chýbať ani premiér Eduard Heger, ale ani minister financií Igor Matovič
romana tabak peter pollak a Igor matovič
Startitup/Matej Hlbočan
  • Peter Pollák krstil svoju kuchársku knihu
  • Na akcii nemohli chýbať ani premiér Eduard Heger, ale ani minister financií Igor Matovič

Čo si predstavíš pod pojmom rómska kuchyňa? V hlavách mnohých Slovákov, žiaľ, prejdú aj predsudky o jedení svojich štvornohých miláčikov. Peter Pollák, ktorý pôsobí ako europoslanec za hnutie OĽANO, sa rozhodol spraviť niečo pre to, aby predstavil Slovákom jednoduchosť, ale zároveň rozmanitosť rómskej gastronómie.

V podniku Parlamentka sa zišli viaceré známe osobnosti, aby mohli pokrstiť novú rómsku kuchárku „Čaro rómskej kuchyne“. Na krste sa zišli viaceré osobnosti zo šoubiznisu, ako napríklad herec Braňo Deák, ale aj politických predstaviteľov na čele s premiérom Eduardom Hegerom a ministrom financií Igorom Matovičom. 

Prečo táto kuchárka vznikla? 

Ako Peter Pollák píše hneď v úvode knihy, jedlo má slúžiť ako búrač aj tých najväčších bariér. Presne také, aké sú medzi Rómami a nerómami. Pri príprave tejto knihy sa vraj stretol s viacerými predsudkami o tom, ako rómska kuchyňa spočíva najmä v jedení psov. Podľa neho prelistoval cez 2 000 strán rôznych rómskych kuchárok a žiadnu zmienku o „štekajúcom“ jedle tam nenašiel. 

pollák matovič a heger
zdroj: Startitup

Popri jeho poznávaní kuchárskych tradícií Rómov sa stretol s následným nízkym vedomím spoločnosti o rozmanitosti a jednoduchosti jedál tejto komunity. Preto sa rozhodol dostať rómske recepty do širšieho povedomia spoločnosti. Vybral vzorku 52 receptov, ktoré sú založené na spojení s prírodou. Keďže sa v týchto receptoch vyskytujú primárne suroviny z byliniek, koreňov a zeleniny bez pridanej chémie.

Krst knihy vo veľkom štýle 

My sme sa zúčastnili aj samotného krstu, ktorý sa uskutočnil v reštaurácii Parlamentka, ktorá sa nachádza len pár metrov od Národnej rady. Ako drink na privítanie dostali hostia hneď na začiatku dávku rómskej kuchyne v podobe mliečneho likéru z pálenky. 

Na krst prijali pozvanie aj viaceré známe osobnosti z prostredia šoubiznisu, ale aj politiky. Herec Braňo Deák nám prezradil, že nemal ešte príležitosť ochutnať rómsku kuchyňu, ale veľmi sa teší aj vďaka tejto kuchárke. 

Nechýbali ani politické špičky. Najväčšiu pozornosť na seba upriamil jednoznačne prítomnosťou premiér Eduard Heger spolu s Igorom Matovičom. Tí sa objavili aj pódiu po boku Petra Polláka, kde mu ďakovali za túto knihu a jeho prínos pre rómsku kultúru. 

S rómskou kuchyňou som sa stretol u Peťa doma, vždy uvaril nejakú somarinku a mne to chutí,“ povedal pre Startitup Igor Matovič.

Igor matovič
zdroj: Startitup

Poslankyňa za hnutie Sme Rodina Romana Tabák tiež nebola výnimkou a krst musela poctiť svojou prítomnosťou. Prehovorila o tom, ako je rada za tento projekt, ale prezradila aj, ktorý z receptov ju najviac zaujal a plánuje ho vyskúšať aj vo svojej kuchyni. 

romana tabak
zdroj: Startitup

Všetci sa stali krstnými rodičmi

Samotné krstenie sa europoslanec rozhodol poňať veľmi symbolicky. Z pódia sa ozvalo niekoľko povzbudivých slov na celý projekt. Následne vyzval ľudí, aby sa stali krstnými rodičmi. Všetci pozdvihli darované výtlačky kníh a z úst im vyšla fráza „Lačho chaviben“, čo v rómčine znamená dobrú chuť. 

Pozri sa na to, ako vyzeral krst knihy Pollákovej rómskej kuchárky.

Následne sa týmto ukončila formálna časť podujatia a ľudia sa mohli pohostiť rôznymi pochutinami, ktoré boli pripravované podľa už viackrát spomínanej kuchárky. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá