Vizitka antivaxerov: V New Yorku sa šíri detská obrna, prezradili ju splašky

  • V odpadovej vode v New Yorku objavili vírus detskej obrny
  • Tento nález znamená, že choroba sa lokálne šíri
detská obrna
Ilustračný obrázok, Flickr/Masakazu Matsumoto, Unsplash/OSPAN ALI
  • V odpadovej vode v New Yorku objavili vírus detskej obrny
  • Tento nález znamená, že choroba sa lokálne šíri

Vírus detskej obrny, ktorý sa našiel v odpadovej vode v New Yorku, naznačuje, že toto ochorenie sa lokálne šíri medzi nezaočkovanými ľuďmi. V piatok to uviedol tamojší úrad verejného zdravotníctva. TASR správu prevzala od agentúry AP.

Jednoduché riešenie

Štátna komisárka pre zdravotníctvo Mary Bassettová uviedla, že prítomnosť vírusu obrny v newyorskej odpadovej vode je znepokojujúca, no nie prekvapujúca.

„Nebezpečenstvo pre Newyorčanov naozaj existuje, no brániť sa proti nemu je veľmi jednoduché – stačí sa dať proti obrne zaočkovať,“ uviedol úrad verejného zdravotníctva vo vyhlásení.

V Spojených štátoch 21. júla potvrdili prvý prípad nákazy detskou obrnou za posledné desaťročie. Na toto ochorenie bola pozitívne testovaná nezaočkovaná dospelá osoba z Rocklandu na predmestí New Yorku. Vírus detskej obrny bol však v odpadových vodách na predmestí prítomný už mesiac predtým.

Podľa miestnych predstaviteľov je možné, že v New Yorku sa vírusom detskej obrny už nakazili stovky ľudí, no ešte o tom nevedia, píše AP.

Detská obrna je nákazlivá choroba, ktorá postihuje najmä deti. Napáda miechu, môže vyústiť do ochrnutia a často končí smrťou. Poliovírus, ktorý ochorenie spôsobuje, sa často prenáša kontaminovanou vodou. V USA je vakcína proti poliovírusu dostupná od roku 1955.

Vďaka vakcíne klesol v 60. rokoch počet prípadov na menej než 100 ročne a v 70. rokoch na menej ako desať za rok, uvádza Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). V roku 1979 bol tento vírus v USA eliminovaný, prestal sa teda bežne šíriť, hoci ojedinelé prípady zaznamenali v rokoch 1993 a 2013.

Stovky infikovaných 

Najnovšie vzorky, ktoré úradníci odobrali, boli nájdené na dvoch miestach v okrese Orange v júni a júli a v okrese Rockland v júni. Ako informuje štátna komisárka pre zdravie doktorka Mary T. Bassetová portál CBS News, môžu sa objaviť stovky prípadov. 

„Na základe skorších prepuknutí detskej obrny by obyvatelia New Yorku mali vedieť, že na každý jeden pozorovaný prípad paralytickej obrny môžu pripadať stovky ďalších infikovaných ľudí,“ uviedla Bassetová.

dieťa očkovanie proti poliovírusu obrna
zdroj: SITA/AP Photo/Fareed Khan

„V spojení s najnovšími zisteniami o odpadových vodách ministerstvo pristupuje k jedinému prípadu detskej obrny len ako k špičke ľadovca oveľa väčšieho potenciálneho šírenia. Keď sa dozvieme viac, to, čo vieme, je jasné: nebezpečenstvo detskej obrny je prítomné v New v Yorku dnes,“ doplnila.

Proti detskej obrne dostala však väčšina detí v školskom veku už očkovaciu látku. Ide o štvordávkový cyklus, pričom podľa najnovších údajov o detskom očkovaní má aspoň tri dávky už približne 93 % 2-ročných detí v USA.

Plná účinnosť vakcíny sa prejavuje najmä u detí, ktoré dosiahli úplný cyklus. Informovali o tom zdravotnícki predstavitelia.

„Ide o to, že detská obrna, choroba, ktorá bola do značnej miery eradikovaná očkovaním, teraz cirkuluje v našej komunite, najmä vzhľadom na nízku mieru zaočkovanosti proti tejto oslabujúcej chorobe v určitých oblastiach nášho okresu,“ komisárka pre zdravie Orange County Dr. Irina. Povedal Gelman. Doplnila, že všetci nezaočkovaní by sa mali dať okamžite zaočkovať. 

Zdroje: TASR, CBS News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá