Viedeň začína s netradičným odmeňovaním ľudí, ktorí vymenia autá za ekologický spôsob dopravy

  • Vo Viedni sa po novom oplatí vymeniť auto za ekologický spôsob dopravy
  • Ak tu na pohyb po meste využiješ bicykel alebo pôjdeš pešo, dostaneš zadarmo lístky na rôzne kultúrne podujatia
pixabay.com
  • Vo Viedni sa po novom oplatí vymeniť auto za ekologický spôsob dopravy
  • Ak tu na pohyb po meste využiješ bicykel alebo pôjdeš pešo, dostaneš zadarmo lístky na rôzne kultúrne podujatia

O všetko sa postará nová mobilná aplikácia, ktorej test bude spustený už 1. februára na vzorke 1000 ľudí. Aplikáciu bude možné testovať po dobu šiestich mesiacov. Ak pôjde všetko podľa plánu, odmeňovací program bude prístupný aj pre širokú verejnosť, mesto o tom informuje na svojej oficiálnej stránke

Nová aplikácia funguje na princípe sledovacieho systému a dokáže rozpoznať, aký druh dopravy človek použil, a zároveň vypočíta koľko emisií CO2 ušetril v porovaní s využitím auta.

zdroj: pixabay.com

Mesto zavádza špeciálne tokeny

„Chceme odmeniť ľudí za znížovanie emisií CO2 kultúrnym zážitkom,“ povedal na tlačovej konferencii Peter Hanke, člen mestskej rady vo Viedni, pri prezentácii novej aplikácie, ktorá používateľom umožňuje zbierať „tokeny kultúry“ vždy, keď sa rozhodnú cestovať bez áut.

Každý používateľ aplikácie bude odmenený jedným tokenom, akonáhle ušetrí 20 kilogramov CO2. Podľa vedúceho projektu Christina Hubina je možné túto hodnotu dosiahnuť akonáhle človek v meste využíva alternatívny spôsob dopravy aspoň dva týždne. 

zdroj: pixabay.com

Tokeny je následne možné vymeniť za bezplatné lístky napríklad do divadla, múzea alebo na koncert. V počiatočnej testovacej fáze nebudú inštitúcie poskytujúce bezplatné lístky kompenzované.

Viedeň chce čo najmenej ľudí v autách

Viedeň so svojimi 1,8 miliónmi obyvateľov je známa efektívnou verejnou dopravou. Ročná cestovná karta platná pre verejnú dopravu stojí iba jedno euro na deň a už teraz ich počet prevyšuje počet automobilov v meste.

zdroj: pixabay.com

Nová vláda chce zaviesť mnohé zelené“ zmeny 

Dôležité je taktiež spomenúť, že Rakúsko má novú vládu, ktorá predstavila významné plány v oblasti boja za lepšie životné prostredie. 

Jej cieľom je zaviesť aj celoročný cestovný lístok za 3 eurá, s ktorým bude možné neobmedzene jazdiť po celej krajine. Naopak, zdražeť má lietanie. Hovorí sa o zvýšení dane za každý let na fixnú sadzbu 12 eur za každú letenku. Momentálne sa poplatok líši v závislosti od trvania letu, najviac však 17,50 za diaľkový let. Vyplýva to zo zverejneného programového vyhlásenia.

Koaličná dohoda medzi stranami zahŕňa záväzok dosiahnuť do roku 2040 klimatickú neutralitu. Obsahuje tiež mnohé konzervatívne priority, ako kroky na zníženie daňového zaťaženia Rakúšanov a pokračovanie v tvrdej línii proti migrácii.

Čítaj viac: Väčšinu novej vlády v Rakúsku tvoria ženy. V pláne je neobmedzené cestovné po celej krajine za pár eur

Zdroje: wien.gv.at, dieneuevolkspartei.at

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech