Viki na STU študuje strojárinu a veľké stroje. Po absolvovaní môže zarábať vyše 2 000 € (Rozhovor)

  • Viktória Chovančíkova (22) zo Žiaru nad Hronom študuje na Strojníckej fakulte STU v Bratislave Mobilné pracovné stroje
  • Pracovné príležitosti sú aj mimo Bratislavy, priemerný nástupný plat dosahuje 1 743 €
  • Až 98 % absolventov SjF STU sa uplatní vo svojej oblasti, prihlášky je možné podávať len do 21. augusta 2020, zostávajú posledné dni
sjfstu
Viktória Chovančíková
  • Viktória Chovančíkova (22) zo Žiaru nad Hronom študuje na Strojníckej fakulte STU v Bratislave Mobilné pracovné stroje
  • Pracovné príležitosti sú aj mimo Bratislavy, priemerný nástupný plat dosahuje 1 743 €
  • Až 98 % absolventov SjF STU sa uplatní vo svojej oblasti, prihlášky je možné podávať len do 21. augusta 2020, zostávajú posledné dni

Viktória Chovančíkova (22) zo Žiaru nad Hronom aktuálne žije v Bratislave, kde na Ústave dopravnej techniky a konštruovania (ÚDTK) Strojníckej fakulty STU (SjF STU) študuje Mobilné pracovné stroje. Teraz ide do piateho ročníka.

Sama priznáva, že ženy sú na odbore len 2, no strojárstvo je pre ne bez problémov vhodné. Sama sa v oblasti našla po tom, čo stratila záujem v ekonómii. 

Po strojároch je na Slovensku obrovský dopyt, až 98 % absolventov SjF STU sa totiž uplatní vo svojej oblasti, a to rovno s obdivuhodným nástupnym platom, v priemere až 1 743 €.

Viktória školu ešte dokončiť nestihla, aj tak už však dostáva lákavé pracovné ponuky, a to nielen v Bratislave, dokonca aj v rodnom Žiari nad Hronom. Vďaka kvalitnému štúdiu na SjF STU si tak sama „zostrojila“ budúcnosť a nezmeškala príležitosť.

Ak ťa strojárina baví, nezmeškaj svoju šancu na prestížnej slovenskej univerzite ani ty – prihlášku je možné podať do 21. augusta 2020. SjF STU prijíma bez prijímačiek.

zdroj: Viktória Chovančíková
    

Mobilné pracovné stroje sú pre väčšinu ľudí veľmi abstraktným pojmom. Čím konkrétne sa zaoberáš?

Mojimi prioritami sú kreslenie v 3D softvéroch, modelovanie prototypov a návrhy. Prakticky konštruktérstvo. 

Predpokladám, že väčšina študentov v ročníku sú muži. Prečo si sa pre konštruktérstvo rozhodla ty?

Mojím prvým podnetom bola moja sestra, keďže ona si Strojnícku fakultu STU vybrala ako prvá. Chodila som na gymnázium, ale nikdy som nemala predstavu o tom, čo chcem robiť ďalej.

Pôvodne ma bavila matematika, chcela som ísť aj na ekonómiu. Ak by som však od sestry nevedela, že Strojnícka fakulta STU ponúka takú vysokú úroveň vzdelania a že aj dievča sa môže bez problémov nájsť v technike, nikdy by mi nenapadlo pokračovať týmto smerom. Rozhodla som sa však dobre.

zdroj: Viktória Chovančíková

Kam mali tvoje kroky viesť pred štúdiom na STU?

Úplne odlišná oblasť. Keď som bola malá, chcela som byť herečkou, chodila som aj prednášať. Na gymnáziu som sa chcela uberať smerom k spomínanej ekonómii, no keď som zistila, z čoho to štúdium vlastne pozostáva, bolo mi okamžite jasné, źe to nie je nič pre mňa a nebude ma to baviť.

Aký je pomer študentov a študentiek v odbore a v ročníku?

V odbore sme na začiatku boli 70 ľudí, z toho dve baby. A v ročníku 250 ľudí, kde sa nazbiera možno 20 dievčat. Dievčatá  sa však nemajú čoho báť a majú šancu byť úspešné rovnako ako chlapci.  

Nestretávaš sa s diskrimináciou?

To je všade, nie len na strojárine. Určite sa nájdu chalani, ktorí sa na túto tému pokúsia povedať niečo vtipné. Ale netreba sa brať vážne a zasmiať sa s nimi, aj keď všetko má svoje hranice. Čo sa týka profesorov, nikdy som nemala pocit, že by robili rozdiely.

Každý človek, ktorý chce pracovať vo vede a technike, môže byť pre spoločnosť len prínosom – bez ohľadu na pohlavie. Práve rozmanitosť a viacero uhlov pohľadu sú to, čo je potrebné.

zdroj: Viktória Chovančíková

Ako si spomínala, ideš do piateho ročníka. Čo plánuješ potom? Ideš si ďalej budovať kariéru? 

Rozmýšľam nad PhD., Strojnícka fakulta STU ponúka aj takúto možnosť. Skôr tomu však necháme voľný priebeh, uvidíme, aké budú možnosti. A potom sa rozhodnem. Zatiaľ presne nemám vybranú firmu, kde chcem dlhodobo pôsobiť.

Plánuješ aj v budúcnosti ostať na Slovensku alebo odídeš do zahraničia?

Chcela by som si vyskúšať aj zahraničie, ale uvidím, ako to bude po škole. Rada by som išla do teplejšej krajiny, možno do Španielska, skúsiť, ako sa býva pri mori. 

Pochádzaš zo Žiaru nad Hronom, dá sa so strojárinou uplatniť aj tam, alebo sa treba presťahovať do Bratislavy?

Už teraz som dostala pracovnú ponuku od jednej firmy, priamo v Žiari nad Hronom. Ide o konštuktérstvo, konkrétne čerpadlá a hydraulika. Komplikovaná oblasť, no presne na to je dobrá vysoká škola, že človeka pripraví aj na náročnejšie zamestnania.

Ale nemusí to byť nutne konštruktérstvo, so strojárstvom sa dá zamestnať vo viacerých oblastiach, je to komplexné a všeobecné vzdelanie, aj keď sa naoko zdá byť trošku konkrétne. Určite nie je problém uplatniť sa aj v podobnej oblasti.

Absolventi sú známi ako dobre uplatniteľní a dobre zarábajúci ľudia. Platí to aj pre tvoj odbor?

Samozrejme, všetko závisí od firmy a pozície. Nástupné platy začínajú na 1 400 €, končia na 2 500 €. Osobne mám vo svojom okolí veľa ľudí, ktorí Strojársku fakultu STU vyštudovali a platy sú na veľmi dobrej úrovni.

 


Podľa Profesia.sk je dopyt po absolventoch strojníckych fakúlt druhý najvyšší na Slovensku. Priemerný nástupný plat absolventa Strojníckej fakulty STU dosahuje až 1 743 €, vysoký slovenský nadpriemer.

Absolventi sa nemusia o uplatnenie báť ani v súčasnej situácii, o šikovných strojárov sa firmy bijú. Po absolvovaní SjF STU sa tak kariéra rozbieha raketovou rýchlosťou. Až 98 % absolventov pracuje v odbore, ktorí vyštudovali. Prihláška je možné podať do 21.8.2020. SjF STU prijíma bez prijímacích skúšok.


zdroj: Viktória Chovančíková

Praxe však nikdy nie je dostatok. Je v škole aj možnosť zamestnania popri štúdiu?

Máme v ponuke aj možnosť profesijného bakalára. Vieme spojiť štúdium s prácou v konkrétnej firme. To ale trvá štyri roky. Ale hlavne, už počas štúdia chodí študentom veľké množstvo pracovných ponúk a môžu si vyberať. Podľa platu, oblasti či ich osobného názoru na danú spoločnosť.

Veľa mojich spolužiakov aj teraz pracuje. Najvyhľadávanejší je Volkswagen, ktorý je takisto v Bratislave. Ďalšia časť zasa pracuje v Plastic Omnium, kde sa vyrábajú karosérie áut.

V strojárstve sa veľa networkuje a všetci poznáme užitočných ľudí, navzájom si práce dohadzujeme a pomáhame si v kariére.

S firmami má Strojárska fakulta STU vybudované vzťahy alebo si to musíte riešiť sami?

Samozrejme, škola má vzťahy s mnohými súkromnými firmami. Navyše, Strojnícka STU fakulta má až 11 špecializovaných ústavov. Napríklad s firmou ZF pracujú aj na Ústave dopravnej techniky a konštruovania, kde sa nachádza aj laboratórium generatívneho konštruovania. Tí spolupracujú s veľkým množstvom ďalších firiem.

zdroj: Viktória Chovančíková

Štúdium trvá päť rokov, klasicky tri roky bakalár a dva inžinier. Aké predmety máš najradšej? 

Prvé dva roky sa študujú najmä matematika, fyzika, pružnosť, pevnosť, čiže výpočtové predmety. Stále sa učíme aj veci ohľadom materiálov, učia nás kresliť v počítačoch a programovať.

Práve výpočtové predmety a práca s počítačom má bavia najviac.

Treba na strojárinu špecializovanú strednú školu alebo sa tu nestratí ani človek z nešpecializovanej strednej školy či gymnázia?

Ja si myslím, že žiadne špecializované štúdium netreba. My sme tu všetci priemyslovkári a gymnazisti. Z priemysloviek vedeli lepšie základy strojového inžinierstva, my z gymnázií sme boli lepší v matematike, takže sme si vedeli veľmi dobre pomôcť. A všetko to bolo o spolupráci. 

Strojárstvo ale na Slovensku a v blízkom zahraničí ponúka viacero vysokých škôl. Prečo si sa rozhodla práve pre STU?

STU je škola, ktorá je na veľmi vysokej úrovni, ponúka rôzne možnosti a príležitosti. Navyše sa nachádza v hlavnom meste, priamo v centre – mne to okrem kvalitného štúdia dalo možnosť osamostatniť sa. Zahŕňa tiež veľké spektrum možností, tou najväčšou je Erasmus.

Máme tiež skvelé internáty. Keďže som zo Žiaru nad Hronom, bývam na intráku na Mladej garde, čo je jeden z tých najlepších v Bratislave. Je zrekonštruovaný a študenti si tu vybudovali svoju vlastnú komunitu, čo bude vyhovovať snáď každému mladému človeku.

zdroj: Viktória Chovančíková

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie