Vietnam, Kanada aj Španielsko. Takto sviatkujú Slováci ďaleko od domova

  • Dnešný deň mnoho Slovákov trávi mimo domoviny
  • Preto sme chceli vedieť, či pečú medovníky, napchávajú sa majonézovým šalátom a zdobia stromček pri starých rozprávkach
  • Poď sa s nami pozrieť ku Slovákom, ktorí si tohtoročné Vianoce užijú naplno, hoci aj na druhom konci sveta
collage
Ilustračá fotografia/ Unsplash
  • Dnešný deň mnoho Slovákov trávi mimo domoviny
  • Preto sme chceli vedieť, či pečú medovníky, napchávajú sa majonézovým šalátom a zdobia stromček pri starých rozprávkach
  • Poď sa s nami pozrieť ku Slovákom, ktorí si tohtoročné Vianoce užijú naplno, hoci aj na druhom konci sveta

Ivana, Vietnam

Do Ázie som sa prvýkrát vybrala v lete 2017, kedy mojou destináciou bola indonézska metropola Jakarta. Dnes, o rok a pol neskôr, sme spolu s dvomi českými kolegami/kamarátmi zakotvili na juhu Vietnamu – v Ho Či Minhovom meste. Ho Či Minhovo mesto je výkladnou skriňou Vietnamu s obrovským množstvom príležitostí. Aj napriek tomu, že Vietnam je jednou z posledných komunistických krajín, tak praje startupom, podnikateľom a zahraničným investíciám. A to je aj dôvod prečo sme sem prišli – budovať vlastnú IT consultingovú firmu.

Vietnamci Vianoce nijak neoslavujú, Štedrý večer i prvý a druhý sviatok sú pracovné dni. Na druhej strane už od konca novembra je v uliciach, kanceláriách i rezidenciách vidieť vianočné stromčeky, výzdobu, svetielka, umelý sneh a snehové vločky, a to i napriek tomu, že 95% Vietnamcov sneh nikdy nevidelo a Vianoce neoslavujú.

Nás čaká po práci tradičná vianočná večera – kapustnica, šalát, ryba. Kyslú kapustu kupujeme od Čecha, ktorý vo Vietname žije už 8 rokov. Zo začiatku si ju začal pripravovať sám pre seba, ale ako sa to roznieslo, tak ňou československú komunitu zásobuje pravidelne. Nebudú chýbať ani Pelíšky, no a „druhú vianočnú večeru“ s rodinou zažijeme on-line vďaka 6 hodinovému časovému posunu (úsmev).

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Archív, Ivana

Silvia, Kanada

V kanadskom Vancouveri som oslavovala svoje prvé Vianoce mimo domu v roku 2017, kde som bola na ročnom pobyt e- working Holiday Visa. Vďaka svojim priateľom a kolegom som tieto sviatky veľmi užila. Vancouver vie byť krásne vianočný aj vďaka svetielkam, ktoré zdobia takmer všetky parky, napr. Stanley park, Capilano Suspension Bridge Park.

Kanaďania oslavujú Vianoce veľmi tradične, podobne ako v USA, a teda 25.12. trávia s rodinou a dávajú si darčeky. Hoci je pre nich 24.12. (Štedrý deň, na ktorý sme zvyknutí my Európania) normálny pracovný deň, vianočnú atmosféru nasávajú hneď po Halloweene, kedy je všade vianočná výzdoba a obchodné raťazce lákajú na rôzne akcie a vianočné darčeky. Nechýbajú ani vianočné trhy, kde si môžeš dopriať sladké varené víno a iné dobroty.

Myslím, že nie je ťažké pripraviť si tradičnú vianočnú večeru, keďže Vancouver je plný európskych obchodíkov (prevažne srbské, poľské, české aj slovenské výrobky), kde nájdeš všetko potrebné. Je to vlastne celkom misia a niekedy môže zabrať aj celý deň, kým si obehneš všetky tieto „european deli“ obchodíky, lebo v každom nájdeš niečo podľa svojho gusta.

Najväčšou výzvou bolo zohnať chutnú kyslú kapustu a klobásky do kapustnice. Keďže je vo Vancouveri pomerne veľká československá komunita, svoje skúsenosti s európskymi potravinami a ich dostupnosťou radi zdieľajú v spoločnej Facebook skupine. Musím priznať, že mne sa podarilo pripraviť všetko podľa toho, ako to mám naučené z domu – nechýbala kapustnica, zemiakový šalát, ryby, ovocie, med a oblátky. Veriaci tiež môžu navštíviť „slovenský“ kostol v mestskej časti New Westminister, kde sa koná tradičná polnočná omša.

Kvôli 9 hodinovému časovému posunu sme si tak mohli dopriať skype štedrovečerné raňajky s rodinou na Slovensku.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Archív, Silvia

Barbara, Španielsko

V Barcelone budem tento rok tráviť Vianoce už po 10-ty krát. S manželom, ktorý je Katalánec, máme taký rituál, že vždy ráno sa ideme prejsť na pláž s pivom v ruke, ak nám to počasie dovolí. A na obed začneme s prípravami. Keďže ja som fanúšikom kapustnice, máme aj tú, ale na stole sa objavia aj typické katalánske špeciality. Narozdiel od Slovenska netrávime Vianoce iba v kruhu rodiny, ale aj spolu s priateľmi. No a večer nás čaká poriadne sviatočná fiesta.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: mammaproof.org

Andrea, Nórsko

Moje tohtoročné Vianoce budú v meste Bergen, v Nórsku. Pracujem tu spolu so svojim priateľom pre jeden technologický startup a bohužiaľ sa nám nepodarí prísť domov. Sviatky si však užívame klasicky, slovensky. Z domu sme si priniesli oblátky (hoci tu je tradíciou niečo podobné), bude pokus aj o domácu kapustnicu a rýb je tu viac než dosť, takže budú aj tie, hoci nie kapor. Dokonca sme stihli upiecť aj medovníčky. Tu z nich stavajú veľké domčeky.

Veľmi sa však tešíme aj na tradície tejto krajiny. Štedrý deň pre domácich oficiálne začína o 17:00 zvonením zvonov a tradičným spevom zboru Sølvguttene. Nóri však vraj v tento deň aj mimoriadne naplnia kostoly, a preto by sme sa aj my radi išli na jednu z omší pozrieť. Na raňajky tiež chceme otestovať miestnu pochúťku, sladkú ryžu, do ktorej sa ukryje jeden oriešok a kto ho nájde, bude mať po celý rok šťastie. Kedy predsa viac veriť na legendy než počas týchto sviatkov?

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Heart My Backpack

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech