Vitamín C je pilierom zdravia. Telo si ho vyrobiť nevie, pomôže pri depresívnych stavoch

  • Vitamín C má mnoho pozitívnych účinkov
  • Takto z neho vyťažíš maximum pre svoje zdravie
Dievča s pomarančom
Vitamín C má rôzne zdravotné benefity, Reprofoto: Freepik/Wayhomestudio
  • Vitamín C má mnoho pozitívnych účinkov
  • Takto z neho vyťažíš maximum pre svoje zdravie

Vitamín C je základná živina potrebná pre rast, vývoj a opravu tkaniva. Antioxidant pomáha chrániť bunky pred voľnými radikálmi, nestabilnými molekulami, ktoré poškodzujú bunky. Telo si vitamín C nevie vyrobiť a musí ho prijímať prostredníctvom stravy alebo doplnkov.

Obsahujú ho napríklad citrusové plody, bobuľové ovocie, brokolica, kapusta, paprika, zemiaky a paradajky. Doplnky vitamínu C sú dostupné ako kapsuly alebo prášok, ktorý sa pridáva do vody.

Ako píše VeryWellHealth, vedci zistili, že vitamín C zrejme v našom tele zohráva veľa dôležitých úloh. Najprospešnejším aspektom môže byť jeho antioxidačná aktivita. To znamená, že ide o jednu z mnohých prírodných látok, ktoré môžu pomôcť pri liečbe, spomalení alebo prevencii niektorých zdravotných problémov. 

Aby sme si to ešte raz zhrnuli, vitamín C je antioxidant, ktorý pomáha chrániť naše bunky pred účinkami voľných radikálov – molekúl, ktoré vznikajú, keď telo rozkladá jedlo alebo je vystavené tabakovému dymu a žiareniu zo slnka, röntgenových lúčov alebo iných zdrojov.

Voľné radikály môžu hrať úlohu pri srdcových ochoreniach, rakovine a iných ochoreniach. Vitamín C tiež pomáha telu absorbovať a ukladať železo.

Vitamín C je mocný čarodej

V čom ti tento zázračný vitamín dokáže pomôcť? Je známe, že pomáha telu absorbovať niektoré živiny. Medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti to viedlo k dlhoročnej praxi odporúčania doplnkov vitamínu C s doplnkami železa na liečbu anémie.

Najznámejšie použitie vitamínu C je na posilnenie imunitného systému. Pomáha telu vytvárať niekoľko typov špecializovaných imunitných buniek, ktoré chránia pred infekciou, zlepšuje funkcie týchto imunitných buniek a chráni ich pred poškodením voľnými radikálmi.

Vitamín C taktiež: 

  • podporuje hojenie rán,
  • znižuje zápal kože pri psoriáze a atopickej dermatitíde,
  • chráni pokožku pred poškodením slnkom.

Antioxidačná aktivita vitamínu C môže hrať úlohu aj pri zdraví mozgu. Výskum naznačuje, že pravidelný príjem stravy a doplnkov výživy ťa môže chrániť pred neurodegeneráciou súvisiacou so starnutím a chorobami, ako je napríklad Parkinsonova či Alzheimerova choroba.

Vitamín C môže dokonca pomôcť liečiť alebo znížiť riziko porúch duševného zdravia. Pozitívne vplýva na depresiu, úzkosť či schizofréniu.

Ako, kedy a koľko?

Väčšina ľudí prijíma dostatok vitamínu C z vyváženej stravy. Ľudia, ktorí môžu byť náchylní na jeho nedostatok, môžu siahnuť po doplnkoch. Ak užívaš vitamín C práve pre jeho antioxidačné vlastnosti, maj na pamäti, že doplnok nemusí ponúkať rovnaké výhody ako prirodzene sa vyskytujúce antioxidanty v potravinách.

Odporúčaná denná dávka vitamínu C je 90 miligramov pre dospelých mužov a 75 miligramov pre dospelé ženy. Závažný nedostatok tohto vitamínu môže viesť k ochoreniu nazývanému skorbut, ktoré spôsobuje anémiu, krvácanie ďasien, podliatiny a zlé hojenie rán.

Taktiež sa možno stretnúť aj s nedostatkom vitamínu C, no vo vyspelých krajinách ide o výnimočný prípad. Stalo by sa to, ak by si mesiac prijímal menej ako 10 miligramov denne z potravín. Rizikovým faktorom je aj fajčenie, čo znamená, že práve táto skupina má vyššiu spotrebu vitamínu C.

Príznaky nedostatku vitamínu C zahŕňajú:

  • únavu,
  • ochorenie ďasien,
  • zlé hojenie rán,
  • petéchie (drobné krvné výrony).

Pre väčšinu zdravých ľudí je ľahké získať dostatočné množstvo vitamínu C prostredníctvom potravy. Odporúčanú diétu (RDA) pre vitamín C môžeš každý deň jednoducho splniť. Stačí, ak skonzumuješ buď jedno kiwi, červenú papriku, pomaranč, misku jahôd alebo vypiješ jeden pohár paradajkovej šťavy. 

Samozrejme, pozor dávaj aj pri vitamínoch. Naučiť sa ich brať a správne kombinovať je totiž umenie. Ako sme písali, neradno brať vitamín C a B12 naraz. Treba počkať aspoň dve hodiny. Potom si môžeš vziať ten druhý. Užívanie týchto dvoch doplnkov súčasne, najmä dlhodobo, môže viesť v tele k zníženiu hladiny vitamínu B12.

Zdroje: VeryWellHealth, National Center For Complementary and Alternative Medicine, Mayo Clinic, Healthline, MDPI, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá