Víkend končí a máš pocit, že ani nebol? Možno nevieš, ako si ho správne užiť

  • Ako si cez víkend naozaj oddýchnuť?
  • Prinášame ti niekoľko tipov na to, ako vypnúť od pracovných povinností
  • Dôležité je vyvarovať sa týmto chybám
Unsplash
  • Ako si cez víkend naozaj oddýchnuť?
  • Prinášame ti niekoľko tipov na to, ako vypnúť od pracovných povinností
  • Dôležité je vyvarovať sa týmto chybám

Aj ty máš pocit, že si v piatok na sekundu zavrel oči a v momente, keď si ich otvoril bol pondelok? Hoci sa na víkend každý z nás teší, niekedy sa stane, že si ho nedokážeme užiť naplno. Dôvod je často triviálny.

V piatok to preženieš s alkoholom

Piatkové plány sa často začínajú nevinne – ideš s kamarátmi na drink. Ani nevieš a je 5 hodín ráno. V sobotu sa snažíš prebrať z bezvedomia, čo sa ti podarí v lepšom prípade večer. Bolí ťa hlava, v ústach máš sucho a žalúdok nedokáže prijať ani čistú vodu.

Alkohol má na telo a myseľ množstvo negatívnych účinkov – dehydratuje, zbavuje ťa minerálov, cukrov a pri pravidelnej konzumácii potrápi mozog aj pečeň. Ak sa po prežúrovanej noci necítič na ťažkú stravu, daj si osolené paradajky  – „Approved by Russians“. Pomôže aj šumivý vitamín či iontový nápoj. Na „opicu“ pomôže aj studená sprcha.

zdroj: Unsplash

Nevieš tráviť svoj čas produktívne

Ak chceš cez víkend relaxovať, neseď doma. Urob si program tak, aby ti to vyhovovalo, ale hlavne „zmeň vzduch“. Ak celý víkend stráviš v posteli pri počítači, tak si neoddýchneš. Dva dni voľna sú dôležité rovnako pre tvoje telo, ale aj pre tvoj mozog. Pokiaľ máš sedavé zamestnanie snaž sa cez víkend robiť pravý opak a vymysli si program, ktorý bude zahŕňať aspoň dlhšiu prechádzku.

Ak z nejakého dôvodu musíš zostať v byte, snaž sa relaxovať iným spôsobom. Vezmi do ruky knihu, ktorá ti leží na polici a začni ju čitať. Čítanie je výborný spôsob mozgového tréningu a pomáha aj rozvoju kreativity. Môžeš si zaspomínať na detské časy a niečo si nakresliť. Ak svojmu talentu neveríš, kúp si omaľovánku pre dospelých.

Málo sa stretávaš s priateľmi

Socializácia a vzájomná ľudská interakcia je pre náš druh prirodzená. Tomu, že ľudská spoločnosť prospieva nášmu zdraviu, sa venoval aj magazín Psychology today. Doktorka psychológie v ňom predkladá 4 dôvody, prečo by sme sa mali stretávať s priateľmi. Jej štúdia dokazuje, že čas, ktorý strávime s blízkymi, má vplyv na naše zdravie a kvalitu života.

V článku sa venuje aj tomu, že napriek technológiám spolu ľudia komunikujú stále menej. Okrem priateľov odporúča udržiavať kontakt aj so vzdialenou rodinou. Ak nám podmienky nedovoľujú za nimi cestovať, môžu nám pomôcť práve moderné technológie a aplikácie ako Skype a Facetime.

Ilustračná foto

Nevieš, čo ťa baví

Každý človek potrebuje spôsob, akým sa odreaguje. Pre mnoho z nás je najlepšou cestou zmysluplný koníček. Opäť platí, že ak väčšinu dňa a týždňa presedíš, nájdi si niečo, čo ťa podporí byť viac aktívny. Môže to byť čokoľvek – box, tanec či hra na hudobný nástroj.

Pokiaľ je tvoja práca fyzicky náročná, zvoľ opačný postup a začni sa venovať niečomu, pri čom si posedíš. Zváž aj aktivitu, pri ktorej sa budeš vzdelávať. Užitočným sa môže stať nový jazyk, ale aj počítačový kurz. Vďaka koníčkom a voľnočasovým aktivitám sa naučíš niečo nové a zároveň budeš efektívne bojovať proti stresu. A to sa oplatí!

Zdroj: Recruitloop.com, Psychologytoday.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá