Vláda chce zatočiť s dezinformátormi, má to aj v Programovom vyhlásení. Tí sa už búria a bezhlavo útočia

  • Pred mesiacom bolo Národnou radou schválené Programové vyhlásenie vlády
  • Vyhlásenie otvoreného boja proti dezinformáciám sa nepozdáva viacerým „alternatívnym médiám“ a „odborníkom“
Programové vyhlásenie vlády
Programové vyhlásenie vlády SR, TASR/ Jaroslav Novák
  • Pred mesiacom bolo Národnou radou schválené Programové vyhlásenie vlády
  • Vyhlásenie otvoreného boja proti dezinformáciám sa nepozdáva viacerým „alternatívnym médiám“ a „odborníkom“

Európska únia už v minulosti apelovala na spoločný boj členských štátov proti dezinformáciám. Federica Mogheriniová, bývalá šéfka európskej diplomacie,  koncom roka 2018 prezentovala akčný plán: „V zdravej demokracii prebieha otvorená, slobodná a spravodlivá verejná diskusia. Je našou povinnosťou chrániť tento priestor a nikomu nedovoliť, aby šíril dezinformácie, ktoré podnecujú nenávisť, nezhody a nedôveru v demokraciu,“ píšu europskenoviny.sk.

Vláda Slovenskej republiky vo svojom Programovom vyhlásení prvýkrát otvorene vyzýva na boj s dezinformáciami, hoaxmi a  hybridnými hrozbami. Chystá sa tak urobiť pod záštitou troch ministerstiev – ministerstva zahraničných vecí, vnútra a obrany.

Vláda podporí iniciatívy bojujúce proti hoaxom a falošným správam a upevní partnerstvá s mimovládnym sektorom. A práve tieto jej budúce kroky sú živnou pôdou pre samozvané alternatívne médiá a ich odborníkov.

Sloboda slova nesmie utrpieť

Cieľom tohto zápasu je zvýšenie ochrany krajiny pred šírením propagandy, extrémistickými skupinami a kybernetickými útokmi. Aktívny súboj Slovenska s dezinformáciami má vyslať jasný signál, že Slovensko chce patriť do jadra európskeho a transatlantického priestoru. Pritom vládny akčný plán zdôrazňuje, že boj nikdy nesmie oslabiť podstatu slobody slova.

Za bojom proti dezinformáciám je snaha o obmedzenie nezávislosti

Netrvalo dlho, kým sa ozvali médiá s protivládnym názorom. Proruský web Hlavné správy v jednom zo svojich článkov spochybňuje dostatočnosť personálnych a odborných zdrojov. Autor označuje boj proti dezinformáciám a hoaxom za prísľub intenzívnejšieho proamerického vymývania mozgov a považuje ho za palicu na ľudí s nezávislým názorom.

DenníkS svoj názor na pripravované vládne kroky vyjadruje hneď v nadpise: „ Boj štátu proti hoaxom? Vyzerá to ako výsmech. Obzvlášť ak to chcú robiť Sulík, Kollár a Matovič.“ Autori konštatujú, že aj títo traja štátnici kedysi podľahli hoaxom a sami sa stali ich šíriteľmi. Boj proti dezinformáciám v tomto zložení označujú za tragikomický.

Ostrú kritiku tieto dva weby však nedokázali podložiť silnými argumentami. Priklonili sa skôr k osvedčeným taktikám – polopravdy a útočenie na Západ, USA a mimovládne organizácie.

Odporca Chemlár

Najväčším internetovým odporcom pripravovanej ochrany štátu pred nepravdivými a nenávistnými informáciami je Eduard Chmelár, predseda hnutia Socialisti.sk.

Boj proti dezinformáciám priamo označuje za útok na slobodu prejavu. Vo svojich videách sa ostro vyhradzuje voči Programovému vyhláseniu vlády a proti zápasu s falošnými správami ako takými. Tento postup považuje za cenzúru a znehodnocovanie demokracie. Význam falošných správ sa podľa neho zámerne preceňuje a ide iba o propagandu určitých skupín, ktoré majú výhrady voči alternatívnym médiám.

„Som presvedčený, že nám reálne hrozí plazivý návrat cenzúry, a to takým spôsobom, že väčšina občanov na to buď nepríde, alebo na to nestihnú zareagovať a uvaria ich ako žaby v hrnci. Tým skôr, že novinárom, ktorí by mali byť „strážnymi psami“ demokracie, takéto ohrozenie slobody prejavu neprekáža. Nečudo, že novodobí politrukovia zajasali a považujú takéto záväzky štátu za prelomové,“ vraví vo videu s názvom Súčasný diskurz o hoaxoch je diskurzom cenzúry. Do dnešného dňa má vyše 8 000 zhliadnutí.

Vo videu, ktoré vzniklo ako odpoveď na článok Jakuba Godu  V čom sa mýli E. Chmelár, označuje alternatívne média za tie, ktoré hovoria pravdu a vznikli ako protipól mainstreamu, ktorý šíri lži, polopravdy a dezinformácie.

Preto podľa neho tieto média prestali byť zárukou slobody. Plán vlády vníma ako štátnu operáciu v spolupráci s občianskymi iniciatívami, ktoré sú platené z amerických nadácií.

Súboj s dezinformáciami musí byť úprimný

I keď budú mať mnohí anti-systémoví odborníci a alternatívne médiá výhrady, aj právo na názor končí tam, kde začínajú práva iných a kde dochádza k ohrozovaniu demokratických princípov. Vládu Slovenskej republiky čaká v tomto smere ťažká a dlhá cesta.

Najdôležitejšou úlohou však bude zachovať slobodu slova nedotknutú. Povinnosťou politikov, mimovládnych organizácií a odborníkov je upozorňovať na nenávisť v takej miere, aby nikto nemal po štyroch rokoch dôvod označovať ich za nepriateľov slobody, cenzorov alebo propagátorov informačnej vojny proti Rusku ako je tomu už teraz, keď sme ešte len na začiatku.  

Zdroje: europskenoviny.sk, culture.gov.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech