Vieš ktorá metropola má najdrahší ohňostroj na svete? Bratislava je chudobný príbuzný

  • Ohňostroje sú neodmysliteľnou súčasťu osláv Nového roka
  • Ktorá krajina investuje najviac do týchto osláv a ako je na tom Bratislava?
  • Vrchol rebríčka netvorí Londýn, New York a nikto z Európy
BeFunky-collage (5)
Unsplash/TASR
  • Ohňostroje sú neodmysliteľnou súčasťu osláv Nového roka
  • Ktorá krajina investuje najviac do týchto osláv a ako je na tom Bratislava?
  • Vrchol rebríčka netvorí Londýn, New York a nikto z Európy

Nový rok je známy svojimi veľkolepými ohňostrojmi po celom svete, ktoré sprevádzajú masové oslavy. Ľudia po celom svete slávia príchod roka veľkolepo a niektoré svetové metropoly sa doslova predbiehajú, kto má krajší ohňostroj.

Koľko stáli ohňostroje Londýna, Sydney či New Yorku minulý rok? Kto ho má najdrahší a čo na to klíma?

Vybrali sme niektoré svetové metropoly, ktoré sú známe svojimi krásnymi farebnými ohňostrojmi a pozreli sme sa na cenu týchto luxusných osláv.

Abu Dhabi – Spojené arabské emiráty

Hlavné mesto Spojených arabských emirátov sa nachádza na špičke rebríčka najdrahších ohňostrojov na svete. S jeho rozpočtom 20-miliónov dolárov je bezkonkurenčne najdrahší a dá sa povedať aj najveľkolepejší na svete. Údaje sú overené portálom Alux.com. Tento rok arabská metropola láka ľudí na koncert Bruna Marsa na jednom z hlavých z námestí.

Turistov zase lákajú na bohatú kuchyňu z celého sveta. „Bez ohľadu na typ kuchyne, ktorú si obľúbite, nájdete veľkolepú hostinu, ktorá vás uspokojí. Možnosti stravovania v Abu Dhabi sú nekonečné, od obrovských stolov po večere,“ píše sa na oficiálnych stránkach.

Kuwait

Kuwait je už dlhodobo na vrchole rebríčka nákladov na novoročné ohňostroje. Odhady uvádzajú, že náklady sú na úrovni 15-miliónov dolárov.

Kuwait je známy aj tým, že oficiálne úrady už vopred upozorňujú, že všetky voľné izby sa v meste veľmi rýchlo vypredajú a počas posledných rokov nebolo ani jedno voľné miesto na prespapanie počas osláv Nového roku.

„Vzhľadom na popularitu mesta Kuvajt, mali by ste si rezervovať hotelovú izbu v dostatočnom predstihu, aby ste dostali najlepšie ceny a mali ste potvrdený svoj pobyt,“ píšu na svojich stránkach.

Londýn – Veľká Británia

Metropola Británie očarí každý rok svojím honosným ohňostrojom, ktorý sledujú milióny ľudí po celom svete. Každoročne si môžeš kúpiť lístky, aby si sa mohol na ohňostroj pozerať z toho najlepšieho miesta. O lístky je však masívny dopyt, a preto sa rýchlo vypredajú, ich cena predstavuje 10 libier na osobu.

V súčasnosti ešte nie sú dáta o nákladoch na tohtoročný ohňostroj, ale za minulý rok podľa údajov Mirror Londým zaplatil takmer 4 milióny eur. Celý ohňostroj trval približne 15 minút.

Sydney – Austrália

V Austrálii je 10 hodinový časový posun, to znamená, že Nový rok oslavujú skôr ako my. Minulý rok si Sydney podľ údajov The Guardian priparvilo až 8 ton pyrotechniky, ktoré stálo dokopy takmer 3,7 milióna eur.

V Austrálii sa tento rok viedli polemiky o tom, či sa veľkolepý ohňostroj uskutoční, kvôli narastajúcim klimatickým problémom a obrovským požiarom, ktorý zachvátil Austráliu.

Nakoniec sa však súčasné vedenie mesta rozhodlo, že tento rok predvedie svoj ohňostroj v plnej kráse. Napriek tomu, že mnohé austrálske mestá pre lesné požiare zrušili svoje novoročné ohňostroje a iné oslavy, v Sydney sa aj tak uskutočnia.

Usporiadanie ohňostrojov v Sydney sa pritom tento rok stretlo s vyšším tlakom. Tisíce ľudí za ich zrušenie podpísali petíciu a odvolanie podporil aj vicepremiér Nového Južného Walesu John Barilaro.

„Riziko je príliš vysoké a musíme rešpektovať našich vyčerpaných dobrovoľníkov,“ napísal na sociálnych sieťach. Opačný postoj okrem iných zastal austrálsky premiér Scott Morrison, podľa ktorého by sa mali ohňostroje v Sydney uskutočniť, aby svetu dokázali odolnosť Austrálie.

New York (Time Square) – USA

Šou na Time Square v americkom New Yorku priľahuje každoročne milióny návštevníkov z celého sveta. Veľkolepá udalosť s povestnou „guľou“ (Ball Drop) na Time Square je odhadovaná na nrpiblížne 1 milión dolárov.

Na jednom z najznámejších New Yorských námestí sa stretávajú milióny ľudí, ktorí si samozrejme svoje lístky musia dopredu kúpiť. Presné čísla za všetky ohňostroje v meste nie sú k dispozícii, keďže neexistuje len jeden oficiálny ohňostroj.

Bratislava je oproti iným metropolám chudobný príbuzný

Náklady na silvestrovský ohňostroj v Bratislave sú vo výške približne 10-tisíc eur. Ohňostroj odpália o polnoci z plavidla na Dunaji po odpočítaní posledných sekúnd starého roka na svetelnej časomiere na nábreží.

Okrem ohňostroja má byť pred polnočným odpočítavaním posledných sekúnd starého roka aj svetelná a laserová show, ktorá má na rozdiel od minulého roka baviť publikum aj po polnoci do približne pol druhej ráno.

Svetelnú inštaláciu a letopočet na dunajskom nábreží – na Námestí L. Štúra spustia o 20:00. Informoval o tom hovorca Bratislavy Peter Bubla.

„Desaťtisíce Bratislavčanov i návštevníkov prichádzajú do mesta spoločne zdieľať posledné minúty starého roka a pokiaľ nebude pre nich pripravený program, ktorého prirodzeným vyvrcholením je práve ohňostroj, hrozí zvýšené riziko nekontrolovaného používania zábavnej pyrotechniky a divokejšej zábavy v rôznych častiach mesta. Vo výsledku by sa to prejavilo zhoršenou bezpečnostnou situáciou v centre, ktorá v minulosti bola tým rozhodujúcim dôvodom, prečo mesto k organizovaným oslavám, vrátane novoročného ohňostroja, pristúpilo,“ uviedol pre agentúru SITA Peter Bubla.

Zdroj: Alux.com, The Guardian, SITA, Mirror

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech