Vieme, kedy sa najviac oplatí kupovať letenky. Tieto prognózy ti zachránia dovolenku

  • Let za pár drobných je snom každého cestovateľa
  • Prognózy Kiwi.com ukazujú, ako na ceste ušetriť
  • Kupuj letenky čo najskôr
Destinácia v Egypte a bratislavské letisko
Unsplash/Vegan Oazïs Letisko M. R. Štefánika
  • Let za pár drobných je snom každého cestovateľa
  • Prognózy Kiwi.com ukazujú, ako na ceste ušetriť
  • Kupuj letenky čo najskôr

Plánuješ si dovolenku či zájazd, na ktorý si potrebuješ zadovážiť letenky? Prognózy travel-tech spoločnosti Kiwi.com ti môžu pomôcť rozhodnúť sa, kedy siahnuť do svojej peňaženky. Existuje totiž silná dilema ohľadom toho, kedy je najvýhodnejší čas na nákup leteniek.

Odborníci v tejto súvislosti priznávajú, že vzhľadom na dynamickú ekonomickú situáciu to môže byť skutočne ťažko predvídateľné. Avšak z prognóz Kiwi.com vyplýva, že pravdepodobnosť nižších cien je najvyššia pri skorších termínoch rezervácií letov.

Inými slovami, keď si letenku zakúpiš skôr, máš väčšiu šancu, že ušetríš, predpovedá expert na cestovateľské trendy a viceprezident pre rast v Kiwi.com Mario Gavira.

Dopyt ostane silný

Spoločnosť Kiwi.com predpokladá, že dopyt po letoch do dovolenkových destinácií nezoslabne. Cena letenky závisí od viacerých faktorov, ako napríklad dĺžka letu, dátum, ale aj od dopytu a ponuky. 

„Predpokladáme, že dopyt zostane silný a ceny porastú s blížiacim sa dátumom odletu,“ hovorí Mario Gavira. Znamená to teda, že čím skôr si cestujúci zarezervujú lety, tým lepšie ceny budú mať k dispozícii, podotýka spoločnosť.

Mnohí Slováci, ale aj zahraniční cestujúci, tento trend vnímajú a veria, že dopyt neklesne. Lístky na letný oddych si kupujú už v týchto mesiacoch a v porovnaní s minulým rokom počet rezervácií v tomto období enormne narástol. Oproti vlaňajšku sa počet slovenských rezervácií viac ako strojnásobil. To dokonca predstavuje vyše 170 percentný nárast na celosvetovej úrovni.

Najžiadanejšie destinácie a ceny

Keď hľadíme na obľúbené destinácie pre ľudí z celého sveta, kraľuje im Španielsko. Aj v prípade Slovákov ide o jednu z najnavštevovanejších krajín.

Štatistiky spoločnosti Kiwi.com zároveň ukazujú, že viac ako 60 percent cestujúcich si svoje letenky rezervuje s výrazným predstihom. Ten sa pohybuje v rozmedzí od 3 týždňov až po 4 mesiace. Ľudia si teda v súčasnosti plánujú jarné dovolenky.

Čo sa týka aktuálnych cien leteniek, trend zdražovania postihol aj túto oblasť. Kiwi.com však podotýka, že priemerné ceny leteniek aktuálne ovplyvňujú výhodné akcie aerolínií.

„Niektoré európske nízkonákladové aerolínie, ktoré po pandémii znova zvýšili svoje kapacity, zavádzajú od začiatku roka intenzívne promoakcie, a to s cieľom zaplniť kapacity lietadiel v prvom štvrťroku, ktorý sa vyznačuje slabším cestovateľským dopytom. Dá sa teda očakávať, že výhodné ceny v rámci Európy ešte potrvajú a niektoré aerolínie zľavy dokonca predlžujú do júna,“ vysvetľuje Mario Gavira.

Túto teóriu potvrdzujú aj portály predávajúce letenky vrátane ponuky na Kiwi.com. V marci totiž môžeš odletieť z Bratislavy či Viedne do Benátok alebo Milána len za sumu okolo 25 eur. Do Barcelony sa z Viedne dostaneš za 37 eur a do Londýna za 26 eur.

V ponuke je aj izraelský Tel Aviv. Letenka z Viedne ťa sem vyjde na 56 eur. Obľúbené španielske destinácie ako Malaga, Ibiza alebo Valencia taktiež rezonujú výhodnými ponukami, konkrétne za približne 60 eur.

Ryanair neobnoví spoje z východu Slovenska

Pre Slovákov však prichádzajú aj smutnejšie správy. Obľúbená spoločnosť Ryanair neplánuje obnoviť lety z Košíc do Viedne ani Varšavy, upozorňujú Pelipecky

Írska aerolinka teraz uvažuje o iných destináciách a zároveň navýši počet letov do Prahy. Lietať bude 4 až 5-krát týždenne. Z Košíc sa však do Varšavy dostaneš prostredníctvom spoločnosti LOT. Okrem toho z metropoly východu môžeš vďaka Eurowings lietať do Düsserdolfu a z Viedne do Košíc ťa prepraví Austrian Airlines

„Ryanair navyšuje frekvencie letov do Prahy na štyri až päť týždenne namiesto dvoch aktuálnych, do Varšavy je v ponuke šesť odletov týždenne, do Viedne s leteckou spoločnosťou Austrian Airlines 13 letov týždenne. Do nemeckého Düsserdolfu sú to dve frekvencie týždenne, a to v pondelok a piatok,“ povedala Lucia Kočišová z letiska Košice.

Košice ponúkajú priame spojenie aj s Londýnom, Dublinom a Liverpoolom.

Zdroje: Kiwi.com, Pelipecky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá