VIDEO: Výbuch bol silnejší ako atomovka v Hirošime, explózia sopky pri Tonge mala enormný dosah

  • Podľa predbežného odhadu sa množstvo energie uvoľnenej výbuchom rovná približne 4 – 18 megatonám TNT
  • Sopka pri súostroví Tonga vybuchla 15. januára
  • Cunami zasiahlo aj Aljašku
erupcia
TASR/AP/NICT, Japan Meteorology Agency
  • Podľa predbežného odhadu sa množstvo energie uvoľnenej výbuchom rovná približne 4 – 18 megatonám TNT
  • Sopka pri súostroví Tonga vybuchla 15. januára
  • Cunami zasiahlo aj Aljašku

Nedávna erupcia podmorskej sopky pri ostrovnom štáte Tonga bola niekoľko stoviek ráz silnejšia než sila výbuchu atómovej bomby zhodenej na japonské mesto Hirošima v roku 1945. Informoval o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), na ktorý sa v utorok odvolala tlačová agentúra DPA.

„Toto je predbežný odhad, ale myslíme si, že množstvo energie uvoľnenej výbuchom sa rovná približne 4 – 18 megatonám TNT,“ uviedol vo vyhlásení vedec NASA Jim Garvin, použijúc skratku pre trhavinu trinitrotoluén. Uvedené množstvo vychádza napríklad z toho, koľko zo sopky ubudlo a do akej výšky vystrelilo sopečný mrak, dodal Garvin.

Výbuch sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai z 15. januára uvoľnil „stonásobky viac mechanickej energie“ než výbuch v Hirošime, uviedla NASA. Poukazoval na jednu z dvoch atómových bômb, odpálených Spojenými štátmi v ich vojne proti Japonsku v roku 1945.

Podmorská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, iba 65 kilometrov severne od tongského hlavného mesta Nuku’alofa, explodovala pred desiatimi dňami a do vzduchu, do výšky 40 kilometrov, vymrštila gigantický mrak popola a plynov.

Popol padajúci zo sopky a následné vlny cunami, niekde vysoké až 15 metrov, postihli odhadom 84 percent z približne 105 000 obyvateľov všetkých ostrovov štátu Tonga. Cunami zasiahli dokonca aj Aljašku a Kaliforniu.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá