Vieš, kde sa nachádza najodľahlejšie miesto na Zemi? NASA o „Point Nemo“ radšej mlčí

  • Bod nedostupnosti je pre mnohých záhadným miestom
  • Je veľmi nepravdepodobné, že ho objaví bežný smrteľník
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
  • Bod nedostupnosti je pre mnohých záhadným miestom
  • Je veľmi nepravdepodobné, že ho objaví bežný smrteľník

Mount Everest ako najvyšší vrchol sveta či najhlbší bod oceánu Mariánska priekopa sú každému dobre známe. Ale zaujímalo ťa niekedy, či existuje miesto, ktoré má najbližšieho suseda pár tisíc kilometrov ďaleko? Takýto bod mimo dosahu civilizácie nielenže existuje, jeho názov je Point Nemo.

Tento najodľahlejší bod na Zemi sa môže pýšiť svojím menom po nikom inom ako kapitánovi Nemovi, fiktívnej postave z románu 20 000 míľ pod morom od Julesa Verna.

V nasledujúcich riadkoch sa dozvieš, čo všetko obnáša tento fascinujúci bod na našej planéte, aká obrovská je jeho dôležitosť pre vedu a technológie, a dokonca aj to, aký je jeho význam pre vesmírne organizácie ako NASA.

Mimo dosah

Point Nemo sa nachádza tak ďaleko v Južnom Pacifiku, že najbližšou „civilizáciou“ sú často astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici, ktorí sú od tohto miesta vzdialení „len“ okolo 400 km.

Môže sa to zdať neuveriteľné, ale je to skutočnosť. Je to miesto, kde sa ľudský život stretáva so svojimi hranicami a kde je naša civilizácia najvzdialenejšia. 

Point Nemo je vzdialený takmer 2 700 km od najbližšieho obývaného miesta, ktorým je ostrov Ducie patriaci k Pitcairnovým ostrovom. Nie je to miesto, kde by si sa mohol len tak prejsť, alebo kde by si našiel obchod s drogériou za rohom. Je to miesto s nulovou ľudskou populáciou, a to po celý rok. 

Prečo by nás ale malo zaujímať takéto pusté a vzdialené miesto? Prečo o ňom NASA tak málo hovorí? Priprav sa na zaujímavú cestu za hranice našej civilizácie a spoznaj s nami tajomstvá Pointu Nemo.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Ocean Service, Escales Ponant Magazine, Wikipedia, All Thats Interesting, ZME Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá