Vieme, ktorý sektor do 2 rokov ponúkne tisíce voľných pracovných miest. Zarobíš 1 600 až 2 700 eur (PREHĽAD)

  • Automobilkám chýbajú pracovné sily
  • Takéto sú aktuálne ponuky
Nálepky na aute a automechanik.
Automobilová výroba Freepik/@freepik, Freepik/@gpointstudio
  • Automobilkám chýbajú pracovné sily
  • Takéto sú aktuálne ponuky

Slovenský automobilový priemysel bude potrebovať tisícky nových pracovných síl. Ako v relácii Miroslava Wlachovského Okno do sveta na portáli SITA uviedol prezident Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky Alexander Matušek, len dve automobilky zo západu Slovenska by v najbližšom období chceli prijať približne 4-tisíc ľudí.

Volvo pri Košiciach spolu s dodávateľmi minimálne 12-tisíc. Ďalších 4- až 6-tisíc pracovníkov by mohla zhltnúť nová baterkáreň pri Šuranoch. 

Podľa šéfa zväzu sa tak aktuálne bavíme o 20- až 25-tisíc pracovných miestach, ktoré Slovensko v horizonte najbližších dvoch rokov potrebuje obsadiť. Pozreli sme sa preto na to, aké platy spomínané automobilky ponúkajú a o aké miesta je aktuálne dopyt na pracovnom trhu. 

Automobilový sektor má problém 

Viaceré automobilové firmy sa aktuálne boria s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Ak ju nenájdu na Slovensku, snažia sa ju získať aj v zahraničí. 

„Naše stanovisko je také, že najlepší zamestnanec je pre nás slovenský zamestnanec, pretože ten je tu etablovaný, má tu svoju rodinu a môžeme na ňom dlhodobo stavať, keďže kvalifikácia stojí nesmierne finančné prostriedky,“ zdôraznil Matušek.

Otázka však podľa neho je, prečo ich tu nemáme? „Prečo nám toľko mladých ľudí odchádza do zahraničia? Prečo sme po Luxembursku druhá krajina, z ktorej odchádza najviac študentov do zahraničia?“ pýta sa Matušek.

Nie je to pritom podľa neho iba o kvalite vzdelávania. Súvis vidí v atraktivite. „Ak nie sme atraktívni pre našich vlastných ľudí, tak je otázka, ako sme atraktívni pre, nazvem to, legálnych prisťahovalcov alebo pracovníkov, ktorí sem prídu pracovať a či u nás potom tí ľudia ostanú žiť,“ zhodnotil prezident zväzu.

Celoeurópsky problém

„Niekde je ten problém väčší, niekde menší, u nás je veľký, obrovský a my stále rozmýšľame, či tu niekoho chceme, alebo nechceme,“ pokračoval. Ľudia, ktorí k nám prichádzajúci, neovládajú náš jazyk. Zamestnávatelia sa im snažia pomôcť, Matušek však upozornil, že často k nim nie je priateľské okolie.

„Iné je to vo firme a iné je to mimo firmy. Takže to sú veci, ktoré musíme riešiť,“ priblížil s tým, že dôležité je, aby pracovníci prichádzali s celými rodinami a my sme im dokázali vytvoriť také podmienky, aby u nás aj ostávali.

Ak totiž takýto človek dostane povolenie pracovať na Slovensku, povolenie platí pre celú Európsku úniu. To spôsobuje ich vyššiu fluktuáciu. Hoci sa pritom veci pohli vpred a štát sa snaží priemyslu pomôcť, ten stále zápasí s dlhými lehotami a nedostatočnými kapacitami na strane mnohých úradov. 

Platové podmienky 

O aké pracovné pozície v automobilovom priemysle je aktuálne záujem, sme sa pozreli na najväčšom pracovnom portáli na Slovensku. Spoločnosť Volvo, ktorá sídli v Košiciach má viacero pracovných ponúk. Medzi nimi napríklad pozície strojný či procesný inžinier alebo aj technik.

A aký plat firma ponúka? Pozícia lídra, ktorý priamo zodpovedá za výrobnú linku, predstavuje 2 800 eur v hrubom. Procesný inžinier zarobí o niečo menej, a to približne 2 400 eur. 

Nové pracovné miesta má aj KIA so sídlom v Žiline. Automobilka hľadá operátora vo výrobe, IT špecialistu, špecialistu oddelenia údržby či špecialistu správy budov. 

Priemerná mzda na pozíciu operátora predstavuje od 1 600 do 1 700 eur v hrubom. Pracovnou náplňou je montáž komponentov do interiérových a exteriérových častí karosérie či montáž motorov. Väčšiu výplatu v rovnakej firme má IT špecialista, ktorý si mesačne prilepší o takmer 2-tisíc eur. 

Pracovníkov hľadajú aj vo Volkswagene. Ide napríklad o pozíciu výrobný pracovník pre novú karosáreň, technik nastavovania zariadení, nástrojár, špecialista, autoelektrikár či vývojár. Priemerný plat autoelektrikára je od 1 795 eur. Rovnaká mzda sa týka aj pozícií špecialista či nástrojár. 

Otvorené pracovné pozície má aj Jaguar Land Rover so sídlom v Nitre. Hľadajú pracovníkov na pozíciu audítor špecialista. Mzda začína na sume 1 772, no s odmeňovacím systémom predstavuje takmer 2-tisíc eur mesačne. Mzdu 2 480 ponúkajú napríklad na pozícii líder.

Zdroje: SITA, Profesia.sk , Profesia.sk, Profesia.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá