Toto sú najlepšie a najhoršie platené pozície na Slovensku

  • Rozdiely medzi pracovnými pozíciami na Slovensku sú v skutku priepastné
  • Zatiaľ čo na jednej pozícii zarobíš maximálne 580 eur v hrubom, na inej si môžeš na účet v našej krajine pripísať v priemere aj 4754 eur
  • Článok bol pôvodne uverejnený 15 decembra 2019
práca, platy, krajčírka, šička
Pixabay/lula504, martaposemuckel
  • Rozdiely medzi pracovnými pozíciami na Slovensku sú v skutku priepastné
  • Zatiaľ čo na jednej pozícii zarobíš maximálne 580 eur v hrubom, na inej si môžeš na účet v našej krajine pripísať v priemere aj 4754 eur
  • Článok bol pôvodne uverejnený 15 decembra 2019

Minimálna mesačná mzda na Slovensku sa od začiatku roka 2020 zvýšila na 580 eur. Najnižší hrubý zárobok za každú odpracovanú hodinu je tak o nieo viac ako 3 eurá. Analýza portálov Profesia.sk a Platy.sk ukázala, že túto sumu uvádza za posledných 12 mesiacov len jedno percento pracovných ponúk. Najviac ich je v Banskobystrickom kraji.

„Keď tento podiel porovnávame s vlaňajškom, môžeme vidieť, že počet pracovných inzerátov s najnižším možným platom na Slovensku, sa takmer vôbec nemení. Minimálnu mzdu ponúkajú najčastejšie pracovné inzeráty na prácu v Banskobystrickom kraji.

zdroj: pexels.com

Jediným ďalším regiónom s podielom minimálnej mzdy v ponukách vyšším ako dve percentá je Prešovský kraj. Za ním nasleduje Košický a Žilinský kraj.

Plat 580 eur v hrubom sa nachádza najčastejšie v ponukách v textilnom, kožiarskom a odevnom priemysle, pomocných prácach a v poľnohospodárstve a potravinárstve. Päticu odvetví s najvyšším podielom ponúk s minimálnou mzdou dopĺňajú ešte cestovný ruch, gastro, hotelierstvo a výroba.

Kto zarába na Slovensku najmenej?

Profesia v decembri 2019 zverejnila aj zoznam 20 pozícií s najnižšími zárobkami na Slovensku. V rebríčku obstála najhoršie pozícia školníka. Celoslovenský priemerný základný plat školníka predstavuje málo nad 585 eur v hrubom. Na ďalších miestach skončili pozície ako sanitár, plavčík, krajčír, animátor voľného času, či šička.

Kto zarába na Slovensku najviac? 

Už vieme, ktoré profesie to v našej krajine nemajú s financiami vôbec ľahké. Startitup od portálu Profesia zisťoval aj to, aké profesie sa nacházdajú medzi top 10 najlepšie platenými. Niektoré z nich predstavujú viac ako štvornásobok priemerného slovenského platu. 

Absolútne najlepšou pozíciou je podľa štatistík u nás post generálneho riaditeľa. Ten si dokáže za mesiac zarobiť v priemere 4 754 eur, nasleduje riaditeľ vývoja s platom 4 242 eur, riaditeľ IT 3 566 eur. Zle na tom nie sú ani country manageri/directori s platom 3 442 eur. Výkonný riaditeľ si na účet mesačne pripíše v priemere 3190 eur, riaditeľ logistiky 2923 eur, ekonomický či finančný riaditeľ 2896 eur, technický riaditeľ 2 891 eur a medical advisor 2 880 eur.

Zdroje: Profesia, Platy.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá