Vila Tugendhat v Brne: Udial sa tu „rozvod Česko-Slovenska“, vznikol o nej aj film

  • Vila Tugendhat je nielen architektonickým unikátom
  • Pre Čechov a Slovákov má aj veľkú historickú hodnotu
  • Jej osud je mimoriadne zaujímavý
Vila Tugendhat
visitczechrepublic.cz | ceskestavby.cz
  • Vila Tugendhat je nielen architektonickým unikátom
  • Pre Čechov a Slovákov má aj veľkú historickú hodnotu
  • Jej osud je mimoriadne zaujímavý

Architektonická čistota, prelínanie interiéru a exteriéru, nadčasové technické vybavenie, ušľachtilé a exotické materiály – to sú len niektoré z atribútov, vďaka ktorým bola vila Tugendhat v roku 2001 zapísaná na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Ak zavítaš do Brna, určite by si si ju nemal nechať ujsť. Ide o architektonický skvost, kde sa navyše písali dejiny našej krajiny. Vstupenky si ale musíš kúpiť v poriadnom predstihu, dostať sa sem nie je vôbec ľahké. 

Nadčasový architektonický skvost

Ako sa uvádza na oficiálnom webe vily, postavená bola v rokoch 1929 – 1930 pre manželov Gretu a Fritza Tugendhatových. Navrhol ju prestížny nemecký architekt Ludwig Miese van der Rohe a jej jedinečnosť je do očí bijúca už na prvý pohľad. 

Ako informuje portál Archinfo, manželia boli moderní a veľmi solventní ľudia, ktorí nemali radi gýč. Priali si preto moderný, nadčasový dom. 

Greta Tugendhatová sa narodila v roku 1903 a už od skorého veku jej učarovalo umenie. Inšpiráciu nachádzala v Berlíne, kde sa stretávala s intelektuálnou smotánkou. Tam sa stretla aj s architektom Ludwigom Miesom van der Rohe.

Fritz sa narodil v roku 1895 a pochádzal z úspešnej rodiny, ktorá sa venovala obchodu s textilom. On bol však viac ako obchodník umelec, a tak sa venoval skôr návrhu látok či foteniu. 

Keď Greta pozvala architekta Ludwiga na obhliadku ich pozemku do Brna, ostal očarený nielen lokalitou, ale aj brnianskou architektúrou a zákazku prijal. Získal tak klientov, ktorí prakticky nemali žiadne finančné limity. 

Pozemok manželov bol určený parcelou, ktorú daroval neveste k zväzku jej otec. Išlo o dlhý a svahovitý pozemok v časti Černá Pole v Brne. Orientovaný bol smerom k stredu mesta, teda k hradu Špilberk a dómu sv. Petra. Ako sa neskôr ukázalo, poloha domu bola faktorom, ktorý výrazne ovplyvnil zmýšľanie autora Miesa van der Roheho o podobe domu.

Perla funkcionalizmu

Paradoxom tejto unikátnej stavby je, že z pohľadu od ulice vyzerá ako jednopodlažná, to je ale klam. Ako informuje Začítaj sa, vila má celkom dve podlažia.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Tugendhat, Archinfo, Wikipedia, Začítaj sa, Čas, Kudy z nudy, Aktuality, Sme

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá