Vitaj v pivnom raji Beervana. Čapujú tu 12 remeselných skvostov, ktoré neustále menia

  • Beervana sa rozhodla robiť pivo inak a stala sa žilinským pivným centrom, z ktorého si môže brať príklad každá piváreň na Slovensku.
  • Beervana sa rozhodla robiť pivo inak a stala sa žilinským pivným centrom, z ktorého si môže brať príklad každá piváreň na Slovensku.

Beervana je dielom dvoch pivných nadšencov Jána Zbušku a Stana Cázera. Tí sa spoznali, neprekvapivo, na kurze pivovarníctva.

„Projekt Beervana vznikol z nadšenia dvoch domovaričov piva, ktorých ich pivné cesty náhodou spojili. A tak spolu rovnako “pivne zbláznení” vám chceme ukázať to, čo zaujalo nás a zmenilo naše životy – obrovskú pivnú rôznorodosť. Chceme vám ukázať, že pivo vie byť aj iné ako ho väčšina pozná,” tvrdia zakladatelia na svojej stránke.

Celý koncept Beervana je úplne iný ako to, na čo sme v našich končinách bežne zvyknutí. Odjakživa sme vychovávaní na tom, že slovenské a české ležiaky sú alfou a omegou a nič lepšie nemôže existovať. No keď sa otvoríme aj zvyšku sveta, zistíme, že pivo nemusí končiť iba pri nich.

„Dlhá tradícia tak dokonalých až priam nudných slovenských euroležiakov je pre nás/vás už minulosťou. Našich 12 výčapov je obsadených poctivými, remeselne vyrobenými, výlučne nepasterizovanými a nefiltrovanými pivami nielen z okolia, ale aj celého sveta,“ tvrdia zakladatelia na svojej stránke.

Už len čapovať 12 rôznych pív je u nás celkom nezvyčajné. No aby toho nebolo málo, Beervana pivá aj pravidelne strieda. Znamená to, že s veľkou pravdepodobnosťou medzi dvoma návštevami nenájdeš to isté pivo.

Ležiaky, portre, rôzne druhy IPA, pšeničné pivá a mnohé ďalšie sa tu striedajú ako na bežiacom páse. Väčšinu ponuky tvoria slovenské a české remeselné pivá, no nájdeš tu aj pivá z Poľska, Chorvátska, Talianska, či Nemecka. Okrem zaujímavých kúskov z celého sveta má Beervana aj vlastné pivá. Tie si vyrába ako kočovný pivovar tam kde je miesto, no najmä v pivovare Egidius.

Pivá, ktoré sú momentálne na výčape nájdeš na ich stránke spolu s údajmi o tom, koľko ktorého piva ešte zostáva. Návštevníci tu môžu tiež hlasovať za svojich obľúbencov. Momentálne pripravujú aj appku na Android.

Beervana so svojim unikátnym konceptom Slovákom ukazuje, že svet piva je rôznorodý a doslova pestrofarebný. Bola by škoda nikdy neskúsiť nič okrem klasickej „desiny“, ktorú všetci poznáme od nepamäti. Pivo ponúka omnoho viac a mnoho nadšencov dnes vyrába skutočne kvalitné a zaujímavé kúsky. Za vyskúšanie takmer nič nedáš a ak ti aj náhodou niečo nebude chutiť, o pár dní to tam už aj tak nebude ;).

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech