VIDEO: Severná Kórea predstavila gigantické nové balistické strely

  • Severná Kórea predviedla v sobotu na vojenskej prehliadke nové strategické zbrane - gigantické nové medzikontinentálne balistické rakety
  • Každú túto obriu raketu niesol transportér s 11 nápravami
Bez názvu
Youtube/screenshot
  • Severná Kórea predviedla v sobotu na vojenskej prehliadke nové strategické zbrane - gigantické nové medzikontinentálne balistické rakety
  • Každú túto obriu raketu niesol transportér s 11 nápravami

Severná Kórea predviedla v sobotu na vojenskej prehliadke nové strategické zbrane – gigantické nové medzikontinentálne balistické rakety (ICBM). Informovali o tom analytici citovaní tlačovou agentúrou AFP. Štátna televízia odvysielala zábery, ako sa obrovské zbrane posúvajú cez hlavné mesto Pchjongjang.

Každú túto obriu raketu niesol transportér s 11 nápravami. Ankit Panda z Federácie amerických vedcov na Twitteri napísal, že je to „vôbec najdlhšia mobilná raketa na tekuté palivo“.

Komunistická Severná Kórea (KĽDR) predstavila aj nový typ balistickej strely odpaľovanej z ponorky (SLBM), ktorú označili oficiálne ako Pukguksong-4, uviedla juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Vojenská prehliadka sa konala pri príležitosti osláv 75. výročia založenia vládnucej Kórejskej strany pracujúcich. Štátne médiá začali večer miestneho času vysielať – zrejme zo záznamu – zábery z podujatia s tisícami pochodujúcich vojakov, jasajúcimi davmi ľudí, vojenskou hudbou a ohňostrojom v centre hlavného mesta.

Pozorovatelia podľa agentúry DPA predpokladajú, že išlo o záznam z vojenského pochodu a osláv, ktoré sa konali v sobotu skoro ráno. Juhokórejská armáda predtým oznámila, že izolovaná susedná krajina zjavne uskutočnila veľkú vojenskú prehliadku na Kim Ir-senovom námestí v Pchjongjangu už pred úsvitom. Severná Kórea predstavila na vojenskej prehliadke nové zbrane tak, ako sa predpokladalo. Medzinárodne izolované vedenie v Pchjongjangu často využíva významné pamätné alebo sviatočné dni na to, aby demonštrovalo silu. 

Kim Čong-un v sobotňajšom prejave na slávnosti vyhlásil, že jeho krajina bude pokračovať v budovaní svojich ozbrojených síl. „Budeme naďalej posilňovať našu armádu v záujme sebaobrany a odstrašovania,“ povedal.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK