Virológ: Zdá sa, že máme šťastie. Koronavírus nie je až taký veľký zabijak, nemusíme panikáriť

  • Koronavírus straší svet a jeho prvý prípad sa objavil už aj v Nemecku
  • Slovenský virológ tvrdí, že na paniku nie je dôvod a mali by sme urobiť všetko preto, aby vírus zmizol
  • Súčasne chváli čínsku vládu, že sa chce vyhnúť situácii pri nakazení SARS, kedy vláda zatajovala rozšírenie vírusu
BeFunky-collage
TASR
  • Koronavírus straší svet a jeho prvý prípad sa objavil už aj v Nemecku
  • Slovenský virológ tvrdí, že na paniku nie je dôvod a mali by sme urobiť všetko preto, aby vírus zmizol
  • Súčasne chváli čínsku vládu, že sa chce vyhnúť situácii pri nakazení SARS, kedy vláda zatajovala rozšírenie vírusu

V dôsledku koronavírusu zomrelo v Číne už najmenej 106 ľudí. Medzi 25 úmrtiami, ktoré zaznamenali v utorok, je po prvý raz jedno aj z Pekingu, zvyšok je z provincie Chu-pej, odkiaľ sa vírus začal šíriť. Informuje o tom SITA.

Čínska národná zdravotná komisia v pondelok potvrdila 1 771 nových prípadov nákazy a celonárodný počet tak stúpol na 4 515. Z nich je 976 vo vážnom stave.

Po zotavení z nemocnice prepustili celkovo 60 ľudí, uvádzajú čínske štátne médiá. Okrem pevninskej Číny hlásia potvrdené prípady aj z Hongkongu, Macaa, Taiwanu, Thajska, Japonska, Južnej Kórey, Spojených štátov, Vietnamu, Singapuru, Malajzie, Nepálu, Francúzska, Austrálie, Srí Lanky a Kanady. Prvý prípad nákazy novým koronavírusom potvrdili už aj v Nemecku.

Náš podcast s virológom Borisom Klempom si môžeš pozrieť aj tu:

Virológ dôvod na paniku nevidí

Na to, aká je situácia na Slovensku a či máme dôvod na paniku, sme sa pýtali aj virológa SAV, Borisa Klempu. Tvrdí, že dôvod na paniku zatiaľ nie je na mieste, avšak musíme urobiť všetko preto, aby sme sa vírusu zbavili.

Taktiež veľmi diskutabilné sú dohady o nákaze. Špekulovalo sa, že vírus mohli spôsobiť nakazené hady, Klempa to však vylučuje.

„To, že to spôsobili hady považujem za veľmi pochybné, skôr za nepravdepodobné. Mohli spôsobiť menšie cicavce alebo napríklad netopiere,“ hovorí pre Startitup Klempa. Podľa neho sú prvé príznaky veľmi podobné bežnej chrípke a často nevieme rozlíšiť nákazu koronavírusom od chrípky.

„Nie je tu žiadny typický príznak a vírus nevieme rozlíšiť od bežnej chrípky. V ťažkých prípadoch prichádza k ťažkému zápalu pľúc,“ vysvetľuje Klempa.

Odborník ďalej tvrdí, že vírus je prenosný vzduchom, ale aj z človeka na človeka. Medzi príznaky patrí predovšetkým vysoká horúčka a pridružené problémy s dýchacími cestami, silný kašeľ a iné príznaky s dýchacími cestami.

„Väčšina úmrtí bola zaznamenaná u pacientov s vyšším vekom a mali pridružené zdravotné komplikácie. Percento smrteľných prípadov by však nemalo rapídne narastať,“ tvrdí Klempa.

zdroj: TASR

Bežná chrípková sezóna je pre šírenie vírusu nešťastím

Koronavírus má inkubačnú dobu, približne 10-12 dní, niekedy môže byť táto doba kratšia. Podľa virológa je veľmi skoro na presnejšie odhady a otázkou zostáva či ešte počas inkubačnej doby dokáže človek nakaziť ostatných. Údaje o tom, že v čase, kedy nemáte príznaky a môžete niekoho nakaziť, neexistujú.

Odborník si ďalej myslí, že sa zdá, že máme šťastie. Koronavírus nie je až taký veľký zabijak ako SARS alebo MERS. Z hľadiska prenosu z človeka na človeka je to určite silný vírus a musíme urobiť všetko preto, aby sa zastavil.

Slováci by podľa Klempu nemali mať dôvod na paniku. Podľa neho je však nešťastie to, že tento vírus sa šíri v období, kedy prepukla aj bežná chrípková sezóna.

„Panika u slovenského obyvateľstva zatiaľ nie je na mieste a treba to jednoznačne povedať. Pokiaľ nemáme zdokumentovaný prípad, tak treba vychádzať z toho, že tento vírus tu nie je,“ myslí si Klempa.

zdroj: TASR

Čínski odborníci tvrdia, že sa vírus prenáša už počas inkubačnej doby

Podľa niektorých údajov sa však nový koronavírus z čínskeho Wu-chanu podľa tamojších odborníkov prenáša už počas inkubačnej lehoty, čo komplikuje snahy o zastavenie jeho šírenia. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Čínsky minister zdravotníctva Ma Siao-wej v nedeľu novinárom povedal, že schopnosť šírenia vírusu sa zjavne zosilňuje. Vírus si zatiaľ vyžiadal 56 mŕtvych a takmer dvetisíc nakazených. Inkubačná lehota, teda obdobie, keď už človek ochorenie má, ale ešte sa u neho neprejavujú symptómy, sa podľa čínskych úradov u ľudí pohybuje od 1 do 14 dní.

Už v tomto čase však môže nakazený vírus šíriť ďalej bez toho, aby o tom vedel. BBC v tejto súvislosti vysvetľuje, že ochorenia ako SARS alebo ebola sú infekčné až po prepuknutí symptómov, a tak je relatívne jednoduché zastaviť ich šírenie – stačí identifikovať a izolovať chorých a monitorovať každého, kto s nimi prišiel do kontaktu.

Slovenský virológ tvrdí, že čínska vláda nechce zopakovať situáciu, ktorá nastala, keď prepukol vírus SARS. Vtedy mala čínska vláda zatajovať rozšírenie vírusu, v dôsledku čoho sa dostal do sveta. „Čína bola pod paľbou kritiky a nechce zopakovať scenár so SARS,“ uzatvára Klempa.

Zdroje: BBC, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá