VIDEO: Ruský tank verzus hračkárske drony. „Lietadielka“ za pár stoviek ničia miliónovú pýchu

  • Ukrajinské jednotky používajú hračkárske drony
  • Dokážu nimi zničiť ruský tank za 4,5 milióna dolárov
  • Stoja pritom len pár stoviek
Hračkárske drony ničia ruské tanky, T-90M horí
Ruský tank v plameňoch a hračkársky dron s výbušninou X/Anton Gerashchenko, Wikimedia Commons/National Police of Ukraine
  • Ukrajinské jednotky používajú hračkárske drony
  • Dokážu nimi zničiť ruský tank za 4,5 milióna dolárov
  • Stoja pritom len pár stoviek

Ukrajinci opakovane dosahujú veľké úspechy ukazujúce budúcnosť bojových technológií. Naďalej dokazujú, že pýcha moderných ruských obrnených síl exploduje rovnako ľahko ako ich staré tanky. Pre Rusko to znamená viaceré riziká. Najmä v prípade, ak ich obrnenú mašinériu za milióny dokážu zničiť hračkárske drony, ktoré si môže kúpiť ktokoľvek z nás.

Z východnej Ukrajiny sa pre neuveriteľnú efektívnosť hračkárskych dronov stáva šrotovisko tankov. Ako píše portál Technology.org, v marci sa kyjevským obrancom v okolí Avdijivky podarilo zastaviť ruský útok. Zúčastnili sa ho tanky ako  T-80BVM a T-90M, no zastavili ich ukrajinské kamikadze drony.

Ruské jednotky sa museli stiahnuť a za sebou nechali 6 tankov vrátane typu T-90M Proryv, ktorý sa považuje za najmodernejší ruský tank vôbec. Ukrajinci teraz ukazujú, že ruskú pýchu v hodnote 4,5 milióna dolárov dokážu zničiť hračkárske drony z bežného e-shopu za pár stoviek eur. Stačí, že na ne pripevnia výbušniny. 

Rusi musia tank opustiť a nechať napospas ukrajinským obrancom aj v prípade, že nevybuchne do tla. Všetko vysvetľujú tým, že T-90M vlastne ani nie je nový tank, ale len zmodernizovaný T-72B3“. Tvrdia, že v súčasnosti uskladnené staré tanky len prerábajú a dodávajú im novšie systémy.

Výsledkom má byť iba aktualizovaný a vylepšený starý tank a žiadna moderná armádna pýcha, tvrdí Andrij Rudik, zástupca Ukrajinského centra pre výskum ukoristenej a pokročilej vojenskej techniky. Faktom je, že T-90M exploduje rovnako ľahko ako iné ruské tanky a likvidujú ich lacné drony.

To dokazuje aj najnovšie video, ktoré na sociálnej sieti X uverejnil oficiálny poradca a bývalý námestník ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko.

„Tri drony za 400 dolárov premenili ruský tank T-90 Proryv (Prielom) v hodnote 4,5 milióna dolárov na kovový šrot,“ píše.

Darilo sa im to už vlani

Ešte v auguste 2023 sme ťa informovali o podobných ukrajinských úspechoch. Dnes tieto klasické drony na Ukrajine z bežných obchodov využíva kyjevská armáda vo veľkom.

A ide o nesmierne prelomové správy pre akúkoľvek armádu. Ukrajinci sa už totiž vo viacerých prípadoch zaobišli aj bez špeciálne navrhnutých kamikaze dronov a dokázali zničiť obrnené vozidlo úplne obyčajnou civilnou technikou.

Na takzvaný FPV (first person view) dron za pár stoviek eur jednoducho namontovali výbušniny a pomocou kamery ho z bezpečnej vzdialenosti odpilotovali až do ruského tanku.

Ukrajinské jednotky sa so všetkým zvyknú pochváliť na sociálnych sieťach. Prieskumná skupina najprv identifikuje svoj cieľ, následne nájde vhodné miesto na operáciu dronu a započne akciu. Na svojou rýchlosťou či nízkou cenou už osvedčený dron namontuje výbušninu a navedie ho priamo do tanku.

Zdroje: Technology.org, Newsweek, X/Anton Gerashchenko

Najnovšie videá

Trendové videá