Virtuálna realita pomohla oddeliť siamské dvojčatá. TOP 4 vedecké objavy tohto týždňa

  • Lekári v Brazílii oddelili siamské dvojčatá a odhalili tri typy dlhého Covidu
  • Webbov teleskop „ulovil“ ďalší skvelý záber
siamske dvojčatá
TASR/AP Photo/Bruna Prado
  • Lekári v Brazílii oddelili siamské dvojčatá a odhalili tri typy dlhého Covidu
  • Webbov teleskop „ulovil“ ďalší skvelý záber

Uplynulý týždeň bol vo svete vedy a techniky opäť bohatý na nové objavy a zaujímavé informácie. Vedcom sa podarilo odhaliť tri typy dlhého Covidu a prišli aj na to, koľkým percentám ľudí sa po prekonaní koronavírusu nevráti čuch. TASR prináša súhrn najnovších informácií z vedy a techniky.

 

Tri druhy dlhého Covidu

Britskí vedci zistili, že existujú tri typy takzvaného dlhého Covidu – dlhotrvajúcich symptómov nákazy ochorením Covid-19. Každý typ má vlastný súbor príznakov.

Vedci rozdelili dlhý Covid do troch skupín. V prvej boli neurologické príznaky ako únava, „zastretá myseľ“ a bolesť hlavy. Druhá skupina zahŕňa dýchacie ťažkosti vrátane bolesti na hrudi a dýchavičnosti. Tieto symptómy vykazovali pacienti, ktorí sa koronavírusom nakazili počas prvých vĺn pandémie.

V poslednej skupine sa nachádzajú osoby so zmiešanými príznakmi dlhého Covidu, ktorí pociťovali búšenie srdca, zmeny na pokožke či bolesti svalov.

Najnovší Webbov úlovok

Vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba sa podarilo zhotoviť nezvyčajne jasný záber galaxie, ktorá je pre svoj jedinečný vzhľad známa ako názvom Koleso voza. Oznámili to v utorok Európska vesmírna agentúra (ESA) a Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Koleso voza je od Zeme vzdialené asi 500 miliónov svetelných rokov a leží v súhvezdí Sochár. Svoj nezvyčajný tvar získalo po zrážke dvoch galaxií. V dôsledku nárazu vznikli dva prstence, ktoré obklopujú stred galaxie ako „vlnky v jazierku, keď do neho hodíte kameň“, uviedli NASA a ESA v spoločnom vyhlásení.

Zrastené dvojčatá oddelili

Takmer štvorročné brazílske siamské dvojčatá zrastené v oblasti lebky sa lekárom podarilo úspešne oddeliť pomocou virtuálnej reality. Operáciu označili lekári v pondelok za najkomplexnejší zákrok svojho druhu.

Dvojčatá Artur a Bernardo Limovci sa narodili v roku 2018 v brazílskom štáte Roraima na severe krajiny s extrémne zriedkavým javom – zrastením v oblasti lebky, pričom spolu zdieľali aj mozgové tkanivo.

Maratónska operácia, počas ktorej sa deti podarilo úspešne oddeliť, trvala 27 hodín. Bratia, ktorí väčšinu svojho doterajšieho života strávili v nemocnici v Riu de Janeiro, sa tak na seba mohli prvýkrát pozrieť tvárou v tvár, píše AFP.

Procedúru pomohla uskutočniť zdravotnícka charitatívna organizácia Gemini Untwined so sídlom v Londýne. Podľa nej išlo o „doposiaľ najväčšiu výzvu a najkomplexnejšiu separáciu„, keďže chlapci zdieľali niekoľko životne dôležitých žíl.

Dvojčatá mali najzávažnejšiu a najťažšiu verziu stavu s najvyšším rizikom úmrtia u oboch,“ povedal neurochirurg Gabriel Mufarrej zo špecializovanej kliniky v Riu, kde sa zákrok uskutočnil.            

S výsledkom sme veľmi spokojní, pretože nikto iný tejto operácii spočiatku neveril, ale my sme vždy verili, že šanca existuje,“ uviedol vo vyhlásení.

Členovia lekárskeho tímu, ktorého súčasťou bolo takmer 100 zamestnancov, sa 7. a 9. júna pomocou virtuálnej reality pripravovali na záverečné fázy operácie, uviedla organizácia Gemini Untwined.

Pomocou skenov mozgu na vytvorenie digitálnej mapy spoločnej lebky chlapcov chirurgovia nacvičovali tento postup v transatlantickej skúšobnej operácii virtuálnej reality, píše AFP.

Operáciu sa podarilo úspešne vykonať Mufarrejovi pod vedením britského neurochirurga  Noora ul Owase Jeelaniho. „Je to jednoducho úžasné, je naozaj skvelé vidieť anatómiu a urobiť operáciu predtým, než vystavíte deti akémukoľvek riziku,“ povedal Jeelani pre britskú tlačovú agentúru PA.

Na obrázkoch a videách, ktoré zverejnil zdravotnícky personál, bolo vidieť, ako chlapci po operácii ležali vedľa seba na nemocničnom lôžku a malý Arthur sa natiahol, aby sa dotkol bratovej ruky. Matka chlapcov Adriely Limová v slzách opisovala úľavu, ktorú rodina po úspešnej operácii cíti. „Žijeme v nemocnici už takmer štyri roky,“ uviedla.

Covid ťa môže nadobro pripraviť o čuch

Vedci zistili, že približne u piatich percent ľudí, ktorí prekonali ochorenie Covid-19, sa vyvinuli dlhodobé problémy s čuchom alebo chuťou.

Strata čuchu sa stala jedným z charakteristických príznakov nákazy koronavírusom už začiatkom pandémie. Doposiaľ však nebolo známe, ako často sa tento príznak objavuje a ako dlho pretrváva. S cieľom získať odpovede na tieto otázky vykonali vedci analýzu 18 štúdií, ktoré už boli ukončené a zahŕňali spolu 3 700 pacientov.

V novej štúdii tak vedci zistili, že aj šesť mesiacov po prekonaní Covidu môže pretrvávať strata čuchu u 5,6 percenta pacientov a strata chuti u 4,4 percenta. Nie je však jasné, či tieto údaje platia pre ľudí, ktorí sa z ochorenia zotavili úplne alebo iba čiastočne.

Vedci ďalej uvádzajú, že tieto zmysly by sa u väčšiny pacientov mali obnoviť v priebehu prvých troch mesiacov od nákazy koronavírusom. No u „veľkej skupiny pacientov sa môže vyvinúť dlhotrvajúca dysfunkcia, ktorá si vyžaduje včasné rozpoznanie a personalizovanú liečbu“.

Dva roky bez čuchu

Jedna žena dokonca vedcom povedala, že čuch sa jej nevrátil ani po vyše dvoch rokoch od prekonania Covidu.

Štúdie, ako je táto, nás upozorňujú na skryté bremeno, ktoré si sebou nesú ľudia trpiaci pretrvávajúcimi príznakmi. Títo ľudia si možno myslia, že sa im neoplatí kontaktovať svojho lekára, pretože sa domnievajú, že sa s tým nedá už nič urobiť,“ uviedol imunológ Danny Altmann z londýnskej univerzity Imperial College. Altmann sa na štúdii nezúčastnil, upozorňuje AFP.

Vedcom sa okrem toho podarilo zistiť, že spomínané zmysly sa častejšie po prekonaní Covidu nevrátia ženám než mužom. Nie je jasné, čo tento rozdiel spôsobuje, no vedci naznačili, že ženy majú tendenciu mať tieto zmysly lepšie vyvinuté, čo znamená, že z nich môžu stratiť viac.

AFP upozorňuje, že nie je známe, aký variant koronavírusu prekonali ľudia, ktorí sa na štúdii zúčastnili. Predchádzajúce štúdie však naznačujú, že pri novších variantoch omikronu je stratu čuchu menej pravdepodobná.      

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá