VIDEO: Slovenská polícia má problém s naberaním mladých ľudí, hovorí nový policajný prezident Hamran

  • Po obvinenom Petrovi Kovaříkovi má Slovensko nového dočasného prezidenta Policajného zboru
  • Štefan Hamran prichádza do funkcie v čase, keď sa hovorí o vojne v polícii
  • Prácu v policajnom zbore by chceli zatraktívniť hlavne pre mladých ľudí
Štefan Hamran
Startitup/Juraj Pajdlhauser
  • Po obvinenom Petrovi Kovaříkovi má Slovensko nového dočasného prezidenta Policajného zboru
  • Štefan Hamran prichádza do funkcie v čase, keď sa hovorí o vojne v polícii
  • Prácu v policajnom zbore by chceli zatraktívniť hlavne pre mladých ľudí

Slovensko má nového dočasného policajného prezidenta. Doterajší policajný prezident Peter Kovařík koncom augusta oznámil, že k 15. septembru končí v polícii. Dôvodom je obvinenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti.

Štefan Hamran prichádza z prostredia zásahových jednotiek. Od roku 2011 vedie útvar osobitného určenia policajného prezídia známeho aj ako Lynx Commando. Ide o elitnú zásahovú jednotku, ktorá sa zúčastnila aj zatýkania pri vyšetrovaní korupčných káuz.

Dočasným vedením Policajného zboru ho poveril minister vnútra Roman Mikulec. Hamran je od roku 2019 predsedom medzinárodnej organizácie Atlas, ktorá združuje protiteroristické jednotky členských štátov EÚ. V roku 2021 ho do tejto funkcie zvolili opätovne.

Vojna v polícii

Hamran políciu preberá uprostred vojny bezpečnostných zložiek a krátko po obvinení elitných vyšetrovateľov NAKA. Hovorí, že očistný proces je na mieste a že sa ide správnym smerom. Je pripravený bojovať za spravodlivosť a sám pripúšťa, že chce vymeniť niektorých politických nominantov. Vo svojom príhovore uviedol, že sa rozhodol prijať funkciu policajného prezidenta aj v týchto extrémne turbulentných časoch a myslí si, že nastal najvyšší čas situáciu v polícii upokojiť.  

Vyzýva všetkých slušných policajtov, aby vydržali. „Je to očistný proces, v rámci ktorého musia slušní policajti vydržať. Musia nabrať patričnú odvahu, aby sme dokázali poraziť zlo aj v podmienkach policajného zboru,“ hovorí Štefan Hamran pre Startitup. Podľa neho však určite existuje aj kategória funkcionárov, ktorých posúdiť nevie a zaslúžia si šancu pokračovať ďalej. 

V rozhovore pre Denník N priznal, že mafia dnes na Slovensku vyhráva. Slušní ľudia aj policajti podľa neho ťahajú za kratší koniec. „V slovenskej polícii je korupcia prítomná a má celkom slušné rozmery. Prijímanie úplatkov sa bude musieť eliminovať. Neviem si predstaviť fungovanie policajného zboru s úplatkami,“ uviedol ďalej Hamran.

Jemu samému v minulosti ponúkali úplatok. „Bolo to veľmi dávno a samozrejme, hneď, keď vás spoznajú a zistia, aký ste typ človeka, tak potom sa tomu už vyhýbajú,“ uviedol policajný prezident.

Mladí do polície ísť nechcú

Nový policajný prezident chápe aj postoje mladých ľudí smerom k práce v polícii. „Je to veľmi ťažké. Pevne však dúfam, že zbor očistíme a bude tam profesionálna organizácia. Polícia ponúka mnoho možností pre mladých, kreatívnych ľudí a mnohí by si tam mohli nájsť uplatnenie,“ konštatuje Hamran.

Motiváciou by podľa neho mohlo byť stabilné a kvalitne vybavené pracované prostredie, platové ohodnotenie či technika. Otvorene však priznáva, že slovenská polícia má problém s naberaním mladých ľudí. Verí však, že po zavŕšení procesov očisty pod profesionálnym vedením bude táto profesia atraktívnejšia. 

Zdroj: Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK