Vinári z Modry v USA a škola so 100 % uplatniteľnosťou. Tieto školy v Bratislave ťahajú Slovensko dopredu

  • Gymnáziá sú v Bratislave najobľúbenejšie, región však ponúka aj množstvo kvalitných stredných škôl
  • Pomoc pri rozhodovaní môžu priniesť odborné rebríčky a hodnotenia školských výsledkov
  • Na Slovensku je široká ponuka štátnych stredných škôl, ktorých absolventi nemajú problém s uplatnením
skoly
TASR/martin Baumann / gamca.sk
  • Gymnáziá sú v Bratislave najobľúbenejšie, región však ponúka aj množstvo kvalitných stredných škôl
  • Pomoc pri rozhodovaní môžu priniesť odborné rebríčky a hodnotenia školských výsledkov
  • Na Slovensku je široká ponuka štátnych stredných škôl, ktorých absolventi nemajú problém s uplatnením

Kredibilita slovenského školstva je mnohokrát poškodená medializovanými kauzami, pre viacerých je teda náročné vybrať si kvalitnú školu.

O kvalite konkrétnych škôl hovoria napríklad rôzne štatistiky úspešnosti žiakov, uplatnenia absolventov či celkové hodnotenia škôl – poskytujú ich napríklad nezávislý rebríček INEKO či portál uplatnenie.sk. Ide o dáta, ktoré slúžia ako dobrý odrazový mostík.

Horlivá diskusia je už dlhodobo v rámci Bratislavského kraja, ktorý patrí medzi regióny s najlepšími výsledkami a mnoho škôl stojí za zmienku, minimálne čo sa týka uplatniteľnosti. Nad akými školami v kraji sa oplatí rozmýšľať?

Virtuálna realita a 3D tlačiarne v panelákovej džungli

Hodnotenie INEKO za školský rok 2020/21: 7,8

V roku 2021 tvorili pracovné ponuky z IT sektoru na Profesii až 14 % všetkých inzerátov, z čoho vyplýva, že trh je stále poddimenzovaný a šikovný IT-čkár sa pravdepodobne nestratí.

Medzi najkvalitnejšie školy v IT a elektrotechnike na Slovensku patrí SPŠE Karola Adlera: „V rámci Bratislavského kraja ako jediní poskytujeme 3 oblasti zamerania v odbore elektrotechnika a ako jediní na Slovensku máme bilingválne technické lýceum,“ vysvetľuje riaditeľ školy Ing. Daniel Adamko, PhD.

Škola z centra bratislavskej Dúbravky má na konte aj niekoľko veľmi zaujímavých absolventov – navštevoval ju napríklad zakladateľ ESET-u Miroslav Trnka, minister dopravy Andrej Doležal či hromada ďalších odborníkov, ktorí sa uplatnili napríklad v CERN-e.

Z brán školy vyšli aj 3 majstri sveta v rôznych športových disciplínach či olympionik v rýchlostnej kanoistike Samuel Baláž. „Adlerka“ totiž poskytuje aj možnosť štúdia pre žiakov s časovo náročnými mimoškolskými aktivitami – športovcov či žiakov pracujúcich na veľkých technických projektoch.

ADLERKA REAL
zdroj: Adlerka.sk – Medzi ablsolventov školy patria aj osobnosti ako Miroslav Trnka (zakladateľ ESET-u), Daniel Valúch (CERN) či Andrej Doležal (minister dopravy) a mnoho ďalších úspešných odborníkov.
Adlerka v rámci aktuálneho vzdelávacieho programu ponúka 3 študijné odbory:
  • Elektrotechnika
  • Informačné a sieťové technológie
  • Bilingválne technické lýceum

Chcem sa o štúdiu dozvedieť viac →

Škola má kompletne vynovené počítačové a CISCO učebne, audiovizuálne štúdio, špeciálnu učebňu na vyučovanie virtuálnej reality, dielne a 3D tlačiarne, vďaka čomu žiaci pretavujú teóriu do praxe na dennej báze. „Medzi najobľúbenejšie predmety patrí dlhodobo odborná prax, v ktorej máme výborných učiteľov s bohatými skúsenosťami a prístupom zvyšujúcim záujem žiakov aj o manuálne zručnosti,“ teší sa Adamko.

S praxou súvisia aj exkurzie žiakov do partnerských firiem ako ZSE či RTVS a študenti sa môžu podielať na veľkých projektoch – napríklad na vývoji alternatívnych automobilových pohybov, vrátane vodíkového auta, čo im dá zaujímavý základ napríklad na vysokoškolské štúdium na STU.

SOŠ Adlera
zdroj: adlerka.sk – Vo vynovených laboratóriách žiaci pretavujú teóriu s praktickými cvičeniami na dennej báze.
Modernizácia odborných škôl, aj projekt nájomných bytov pre učiteľov

Aj tohtoročné prijímacie pohovory potvrdili rokmi nastolený trend – najväčší záujem je o gymnázia, menej o stredné odborné školy. Hoci kvôli nedostatku remeselníkov, ako sú napríklad elektrikári, či mechanici a murári, majú tieto profesie dobrú uplatniteľnosť na trhu práce, podľa súčasného župana sa nie je čomu čudovať:

„Posledných tridsať rokov bolo stredné odborné školstvo na vedľajšej koľaji, hoci remeselníkov treba stále viac. Rozhodli sme sa preto investovať do našich škôl, spraviť ich atraktívnejšie a s moderným vybavením,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.

Juraj Droba Bratislavsky kraj
zdroj: Bratislavsky kraj – Jedným zo zrealizovaných projektov je aj komplexná rekonštrukcia Centra odborného vzdelávania a prípravy (COVP) na Strednej odbornej škole technológií a remesiel na Ivanskej ceste v Bratislave. V júni ju slávnostne otvoril bratislavský župan Juraj Droba spolu so zástupcami školy, ministerstva a partnerov.

Bratislavská župa spustila modernizáciu vybavenia učební a komplexnú rekonštrukciu centier odborného vzdelávania a prípravy (COVP). Podarilo sa jej zatepliť tretinu stredných škôl a pre zvýšenie energetickej efektívnosti budov podnikla veľkú výmenu okien. Novinkou je projekt tzv. Smart škôl, ktoré majú byť ekologické, otvorené verejnosti a inkluzívne.

Snahou je tiež zvýšiť atraktivitu učiteľského povolania: „Platíme za prácu so študentami po vyučovaní, preplácame jazykové kurzy, prispievame na cestovanie verejnou dopravou a zaviedli sme aj mimoriadne odmeny,“ vysvetľuje Droba. „Pre učiteľov máme tiež pripravený projekt nájomných bytov, ktorých výstavba sa spustí už čoskoro,“ doplnil župan Droba.

 

Vinári z Modry pracujú v USA

Hodnotenie INEKO za školský rok 2020/21: 4,7

Odlišným smerom ide SOŠ vinársko-ovocinárska v Modre, ktorá patrí k najstarším odborným školám na Slovensku. Hoci ide o mimoriadne špecifickú oblasť, vyučených ľudí v tomto obore je na trhu práce máloškola preto dostáva požiadavky na prácu absolventov v pivničkách, vinotékach či ovocných sadoch, a to nielen na Slovensku, ale aj v Rakúsku či v USA.

Absolventi sa uplatnia v štátnych či v súkromných vinohradníckych, vinárskych a ovocinárskych podnikoch, môžu im poskytovať poradenské služby alebo začať podnikať na vlastnú päsť. Dvere sú im otvorené aj v organizáciách poskytujúcich služby v agroturistickom sektore, v cateringových firmách, vo vinotékach a špecializovaných predajniach na alkoholické nápoje. Keďže škola umožňuje získať k maturite aj certifikát someliéra, absolventi môžu pracovať aj v high-end gastro prevádzkach.

VINÁRKA REAL
zdroj: svosmo.edupage.org – Škola má v rámci praktickej výučby aj svoju vlastnú vinicu a vinotéku.
Škola v rámci aktuálneho vzdelávacieho programu ponúka 4 študijné odbory:
  • Vinohradníctvo a ovocinárstvo – prevádzka
  • Vinohradníctvo a ovocinárstvo – podnikanie
  • Vinohradníctvo a ovocinárstvo – agroturistika
  • Vinohradníctvo a ovocinárstvo – someliérstvo

Chcem sa o štúdiu dozvedieť viac →

Prepojenie teórie na prax funguje cez partnerstvá so silnými značkami na trhu či podieľaním sa študentov na vlastnej výrobe vín a produktov školy. K štúdiu patria aj cudzie jazyky a aktívna spolupráca so školami v Rakúsku, v Česku a v Európe celkovo.

Na študentov čakajú aj rôzne zaujímavé aktivity. Napríklad podnikateľského ducha a finančnú gramotnosť sa škola snaží rozvíjať aj hravou formou, ako napríklad minuloročným herným turnajom Cesta k finančnej slobode, či workshopmi, na ktorých si vypočujú bankárov a iných ľudí z praxe. Škola tiež dáva študentom možnosť si popri štúdiu privyrobiť na svojich a partnerských brigádach.

VINÁRKA REAL2
zdroj: svosmo.edupage.org – Podnikateľského ducha a finančnú gramotnosť sa škola snaží rozvíjať aj hravou formou, ako napríklad minuloročným herným turnajom Cesta k finančnej slobode

Automatizácia a mechatronika sú budúcnosť

Hodnotenie INEKO za školský rok 2020/21: 8,2

Od svojho vzniku vyšli z brán SPŠ strojníckej na Fajnorovom nábreží v Bratislave so 120-ročnou tradíciou už tisícky budúcich inžinierov a technikov, ktorí sa na pracovnom trhu uplatnili bez väčších problémov. Absolventi učia na školách, montujú najnovšie prístroje, pracujú vo vysokošpecializovaných dielňach alebo si založili vlastné autoservisy.

Fajnorka, ktorá sídli v historickej budove na bratislavskom nábreží, ponúka ako jedna z mála škôl na Slovensku aj čoraz žiadanejšie štúdium mechatroniky, ktorého absolventi si v dnešnej dobe zvýšenej automatizácie výrobných procesov nachádzajú prácu rýchlo.

Fajnorka (TASR/Pavel Neubauer)
zdroj: TASR/Pavel Neubauer – Na bratislavskom Fajnorovom nábreží sa v krásnej historickej budove nachádza stredná priemyselná škola strojnícka, ktorá tento rok zavŕši svoje 120-ročné pôsobenie.
Fajnorka v rámci aktuálneho vzdelávacieho programu ponúka 4 študijné odbory:
  • Strojárstvo
  • Mechatronika
  • Technické lýceum
  • Bilingválne technické lýceum

Chcem sa o štúdiu dozvedieť viac →

To, čo úspešným absolventom zaručuje rýchle a primerané uplatnenie v segmente strojárstva, mechatroniky či v technických a informačných službách, je práve dobré prepojenie štúdia s praxou. Pre tieto potreby žiakom slúži školiace centrum s akreditáciou ECDL (Európsky vodičský preukaz na počítače) a tiež stredisko Stellantis (bývalý Peugeot-Citroën), čím získavajú cennú prax a priamy kontakt s najnovšími trendmi top zamestnávateľov.

Fajnorka tiež efektívne spolupracuje so školami a podnikmi v Rakúsku, Taliansku, Fínsku a Írsku. Pre študentov je prichystaných aj niekoľko zaujímavých projektov – napríklad Erasmus+ či FinQ, ktoré ešte podporia nadobudnuté vedomosti a pomôžu sa zamerať aj na jemné zručnosti alebo finančnú gramotnosť.

Fajnorka (TASR:martin Baumann) ucebna
zdroj: TASR/Martin Baumann – To, čo úspešným absolventom zaručuje rýchle a primerané uplatnenie v segmente strojárstva, mechatroniky či v technických a informačných službách, je práve dobré prepojenie štúdia s praxou.

Škola so 100 % uplatniteľnosťou absolventov

Hodnotenie INEKO za školský rok 2020/21: 9,0

ZŠ a Gymnázium pre mimoriadne nadané deti v Bratislave je jedinou štátnou školou, ktorá poskytuje vzdelávanie intelektovo nadaných žiakov vo veku 5 až 19 rokov. Škola funguje na odlišnom vzdelávacom programe než iné štátne školy – jedným z pilierov je neformálny až priateľský prístup k žiakom, ktorý sa zameriava na rozvoj ich nadpriemerných schopností, ktoré v bežnom školskom prostredí nedostanú potrebný priestor. Rozdelenie do výkonných skupín podporuje individuálne tempo rozvoja – rýchlejšie deti tak nemusia čakať a pomalšie nezažívajú stres.

Hoci škola vychádza z oficiálne predpísaného učiva určeného osnovami pre základnú školu a gymnázium, vzdelávanie prebieha flexibilne podľa potrieb nadaných detí a ponúka aj bohatý výber voliteľných predmetov. „Sme hrdí na to, že škola má kvalitné informačné a digitálne vybavenie, inovatívny školský vzdelávací Program APROGEN, múdrych žiakov a kvalitných zamestnancov,“ teší sa PhDr. Milan Bujňák, zástupca riaditeľky školy. Základom je kvalitná komunikácia medzi učiteľom a rodičmi, zároveň učiteľom a žiakom.

Študenti školy tak získajú nadštandardnú úroveň stredoškolského vzdelania, priemer známok maturitnej skúšky sa pohybuje od 1,00 do 1,2: Uplatniteľnosť našich absolventov pri prijímaní na vysoké školy a uplatniteľnosť na trhu práce je stopercentná. Takmer 90 percent našich žiakov odchádza na zahraničné vysoké školy,“ približuje Bujňák. Ide napríklad o univerzity v Cambridge, Londýne, Edinburghu či Kodani.

Súťaž-5
zdroj: Jirka23 – Zväčša individuálny prístup k žiakovi sa zameriava na rozvoj jeho nadpriemerných schopností, ktoré v bežnom školskom prostredí nedostanú potrebný priestor.

Najlepšia matematická škola na Slovensku

Hodnotenie INEKO za školský rok 2020/21: 8,7

Matematické gymnázium na Grösslingovej ulici dosahuje spolu so Školou pre mimoriadne nadané deti prvé priečky v INEKO rebríčkoch už od roku 2011. Zo 122 absolventov končiacich v roku 2019 nezostal visieť vo vzduchoprázdne ani jeden – 85 % z nich sa úspešne dostalo na vysokú školu a zvyšok si našiel zamestnanie.

4- a 8-ročné gymnázium v absolútnom centre Bratislavy kladie veľký dôraz práve na matematiku, ktorá sa tu vyučuje rozšírene – až 10 hodín týždenne. Škola matematiku kombinuje s prikladaním významu cudzím jazykom.

Úroveň žiakov v oblasti matematiky dokazujú napríklad aj úspechy na rôznych domácich či zahraničných súťažiach. Gymnázium patrí medzi najúspešnejšie stredné školy v Európe v rámci Medzinárodnej matematickej olympiády (IMO) – ako v účasti, tak aj v umiestneniach. Napríklad v roku 2019/20 si jej reprezentanti odniesli z Petrohradu striebro aj bronz. Absolventi sa dokážu uplatniť aj vo vede a výskume, čo je atribútom len niekoľkých škôl na Slovensku.

Groslingova
zdroj: gamca.sk – Gamča patrí medzi najúspešnejšie stredné školy na Slovensku v rámci Medzinárodnej matematickej olympiády (IMO) – ako v účasti, tak aj v umiestneniach.
Zdroje: svs.edu.sk, fajnorka.sk, uplatnenie.sk, adlerka.sk, INEKO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá