VIDEO: Ukrajinský sniper pokoril svetový rekord, svoj cieľ zasiahol v neuveriteľnej vzdialenosti

  • Ukrajinskému ostreľovačovi sa podarilo zlikvidovať ruského vojaka na neuveriteľnú vzdialenosť
  • Sniperi sú dôležitou súčasťou armády, Bachmut terorizuje jednotka elitných ostreľovačov
ukrajinský ostreľovač
Archívna fotografia, Ministry of Defense of Ukraine
  • Ukrajinskému ostreľovačovi sa podarilo zlikvidovať ruského vojaka na neuveriteľnú vzdialenosť
  • Sniperi sú dôležitou súčasťou armády, Bachmut terorizuje jednotka elitných ostreľovačov

Ukrajinskému sniperovi sa údajne podarilo zlomiť svetový rekord na diaľku zasiahnutého cieľa. Vo vyhlásení o tom informovala Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU).

Prekonanie rekordu má zachytávať aj pripojené video, ktoré sa masívne začalo šíriť na sociálnych sieťach. Video zachytáva zlikvidovanie cieľa – ruského vojaka – ukrajinským ostreľovačom na 3,8 kilometra.

„(Naši) ostreľovači prepisujú pravidlá globálneho ostreľovania a predvádzajú jedinečné schopnosti efektívne operovať na pozoruhodné vzdialenosti,“ uvádza SBU.

Ukrajinci neprezradili ďalšie podrobnosti, kedy k streľbe došlo a v akej lokalite.

Euromaidan press ale priniesol príbeh ukrajinského dobrovoľníka, ktorý potvrdil pravdivosť tvrdenia SBU. Dobrovoľník s menom Jurij Čornomorec pozná aj samotného ostreľovača, ktorý predviedol úspešný zásah.

Čornomorec dokonca tvrdí, že nejde o prvý zásah na 3,8 kilometra počas vojny na Ukrajine. Už v minulosti sa ukrajinskému sniperovi podarilo zasiahnuť cieľ na túto vzdialenosť, ruského vojaka však len poranil. Tentoraz sa ostreľovačovi SBU podarilo cieľ skutočne eliminovať.

Ukrajinský sniper mal pritom použiť ostreľovaciu pušku ukrajinsko-americkej výroby Horizon’s Lord. Puška používa guľky rôznych typov v závislosti od hlavne, vrátane 2,7 × 99NATO, 12,7 × 108; 12,7 × 114HL; 14,5 × 114. Deklarovaný účinný dosah je 2 500 metrov, pričom maximálny dosah streľby by mal byť vyšší. Letiaca guľka dokáže prekonať rýchlosť zvuku.

Doteraz držal rekord kanadský ostreľovač, ktorý v roku 2017 v Iraku, zneškodnil bojovníka teroristickej organizácie Islamský štát na 3,54 kilometra.

V Bachmute „strašia“ duchovia 

Ukrajinskí sniperi sú dôležitou súčasťou bojov, čo ukazuje nielen prípad rekord lámajúceho ostreľovača, ale aj napríklad tímu elitných sniperov bojujúcich neďaleko Bachmutu.

Sniperi, ktorí operujú neďaleko zničeného mesta, si vyslúžili prezývku „duchovia Bachmutu“.

Príbeh elitnej skupiny, ktorá často operuje pod rúškom tmy priniesla napríklad britská verejnoprávna BBC.

„Duch je môj volací znak,“ povedal veliteľ jednotky novinárom z BBC. „Keď sme začali prinášať do Bachmutu teror, dostali sme meno ,duchovia Bachmutu‘.“

Veliteľ prezradil reportérom, že ostreľovači sú nočnou morou každého vojaka, niet pred nimi úteku. Ich strely prichádzajú nečakane a na veľké vzdialenosti.

Čisto mužskú jednotku „duchov“ tvorí okolo 20 ostreľovačov, ktorí operujú v meste už niekoľko mesiacov.

Podľa posledných potvrdených údajov zverejnených Rádiom slobodná Európa, jednotka zneškodnila 558 ruských vojakov.

Ostreľovači sú často očami pechoty

Napriek vysokému počtu zásahov, vojaci zachovávajú rešpekt pred schopnosťami nepriateľa.

„Buďme úprimní, najlepších ostreľovačov trénujú v Amerike. Ale v Rusku celý život viedli vojny, v Afganistane a v Čečensku,“ povedal člen jednotky Kuzya.

„Nedá sa povedať, že nepriateľ je slabší,“ dodáva.

Ostreľovači sú často očami pre operácie pechoty, množstvo času trávia v rozpadnutých budovách, ktoré zničila vojna. Primárna zbraň jednotky je americká ostreľovacia puška Barretta.

Sniperi sa pohybujú v dvojici, jeden strelec a jeden pozorovač. Šofér ich dovezie čo najbližšie k frontovej línii, kde začína ich misia, ktorá môže trvať celé hodiny.  

Ostreľovači sú si vedomí nebezpečenstva, ktoré prinášajú ich misie. Zatiaľ nikto z nich nebol zabitý, no niekoľkí boli zranení.

„Každá cesta môže byť naša posledná, ale robíme ušľachtilý čin,“ uviedol veliteľ jednotky.

Zdroje: Euromaidan press, BBC, Radio Free Europe

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá