Visiaci zámok, kosák či vyčnievajúci predný zub. V Poľsku objavili pozostatky „upírky“ zo 17. storočia

  • V Poľsku na cintoríne objavili archeológovia pozostatky „upírky“ zo 17. storočia
  • Cez krk mala umiestnený kosák a na palci nohy visiaci zámok
pozostatky, upír
Ilustračný obrázok, Mirosław Blicharski/Aleksander Poznań, Unsplash/Renato Marques
  • V Poľsku na cintoríne objavili archeológovia pozostatky „upírky“ zo 17. storočia
  • Cez krk mala umiestnený kosák a na palci nohy visiaci zámok

Vo svete sa deje množstvo zaujímavých vecí, avšak to, čo našli archeológovia v Poľsku, je priam až desivé. Pri Bydgoszczi na cintoríne totižto objavili kostru, o ktorej sa domnievajú, že mohla patriť „upírke“ zo 17. storočia.

Ako informuje portál The First News, kostra, ktorá bola nájdená v dedine Pień, mala na krku umiestnený kosák. Za jeho pomoci boli pozostatky ženy prikované k zemi. 

Presvedčivé dôkazy

Tím výskumníkov z Univerzity Mikuláša Koperníka v Toruni spoločne s profesorom Dariuszom Polińskim skúmal pozostatky ženy, ktoré objavili na cintoríne v spomínanej obci. Okrem kosáku, ktorým bola pripútaná k zemi, našli na palci jej ľavej nohy aj visiaci zámok.

Kosák používali Poliaci v roku 1600 na to, aby zabránili zosnulej osobe považovanej za upíra k návratu do sveta živých. „Kosák nebol položený naplocho, ale umiestnený na krku takým spôsobom, že ak by sa zosnulý pokúsil vstať, hlava by bola odrezaná alebo zranená,“ uviedol profesor Poliński.

Ako uvádza portál New York Post, podľa profesora posilnil vieru v to, že ide o pozostatky „upírky“ zo 17. storočia práve spomínaný visiaci zámok na palci dolnej končatiny. Ten sa totižto používal počas pohrebu ako istý symbol „nemožnosti návratu“.

Anti-upírske praktiky

Podľa Magdalény Zagrodzkej, ktorá bola súčasťou tímu archeológov, ktorý pozostatky objavil, ide o historicky prvý nález v Poľsku. „Toto je jedinečný nález. Nikdy predtým tu nič podobné nebolo,“ uviedla.

Archeológovia tiež uviedli, že nezvyčajný bol aj spôsob, akým bola žena pochovaná. Pozostatky boli poškodené minimálne, a tak usúdili, že ju pochovali veľmi opatrne, čo je podľa ich názoru typické pre klasické antiupírske praktiky.

Na hlave pozostatkov ženy objavili tiež čiapku z veľmi drahého hodvábu zo 17. storočia, ktorý podľa archeológov naznačuje, že patrila k vysokopostavenej spoločnosti.  

Ďalší náznak, ktorý svedčí o tom, že by mohlo ísť o „upírku“, je ženský vyčnievajúci predný zub. Práve tento objav viedol ku špekuláciám, že poverčiví obyvatelia ju v 17. storočí mohli označovať za čarodejnicu či upíra. 

Upírske hrobky

Archeológovia už miesto pri Bydgoszczi preskúmavali v rokoch 2005 až 2009. V tom čase na mieste objavili ranostredoveké hroby s cennými náhrobkami vrátane strieborných šperkov, úlomkov hodvábneho oblečenia, bronzovej misky a polodrahokamov z náhrdelníka.

Tento rok sa vracali na miesto v nádeji, že sa im podarí nájsť omnoho viac. Avšak, keď sa im to nepodarilo, rozhodli sa skúsiť šťastie na neďalekom cintoríne zo 17. storočia. Avšak toto miesto poškodili poľnohospodári, a tak museli najohrozenejší úsek opatrne prezrieť skúsení archeológovia, ktorí mali šťastie.

Aj keď ide o prvý prípad „protiupírskeho pohrebu“ s použitím kosáka cez krk, v Poľsku už objavili niekoľko pozostatkov, ktoré „pripomínali upírov“. V roku 2008 bola v Krakove nájdená celá séria kostier, ktoré mali oddelené hlavy od zvyškov tiel.

Neskôr v roku 2014 v Kamień Pomorskie objavili telo s kusom tehly, ktorá bola násilne vložená v jeho ústach. Okrem toho malo prevŕtanú aj nohu, čo si výskumníci spojili s tým, aby sa obeť nepostavila z hrobu. 

Pozostatky, ktoré iba nedávno archeológovia objavili v Pieni, previezli do Torune, kde prejdú ešte podrobnejším skúmaním.

Zdroje: New York Post, The First News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá