Vláda si pripravila pre voličov šikovnú pomôcku. Slováci si môžu zavolať na horúcu linku

  • Od pondelka sa spúšťa volebná infolinka
  • Voliči sa na ňu môžu obrátiť s akýmikoľvek otázkami ohľadom volieb
  • Dostupná bude až do 30. septembra
volebná infolinka
TASR/Henrich Mišovič, Unsplash/Jonas Leupe
  • Od pondelka sa spúšťa volebná infolinka
  • Voliči sa na ňu môžu obrátiť s akýmikoľvek otázkami ohľadom volieb
  • Dostupná bude až do 30. septembra

Ako sa u nás vraví, zvolebnieva sa. Do predčasných volieb do Národnej rady SR ostáva už len 5 dní. Rôzne politické subjekty, ale aj celebrity či bežní ľudia sa snažia už dlhodobo presvedčiť čo najväčší počet voličov, aby sa dňa 30. septembra skutočne dorazili do hlasovacích miestností a do urien vhodili svoj hlas.

Proces volieb sa však snaží zjednodušiť aj samotné Ministerstvo vnútra, ktoré aktuálne pre voličov vytvorilo užitočnú pomôcku. Je ňou infolinka pre voličov. 

Voliči sa na ňu môžu obrátiť s otázkami ohľadom volieb – napríklad o tom, kde a kedy môžu voliť, ako môžu požiadať o hlasovací preukaz, alebo o tom, ako sa môžu zúčastniť volieb, pokiaľ sa zdržiavajú na území cudzieho štátu.

Infolinka je dostupná na telefónnych číslach 02/4859 2317 a 02/4859 2312. Volať na ňu však môžu len voliči, nie médiá. Je otvorená od pondelka 25. septembra do piatka 29. septembra v čase od 7:30 h do 15:30 h a v deň volieb v sobotu 30. septembra v čase od 7:00 h do 22:00 h.

Dohliada sa aj na bezbariérový prístup

Aby sa zabezpečilo, že voľby sú naozaj pre všetkých, Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím (ÚKOZP) spustí v deň volieb celoslovenský internetový prieskum, v ktorom bude zisťovať, či sú volebné miestnosti dostupné pre ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu.

V prieskume budú môcť respondenti okrem odpovedí na otázky odoslať aj fotografie vstupu do volebnej miestnosti, parkovacieho miesta pre držiteľov preukazu ŤZP a interiéru volebnej miestnosti.

Cieľom prieskumu je získať odpovede a informácie o bezbariérovosti volebných miestností v porovnaní so spojenými regionálnymi voľbami v roku 2022. Do prieskumu sa vtedy zapojilo 344 respondentov.

Vyplynulo z neho, že zhruba v dvoch tretinách prípadov chýbali parkovacie miesta pre držiteľov ŤZP preukazov a približne v dvoch tretinách prípadov chýbal bezbariérový prístup do volebnej budovy alebo miestnosti, a bezbariérový interiér chýbal približne v tretine prípadov.

volebná miestnosť
zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová

ÚKOZP upozorňuje, že voliči s obmedzenou schopnosťou pohybu môžu požiadať, aby za nimi prišli na adresu trvalého pobytu vyslaní členovia okrskovej komisie s prenosnou volebnou schránkou. Podľa komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzany Stavrovskej to však nie je ideálne riešenie. 

„Každý človek má právo zúčastňovať sa na verejnom a spoločenskom živote na rovnakom základe s ostatnými, v tomto prípade zažiť atmosféru volieb a volebných miestností. Ak má byť pre ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu jedinou možnosťou hlasovanie do prenosnej volebnej schránky doma, naplní sa síce ich volebné právo, ale v izolácii a vylúčení,“ vysvetlila komisárka.

Apeluje aj prezidentka

Do volebných miestností sa snaží nahnať ľudí aj Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Tá vyzýva Slovákov, aby sa zúčastnili na septembrových parlamentných voľbách. Vyplýva to z jej vyjadrenia na sociálnej sieti.

„Nestrácajme nádej a nehľadajme dokonalosť na volebných lístkoch. V sobotu to bude v našich rukách,“ uviedla. Tvorcami budúcnosti Slovenska sú podľa nej len občania, nikto iný.

Predčasné parlamentné voľby sa budú konať v sobotu 30. septembra. Kandiduje v nich 24 politických strán alebo hnutí a jedna koalícia.

Zdroje: TS/MINV SR, SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá