Viktória fotí jedinečné a nádherné portréty. Obleteli celý svet, uverejnil ich aj Vogue

  • Viktória Suchánová je 20-ročná fotografka, ktorá sa môže už v mladom veku pochváliť úspechom
  • Foteniu sa venuje niekoľko rokov a najviac sa zameriava na prirodzenosť a emócie
fotografka vogue modelka prirodzenosť
Viktória Suchánová
  • Viktória Suchánová je 20-ročná fotografka, ktorá sa môže už v mladom veku pochváliť úspechom
  • Foteniu sa venuje niekoľko rokov a najviac sa zameriava na prirodzenosť a emócie

V dnešnej dobe je trh plný fotografov. Napriek tomu platí, že vlastniť kvalitný fotoaparát nie je všetko. Dôležitá je predovšetkým nápaditosť a emócie, ktoré z fotografií vyžarujú. Presne tým sa riadi Viktória, ktorej prestížny taliansky Vogue uverejnil dve fotografie.

Časopis Vogue hrá vo svete módy veľkú úlohu. Ak teda uverejní fotografiu mladých fotografov, je to veľký úspech. Viktória sa do Vogue snažila dostať polroka, miestami to chcela už vzdať, no ako sama povedala, je rada, že sa nevzdala.

Začínala s kvapkami

Viktória začala fotiť v roku 2012 a prešla rovno k foteniu ľudí. Ako však sama povedala, dlho ju to nebavilo. Fotiť portréty ľudí je náročné, nakoľko ich musela usmerniť a komunikovať s nimi. To bolo pre ňu, ešte vtedy pre mladé dievča, prekážkou.

„Začala som teda fotiť kvetinky, prírodu a moje najobľúbenejšie boli kvapky na listoch,“ hovorí Viktória, ktorá sa však k ľudom neskôr opäť dostala a kvapky nechala tak. Ľudia si totižto začali všímať, že sa Viktória foteniu venuje a oslovovali ju. Postupne sa v komunikácií s ľuďmi pri fotení zlepšovala a dnes sa venuje už len foteniu ľudí.

Dôležitá je komunikácia

Vo Viktóriinom portfóliu najčastejšie nájdeš svadobnú fotografiu a portréty. Keď je čas, zvykne fotiť aj rodinné fotky a páry. „Najviac ma baví svadobná a portrétna fotografia. Pri fotení sa snažím zachytávať emócie a to ma napĺňa pocitom šťastia aj neskôr pri úprave,“ hovorí Viktória.

Nádejná fotografka sa pri fotení riadi prirodzenosťou. Fotí ľudí takých, akí sú. Ako priznala, občas sa stretne s nepochopením. „Zažila som pripomienku, že prečo vravím o prirodzenosti, keď je dievča na fotkách namaľované. Ja ale fotím ľudí takých akí sú, akí sa majú radi a akí chcú byť,“ vysvetľuje Viktória a dodáva, že toto je pre ňu najdôležitejšie a ak sa človek cíti sám sebou, stále si fotky zachovávajú prirodzenosť.

Fotenie s Viktóriou je postavené primárne na komunikácii a spoznaní sa. Síce je človeka ťažké za krátky čas spoznať, Viktória to považuje za jednu z najdôležitejších vecí pri dobrých fotkách. Jedným z jej cieľov pri fotení je dostať z človeka to najlepšie von. Pekné pózy sú síce fajn, no Viktória sa snaží fotiť fotky, z ktorých sršia emócie a príbeh.

„Pred a aj počas fotenia sa s človekom rozprávam a snažím sa o tej osobe dozvedieť čo najviac,“ hovorí Viktória a dodáva, že vďaka komunikácii je pre ňu jednoduchšie odhadnúť, čo je fotografovanej osobe blízke aj pri pózovaní.

Uverejnené fotografie vznikli spontánne

„Do Vogue som posielala fotky každý týždeň. Podarilo sa mi to až nedávno a bol to pre mňa obrovský šok. Snažila som sa o to veľmi dlho a Vogue mi uverejnil fotografie rovno dva týždne po sebe. Takže to stálo za to,“ opisuje Viktória.

Na fotografiách je Viktóriina kamarátka Katarína. Ako Viktória povedala, Katka je osoba, ktorú na ulici nikto neprehliadne a keďže sa dievčatá poznajú štyri roky, Viktória ju chcela zachytiť tak, ako ju vidí ona.

Viktória Katku vníma ako čistú dušu a to je aj dôvod, prečo na fotky využili kvety. Celé fotenie však bolo jednoduché a spontánne. Žiadna špeciálna príprava ani perfektné líčenie. „Jednoducho sme prišli na miesto a pracovali sme s tým, čo sme videli a mali okolo seba,“ hovorí Viktória.

View this post on Instagram

Spln sa mi senil. (či ako sa to tu u nás vraví?😅) Na dnes večer bola naplánovaná úplne iná fotka, no okolností včerajšieho rána mi zmenili harmonogram. Už vyše pol roka som sa snažila dostať moje fotky do IT Vogue. A včera prišiel môj deň D, kedy som sa ráno rozplakala od šťastia a volala babkám, čo sa stalo. Pre niekoho to nemusí znamenať nič, no pre mňa je to akýsi osobný posun a som nesmierne vďačná @katka.zdravkovic, pretože sa mi to podarilo vďaka nej. Ďakujem Ti Katka, že si mi dovolila zachytiť Ťa takú ako Ťa vnímam. Podarilo sa to. Tak dúfam, že Vám táto vysmiata fotka spraví krajší večer a budete sa tešiť so mnou. ĎAKUJEM 🙏

A post shared by Viktória | 20 | (@viktoriasuchanova) on

Inšpiráciu nájde aj v rozhovore

Viktóriu inšpiruje mnoho fotografov. Primárne sa však snaží inšpirovať sama sebou a okolím. Často chodí do prírody a vníma všetko okolo seba. Podľa Viktórie je vnímanie to, čo nám dáva najviac inšpirácie.

Dokáže sa inšpirovať rozhovorom s človekom, ale aj Pinterestom alebo Instagramom. Ak však vidí na sociálnej sieti peknú fotku, nechce ju kopírovať. Viktória si z nej zoberie to, čo ju zaujalo a pretvorí nápad tak, aby doňho vložila kúsok seba.

Trh fotografov je presýtený

Dnes je svet plný fotografov a mohlo by sa zdať, že fotiť môže každý. S tým súhlasí aj Viktória a potvrdzuje, že aj na Slovensku máme množstvo štýlov fotenia, takže si človek môže vyberať. Fotografi to majú o čosi ťažšie.

„Je náročné sa presadiť, pokiaľ nemáš svoj zrejmý rukopis. Mne sa už stáva, že keď človek vidí fotku bez toho, aby videl moje meno, vie, že som to fotila ja,“ hovorí Viktória a dodáva, že pokiaľ to človek robí s láskou a nie so zámerom zárobku, uľahčí mu to cestu.

V okolí nájdeme aj množstvo mladých, ktorí s fotením chcú začať. V tomto prípade Viktória tvrdí, že to je veľmi individuálne. Nedá sa poradiť, do akého fotoaparátu by mladí mali ísť. Viktória začínala s kompaktným foťákom, až neskôr prešla na zrkadlovku.

„Dokonca aj zrkadlovka bola z bazáru. Fotila som s ňou veľmi dlho, takže aj to je cesta ako začať a neminúť na techniku príliš veľa peňazí,“ priznáva Viktória. Mladým fotografom odporúča nevzdať to kvôli kritike. Tá je všade, kde človek niečo tvorí. Ako hovorí, z konštruktívnej kritiky sa vieme naučiť veľa, no bohužiaľ to je často len o závisti.  

Je rozdiel medzi fotografom a fotografom s mobilom

Presýtenosť trhu môže byť dôsledkom toho, že dnes nie je ťažké stať sa fotografom. Podľa Viktórie je rozdiel medzi fotografom a fotografom s mobilom veľký. Pričom pri fotení s mobilom sa človek s úpravou moc nenatrápi, klasický fotograf si dá dosť práce aj s úpravou, no musí si osvojiť techniku a pochopiť funkcie.

Viktória tvrdí, že s mobilom môže spraviť dobrú fotku každý. S foťákom to je zložitejšie a s danou fotkou sa dá viac hýbať. „Stretla som sa s tým, že na svadbe odo mňa chceli fotiť len portréty, pretože vraj dnes už má každý dobrý foťák a zvyšok im stačí nafotený mobilom,“ hovorí Viktória a dodáva, že takéto spolupráce odmieta.

Za fotením je viac ako len stlačenie spúšte

Viktória si fotením zarába. Vraj sa nájdu ľudia, pre ktorých je cena za fotenie vysoká, no je to individuálne. Cena za fotenie je však opodstatnená, pretože Viktória vrazila do techniky veľa peňazí, veľa času zaberie samotná úprava a to všetko sa počíta do výslednej ceny.

„Každý sa podľa mňa stretol s tým, že mu bolo povedané, že si pýta veľa. Ale myslím si, že sa dostávame do doby, kedy ľudia ocenia prácu a námahu fotografa a teda pochopia aj cenu,“ tvrdí Viktória.

Postproces zaberie veľa času každému fotografovi a Viktória nie je výnimkou. Aj napriek tomu, že sa za každých okolností snaží o prirodzenosť. Portrétna fotografia je na úpravu jednoduchšia, no úprava svadby je značne náročnejšia. Ako Viktória priznáva, príprava fotiek na odovzdanie zaberá hodiny práce.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK