Viete, že čoskoro budeme využívať nielen internet vecí, ale aj internet energie? Holanďan Arash Aazami je presvedčený, že čoskoro budeme môcť zdieľať energiu z čistých a obnoviteľných zdrojov jednoduchým kliknutím myšou počítača cez internet

Untitled design – 2022-08-30T153957.977
SlovakiaTech Days

Počuli ste už o internete energie? Renesančný muž, futurista, vynálezca, mysliteľ, hudobník a podnikateľ Arash Aazami pracuje od roku 2015 na zriadení internetu energie, ktorý má prepojiť každú ľudskú bytosť s bohatými obnoviteľnými zdrojmi.

Jeho európsky a blízkovýchodný pôvod a africká výchova mu poskytli široký rozhľad. Ako podnikateľ v hudbe, online technológiách a energetike si Arash v priebehu rokov vyvinul neuveriteľnú schopnosť riešiť krízy a rozpoznať príležitosti, ktoré sú v nich skryté, a tiež podľa nich konať.

V roku 2010 založil svetovo prvú energeticky nezávislú spoločnosť. Tá fungovala na algoritmoch, aby zarobila viac, vďaka nižšej spotrebe energie. Jeho biznis model bol ocenený na MIT Climate CoLab Challenge v roku 2014.

Arash-Aazami2
zdroj: SlovakiaTech Days

Ako hovorí Arash, „skoro to vyzerá ako zen-budhistický prístup k energii: všetko bude prepojené so všetkým ostatným. Tentokrát však nielen v kozmickom zmysle slova, ale fyzicky, naozaj“.Internet energie je podľa neho navrhnutý tak, aby umožnil každému zariadeniu na svete vzájomnú výmenu energie. Svet môžeme zmeniť vlastnými rozhodnutiami a činmi.Všetko – a každý jednotlivec – sa dá znovu objaviť.

Podľa Arasha potrebujeme skôr myslenie vynálezcu, viac ako myslenie inžinierov alebo ekonómov, aby sme v priebehu jednej generácie prebudovali svet tak, ako ho poznáme.

„Čistá a obnoviteľná energia môže a bude univerzálne dostupná a čoskoro si ju budú vymieňať miliardy používateľov cez internet energie. Všetko to začína vašimi vlastnými snami. Je na nás, aby sme tieto sny premenili na skutočnosť. A to je presne to, čo môžeme a urobíme spoločne“, predstavuje svoje vízie futurista Arash Aazami.  

Arash-Aazami
zdroj: SlovakiaTech Days

Arash je zakladateľ think-tanku Kamangir a priekopník energetických inovácií poháňaných technológiami ako blockchain a umelá inteligencia. Navrhuje základ pre náš budúci energetický systém, rozvíja dlhodobé vízie a prevratné inovácie pre budúce generácie.

Je poradcom niekoľkých vlád a nadnárodných spoločností, mentorom v oblasti sociálneho podnikania pre absolventov MBA INSEAD a členom fakulty na Singularity University so sídlom v Kaliforni. Jeho životným krédom je dream.develop.do (snívaj.buduj.rob).

Ak vás zaujíma svet inovácií a nových technológií na prednášku futuristu Arasha Aazamiho sa môžete prísť pozrieť aj osobne. Už v septembri príde ako jeden z top spíkrov na 4. ročník medzinárodnej konferencie a inovačného a technologického veľtrhu SlovakiaTech Forum – Expo 2022 (www.slovakiatech.sk) v košickom Kulturparku (20. – 21. september 2022).

Podľa zakladateľa a prezidenta SlovakiaTechu Juraja Miškova výber Arasha ako hlavného spíkra nebol náhodný. „Tento ročník SlovakiaTechu venujeme bezuhlíkovým technológiám, vodíku, obnoviteľným zdrojom energie a udržateľnosti. Svet musí rýchlejšie reagovať na zmeny klímy aj obmedzenú dostupnosť fosílnych zdrojov energie. Príďte v septembri do Košíc a uvidíte, že i Slováci dokážu vynájsť špičkové technológie šetrné k našej planéte,“ zdôrazňuje Miškov.

SlovakiaTech Forum-Expo Košice 2022 okrem odborníkov na inovácie a nové technológie zo Slovenska i zo zahraničia svoje brány otvorí aj pre širokú verejnosť, ktorá si bude môcť i na vlastné oči pozrieť najhorúcejšie technologické novinky roka, vrátane vodíkového superšportiaka MATADOR MH2. Vstup na SlovakiaTech 2022 je bezplatný, stačí, ak sa elektronicky registrujete na webe www.slovakiatech.sk .

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá