Udusili batoľa a brutálne zavraždili piatich Vietnamcov. Jeden z vrahov chce dnes ísť na slobodu

  • Hauser a Matta sa zapísali do histórie slovenskej kriminalistiky ako najbrutálnejší vrahovia
  • Ich obeťami bolo 5 nevinných Vietnamcov a 8-mesačné batoľa
hauser a matta
Viliam Hauser a Róbert Matta, TASR/Ramon Leško a YouTube/KJ Movies CZ/SK/Reprofoto
  • Hauser a Matta sa zapísali do histórie slovenskej kriminalistiky ako najbrutálnejší vrahovia
  • Ich obeťami bolo 5 nevinných Vietnamcov a 8-mesačné batoľa

Príbeh slovenskej vražednej dvojice dodnes desí mnohých ľudí. Dlhoroční kamaráti a bývalí spolužiaci Róbert Matta a Viliam Hauser, mali jeden spoločný jasný cieľ. Ich túžba po bohatstve im doslova zatemnila myseľ a spáchali tak hrozivý čin, v ktorom im nik nedokázal zabrániť.

Nová žiadosť o prepustenie

Jeden z vrahov, Viliam Hauser, dnes znovu žiada o prepustenie na slobodu, aj keď je odsúdený na doživotie. Okresný súd v Trnave o jeho aktuálnej žiadosti o podmienečné prepustenie zatiaľ nerozhodol. Podľa vyjadrenia hovorkyne súdov v Trnavskom kraji Jany Kondákorovej pre agentúru SITA súd verejné zasadnutie odročil na neurčito, pretože chce do konania pribrať znalca z odboru psychiatrie.

Trestný zákon po 25 rokoch za mrežami a po splnení stanovených podmienok pripúšťa možnosť prepustenia na slobodu aj v prípade odsúdených na doživotie. Súdy v takýchto prípadoch posudzujú splnenie formálnych a materiálnych podmienok. Odsúdený by mal pri rozhodovaní súd presvedčiť, že vo výkone trestu plnením svojich povinností preukázal polepšenie a dá sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život.

Vidina rýchleho zárobku

Svoje plány uskutočnili Matta a Hauser dňa 8. apríla 1994. Nikto vtedy netušil, čo sa za stenami skladu na Starej Vajnorskej ceste v Bratislave skutočne odohráva. Obeťami vražednej dvojice sa stali nevinní Vietnamci a iba malé osemmesačné dieťa. Brutálny spôsob, akým Matta a Hauser vraždy spáchali, šokovali celú slovenskú kriminalistiku, ktorá dovtedy nič podobné nezažila.

Róbert Matta a Viliam Hauser pochádzali z jednej lokality a celý život bývali neďaleko od seba. Po prvýkrát sa stretli na základnej škole a spoločne pokračovali aj na strednú školu.

V čase, keď plánovali svoj brutálny čin, boli obaja páchatelia nezamestnaní, no predtým pracovali istý čas v štátnom podniku Istrochem Bratislava, ako informujú Bratislavské noviny.

Práve tu sa dostali do kontaktu s dvojicou Vietnamcov Tran Phuong Sonom a Tran Xuan Khamom. Toto stretnutie bolo pre nich, ich rodinu a budúcich obchodných partnerov osudné.

Vietnamci sa po príchode na Slovensko začali veľmi rýchlo zaoberať podnikaním s textilom a elektronikou. Práve spomínaná dvojica, s ktorou Matta a Hauser pracovali, si založila v roku 1992 spoločnosť DUK, s. r. o.

Ponúkali rôzne služby, ako šitie odevov a predaj rozličného tovaru. V priestoroch spoločnosti na Starej Vajnorskej ceste majitelia firmy aj bývali. Firme DUK, s. r. o., sa začala obchodná činnosť postupne dariť a jej vlastníkom vynášala množstvo peňazí.

zdroj: YouTube/KJ Movies CZ/SK/Reprofoto

V tom čase sa 23-ročný Matta a 24-ročný Hauser nachádzali v zlej finančnej situácii a potrebovali získať rýchly zárobok. Keď sa dozvedeli o obchodnom úspechu svojich bývalých kolegov, naskytla sa im obrovská príležitosť.

Začali s plánovaním lúpeže a nebáli sa pristúpiť aj k oveľa horším veciam.

V rámci prípravy zločinu si páchatelia prišli niekoľkokrát obzrieť prenajaté priestory spoločnosti DUK, s. r. o. Róbert Matta tam bol dokonca aj niekoľkokrát sám nakupovať videokazety za bieleho dňa, aby mu nič neuniklo.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Bratislavské noviny, SME, Pravda, TA3

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá