Viktor a Matej spojili sily a vytvorili ručne robené lyže s tradičnou modrotlačou

  • Viktor a Matej vniesli tradičné ľudového prvky do súčasného sveta
  • V Tatrách už stihli otestovať ich najnovší výrobok, aký na trhu nemá obdobu
  • Počul si už o moderných drevených lyžiach s modrotlačou?
motoooo
archív Matej Rabada
  • Viktor a Matej vniesli tradičné ľudového prvky do súčasného sveta
  • V Tatrách už stihli otestovať ich najnovší výrobok, aký na trhu nemá obdobu
  • Počul si už o moderných drevených lyžiach s modrotlačou?

Viktor a Jakub Devečkovci sú bratia z Liptovského Mikuláša, ktorí sa rozhodli pre biznis s ručne vyrábanými lyžami, ktoré dnes vyrábajú pod značkou Forest Skis. Matej Rabada je zase je­di­ným ofi­ciál­nym Slo­vá­kom, vďaka kto­rému v našej krajine mod­ro­tlač ešte stále žije. V týchto mesiacoch Forest Skies a Modrotlač Matej Rabada spájajú sily a na trh prinášajú fúziu ich biznisov. Ide o jedinečné drevené lyže s tradičnou modrotlačou. My sme sa na túto netypickú kombináciu pýtali samotných tvorcov.

Gepostet von Modrotlač Matej Rabada am Donnerstag, 24. Januar 2019

Forest Skis som poznal už dlhšiu dobu a veľmi ma potešilo, že sa budem môcť stretnúť s ľuďmi, ktorí tvoria značku. Vtedy by ma ani len nenapadlo, že spolu vytvoríme lyže. Keď Viktor prišiel s návrhom spojiť modrotlač s ich lyžami, čakal som len inšpiráciu vzormi a vytvorenie modrotlačovej imitácie na povrch vhodný pre lyže,” objasňuje pre Startitup začiatky spolupráce Matej Rabada.

Viktor však Matejovi objasnil, že ľanové vlákno sa začína využívať ako ekologická náhrada štandardných kompozitov. To bola pre Mateja samozrejme nečakaná, ale pozitívna správa, nakoľko sa tu otvorila možnosť použiť originálnu, poctivú modrotlač.

When you unite Unesco cultural heritage & Flax 🌱 you can get New prototypes with #Blaudruck topsheets made by @Modrotlač…

Gepostet von Forest Skis am Dienstag, 19. März 2019

Ihneď sme začali pracovať na vzorkách, vyskúšali sme ľanové plátna s rôznymi gramážami, pokým sme sa dopracovali k testovacím prototypom lyží, ktoré majú za sebou niekoľko dní na zasnežených svahoch,” pokračuje Matej.

Značka Forest Skis chce ponúkať ľuďom lyže, ktoré by boli určené aj pre rekreačných lyžiarov a Modrotlač Matej Rabada má zase snahu vniesť modrotlač do bežného života medzi ľudí. Práve v tomto, pre modrotlač priekopníckom využití, sa šikovným Slovákom podarilo zlúčiť dva rozdielne produkty do výnimočného celku.

Gepostet von Forest Skis am Dienstag, 19. März 2019

Už dlhšie sme chceli vytvoriť modelovú radu, ktorá bude dostupnejšia pre bežných a rekreačných lyžiarov. Lyže, ktoré budú užšie a vhodné na zjazdovky a skialpinizmus. Chceli sme, aby táto rada bola dizajnovo výnimočná. Celá táto myšlienka mi vznikla hlave, keď som stretol Mateja Rabadu na podujatí Pecha Kucha v Nitre v Hide Parku, kde sme obidvaja prezentovali,” prezradil nám Viktor Devečka z Forest Skis.

Gepostet von Forest Skis am Dienstag, 19. März 2019

Viktor nám prezradil, že prírodné vlákna a plátna sa začínajú používať v kompozitnom priemysle, kvôli ich ekologickému pôvodu. Matejovým a Viktorovým cieľom bolo vytvoriť povrch z ľanového plátna farbeného originálnym postupom ako sa vyrába modrotlač. Vďaka Matejovmu aktívnemu prístupu a rovnakému nadšeniu pre vec, aké mal aj Viktor, sa pustili do práce na jednotlivých vzorkách.

Mali sme pred sebou niekoľko technických prekážok, ktoré sa nám podarilo prekonať. Ani nie po šiestich mesiacoch máme na snehu prvé lyže. Verím, že toto bude dlhoročná spolupráca. Možno inšpirujeme aj ďalších ľudí, ktorým sa podarí vniesť tradičné ľudové prvky do súčasného sveta a podporiť v ľuďoch kreativitu,” dodáva Viktor.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech