Vincent van Gogh maľoval svoje sny. Počas života predal jeden obraz, dnes je jedným z najväčších géniov umenia

  • Holandský maliar počas svojho života predal jediný obraz
  • Dnes patrí medzi najvýznamnejších svetových umelcov
  • Holandský maliar počas svojho života predal jediný obraz
  • Dnes patrí medzi najvýznamnejších svetových umelcov

Vincent Willem van Gogh zomrel v roku 1890, keď mal tridsaťsedem rokov. Celý život pôsobil ako nešťastný umelec, ktorý trpel psychickými ťažkosťami. Pre ľudí bol čudákom a pre rodičov sklamaním.

Matka ho celý život vnímala ako náhradu za svojho prvého syna, po ktorom Vincent zdedil meno. Nikdy však v jej očiach nezastal bratovo miesto, čo ho zrejme poznačilo natoľko, že sa s tým do smrti nevyrovnal. 

Najväčšou útechou mu bol jeho brat Theo, s ktorým si dopisoval až do svojej smrti. Vďaka týmto listom dnes vieme, čo sa odohrávalo v jeho mysli, ako trávil svoje dni a ako vnímal svet okolo seba. 

Problémový čudák

Jeho láska k umeniu a protisystémové názory ho sprevádzali celý život. Najskôr študoval na vidieckej škole v Zunderti, dva roky v Zevenbergene na internátnej škole a osemnásť mesiacov na strednej škole v Tilburgu. Ani na jednej zo škôl nevydržal kvôli nezhodám s učiteľmi a nespokojnosti s učebnými osnovami.

Ovládal francúzsky aj nemecký jazyk. Už ako sedemnásťročný pracoval v Goupilovej galérií v Haagu, kde bol úspešný natoľko, že ho posielali aj do pobočiek galérie v Bruseli, Londýne alebo v Paríži. Práve v Paríži sa stretol s Paulom Gauguinom, ktorý spomedzi všetkých umelcov najviac ovplyvnil jeho tvorbu. 

Nakoniec ho z práce prepustili. Vždy vážny, neupravený a zadumaný čudák so záchvatmi zúrivosti nemal dobré vzťahy ani s kolegami, ani so zákazníkmi. 

Chcel sa vydať v šľapajách otca a stať sa kazateľom. Kvôli nezhodám s učiteľmi štúdium po roku prerušil. Pracoval za stravu a ubytovanie v Londýne, neskôr v belgickom baníckom revíri, kde žil v chudobnej chatrči. Často nemal peniaze, zanedbával svoj vzhľad a aj preto sa ho ľudia stránili. 

Neskôr sa snažil študovať aj na umeleckej univerzite. Po niekoľkých mesiacoch odmietania učebných osnov a prístupov učiteľov zo školy odišiel. 

Maľby ako záchrana duše

Celý život sa snažil bojovať so svojim vnútorným nepokojom a sporom s okolím. Viacerí lekári sa snažili určiť jeho diagnózu a pomôcť mu. Nanešťastie, žiadny z nich nevedel s určitosťou povedať, čo stojí za jeho smutnou a výbušnou dušou. 

Preto začal maľovať. Jeho inšpiráciou bolo najmä prostredie, v ktorom sa nachádzal, väčšinou to bol chudobný život baníkov a ľudia. Maľoval dedinčanov, roľníkov pri ťažkej práci, portréty starých ľudí alebo krajinu. Prostredníctvom maľby sa snažil o svojské vyjadrenie reality.

Najčastejšími motívmi boli zobrazenia prírody, ktorým dodávali expresívnosť jeho myšlienky a pocity. Rád tvoril v noci, uchvátený nočnou oblohou. V rekordne krátkom časovom období desiatich rokov vytvoril 900 olejomalieb a 1300 akvarelov, náčrtov a skíc. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#VanGoghInPerspective Life was different in the 19th century. Duh?!🙄 We sometimes forget that we see things through 21st-century lenses. How was it really for Vincent to set out on his career? And is it perhaps understandable that his parents were not happy with his decision to become an artist?🎨 Vincent was born into a family of art dealers and ministers. They expected him to enter one of these professions, which Vincent tried in vain. He was tired of all the failed attempts, of being blamed and all the well-meaning advice from members of his family. They suggested he could become a lithographer, bookkeeper or carpenter. His ‘very dear sister Anna’ even suggested he become a baker. Vincent ultimately decided to become an artist, and his parents supported his decision in the end. 🌻Vincent van Gogh, Wheatfield with Crows (1890) #VanGoghMuseum #VanGoghWorks #Art #Museum #Amsterdam

Príspevok, ktorý zdieľa Van Gogh Museum (@vangoghmuseum),

Obraz Obilné pole s vranami je považovaný za jeho posledný, najmä pre jeho zvláštne turbulentné ťahy a temnotu. 

Vincent trpel čoraz viac záchvatmi nervozity a zúfalstva, čo sa odrážalo aj na jeho maľbách, z ktorých cítiť smútok jeho duše. Túžil po uznaní, ktoré mu celý život od všetkých chýbalo, no najviac zo všetkého chcel uspieť ako maliar. Silné depresie ho priviedli až k rozhodnutiu spáchať samovraždu

Najväčší z géniov umenia

Jediný obraz, ktorý sa predal počas jeho života, bol obraz Červená Vinica, ktorý od neho odkúpila Anna Boch za 400 frankov. Tento predaj  zabezpečil Vincentov brat Theo, ktorý pracoval v obchode s obrazmi. 

Meno Vincent van Gogh bolo počas jeho života pre ľudí neznáme. Pre tých, ktorí ho poznali, bol skôr bláznom ako umelcom. Všetko zmenila výstava v Paríži 11 rokov po jeho smrti. 

Od tej doby patria jeho diela spolu s dielami Pabla Picassa medzi svetovo najdrahšie obrazy. Niektoré jeho maľby sa dlhodobo držia na zozname najdrahších malieb sveta.

Jeden z jeho mnohých obrazov so slnečnicami kúpil v roku 1987 neznámy zberateľ na aukcii za 29 miliónov dolárov, obraz Kosatce bol v tom istom roku predaný za 53,9 milióna dolárov. O tri roky neskôr ho prekonal Portrét doktora Gacheta za 82,5 milióna dolárov. 

Slávu mu zabezpečili aj ďalšie obrazy, napríklad Jedáci zemiakov, Hviezdna noc, Slečna Gachetová pri klavíri alebo nespočetné množstvo autoportrétov, na ktorých jeho pohľad vždy uhýbal do neznáma. 

Najväčšiu zbierku jeho diel môžeš nájsť v Amsterdame, v múzeu Vincenta van Gogha. Zanechal po sebe viac ako 750 obrazov a 1 600 náčrtov.

Najväčšie uznanie sa mu dostalo zrejme od jeho matky, ktorá ním celý život opovrhovala a až po jeho smrti si pripustila, že bol génius a neobyčajný umelec. 

Zdroje: biography.com, vangoghgallery.com, vincentvangogh.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá