Vieš nerobiť nič? Je to najväčšie umenie súčasnej doby, ktoré dokáže len málokto

  • Vrcholoví manažéri a úspešní ľudia už dnes vedia oddychovať. Teda aspoň väčšina
  • Uvedomujú si, že je to dôležité, pretože bez oddychu, na ktorý slúži víkend, dovolenka či akékoľvek voľno, by nedokázali podávať výkon
  • Mentálny ani fyzický. Ako však vyťažiť zo svojho voľného času najviac? Dôležité je naučiť sa, ako nerobiť nič
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Vrcholoví manažéri a úspešní ľudia už dnes vedia oddychovať. Teda aspoň väčšina
  • Uvedomujú si, že je to dôležité, pretože bez oddychu, na ktorý slúži víkend, dovolenka či akékoľvek voľno, by nedokázali podávať výkon
  • Mentálny ani fyzický. Ako však vyťažiť zo svojho voľného času najviac? Dôležité je naučiť sa, ako nerobiť nič

Existuj sám so sebou

Meditácia je to, čo drží nad vodou celú východnú pologuľu. Západná civilizácia však meditovať nedokáže. Samotný pojem pochádza z latinského slova meditatio a znamená rozjímať. Mnohé joga centrá ti už dnes ponúkajú meditáciu ako súčasť cvičenia, no nie všetky sa jej venujú dostatočne a do hĺbky.

Meditácia je umenie a dobre známe klišé „Cesta je cieľ“ neplatilo nikdy viac. Ľudia sa tejto technike mágov vnútorného sveta učia celý život a je úplne v poriadku, ak nikdy nedosiahneš svojich meditatívnych niekoľko hodín, ale len pár minút. Už aj to je umenie.

Predstav si, že na pár chvíľ sa odosobníš natoľko, že nemyslíš vôbec na nič. Dá sa to vôbec? Práve táto starodávna tradičná metóda uvedomelej práve so sebou samým dokáže uvoľniť myseľ a vypratať ti z hlavy všetky ťaživé myšlienky.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Ako pri každom cvičení, tak aj tentokrát platí, že pravidelnosť sa vypláca. Pri meditácii asi dvojnásobne. Spočiatku je dôležité, mať pri sebe správneho mentora, ktorý ťa krok po kroku  navádza na to, ako vytúžený cieľ dosiahnuť.

Meditácia je umenie. Môžeš ju vykonávať v ľahu, sede, dokonca stoji. Nepotrebuješ bezpodmienečne zaujať polohu lotosového kvetu a mať dokonale ohnutý a prepojená palec s ukazovákom, ani v správnej tónine spievať „óm“. Ak ti to pomôže, je to v poriadku, ak nie, takisto.

V hlavnom meste existuje niekoľko kurzov, kde ti asistovanú meditáciu ponúknu a aj ťa jej priučia a niektoré sú dokonca bezplatné.

Beztiažový stav

Prirodzene nadväzuje na meditáciu. Tvoja myseľ vypína vtedy, keď prestanú pracovať tvoje zmysly. Vieš si predstaviť, že sa v jednom momente ocitneš bez svetla, zvuku, gravitácie, vône, ľudí a samozrejme – mobilu? Pre niekoho možno nepredstaviteľné, no dá sa to. Terapia má prívlastok Float a navštíviť ju môžeš dokonca v Bratislave.

Vyvinutá bola v roku 1954 americkým neurofyziológom PhDr. Johnom C. Lillym v Národnom inštitúte Mentálneho zdravia v Marylande v USA. Tento vedec vtedy objavil nemožné. Našiel v ľudskej mysli taký potenciál, o ktorom sa len pošuškávalo. Vyhlásil a dokázal, že je nekonečná.

Ak venuješ float terapii jednu hodinu, bude sa to rovnať 4 hodinám spánku. A čo ťa čaká? Telo si ponoríš do extrémne nasýteného soľného roztoku, ktorý intenzitou pripomína Mŕtve more. Nachádzaš sa v odhlučnenej tmavej miestnosti a teda bez zmyslových vnemov. Telo reaguje doslova okamžite a po pár sekundách nastáva absolútny reset.

Float terapia pozitívne vplýva na zmenu mozgových vĺn a prepájanie pravej a ľavej mozgovej hemisféry. Budhistický mnísi sú schopní dosiahnuť štádium vytvorené týmito vlnami niekoľkoročnými meditačnými tréningami. Tebe to sľubujú už po 4 pobytoch vo floate.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Z tejto terapie ťažia kreatívci a teda dizajnéri, spisovatelia, skladatelia, maliari, architekti, ale aj úplne obyčajní ľudia, ktorí si len potrebujú po náročnej fyzickej či psychickej práci jednoducho oddýchnuť. Nemusíš byť vyslovene riaditeľ veľkého finančného koncernu, aby si sa vo floate dal dokopy.

Tma na pár dní

V Japonsku, Tibete či Vietname poznajú terapiu tmou už niekoľko tisíc rokov. Stále sa potvrdzuje, že hoci je západný svet v mnohom civilizovanejší ako ten východný, v sebarozvoji sa teda od nich máme čo učiť. Kým my sme zameraní vyslovene na matériu, oni považujú za úspech radostný a vyrovnaný život a sebauspokojenie.

Pobyt v tme môže trvať niekoľko dní a v preklade znamená dovolenku pre tvoju myseľ.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Pri takejto terapii robíš všetko ako počas bežného dňa, akurát v tme. Ješ, spíš, umývaš sa, môžeš dokonca cvičiť. Odborníci odporúčajú vydržať aspoň tri dni, k dispozícii máš 25 štvrocových metrov a v nami ponúkanom prípade ide o chatku s troma miestnosťami.

Hovorí sa, že tma v tebe uvoľňuje mnohé emócie a oslobodzuješ sa od všetkých nánosov sveta. Sú to pózy, za ktoré sa denne skrývaš, bariéry, ktoré si pred seba staviaš a v podstate všetko to, čo sa počas veľmi dlhého obdobia na teba nalepilo a dodnes si to so sebou nosíš. Niektorí to volajú ego, iní zásterka. Je jedno, ako to nazveš, v takejto tmavej miestnosti, kde sa ocitneš sám a bez obecenstva, bez povinností, by si mal aj za pomoci mierneho pôstu dosiahnuť skutočný reset.

Byť sám so sebou je náročné. Keď si navyše ochudobnený o denné svetlo, ktoré je pre ľudí prirodzené a veľmi dôležité, keď tvoje telo prepne na akýsi úsporný režim, môžu sa diať rôzne veci. Tvoja myseľ sa detoxikuje, a tak sa z nej na povrch vyplavujú všetky škodliviny v podobne niekedy aj zvláštnych myšlienok. Netreba sa báť. Majitelia takýchto tmavých terapeutických miestností s tým majú bohaté skúsenosti a budú ťa inštruovať.

Mind-set forever

Nad všetkými terapiami stojí zlaté pravidlo. Dôležité je tvoje nastavenie. To, že si sa rozhodol resetovať svoje telo a myseľ nemusí hneď znamenať, že si na pokraji nervového zrútenia. A keby aj, je jedno, čo si kto myslí.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Treba si tiež uvedomiť, že práca nie je všetko a že by ťa v žiadnom prípade nemala vyčerpať natoľko, aby si zabudol na samého seba. Východnej časti pologule sa vyhorenia prihodia len veľmi zriedkavo. Náš extrémne civilizovaný svet má s tým problém už pri veľmi mladej generačnej vrstve.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá